N°. 2034. Dinsdag 2 October. A°. Binnenlandsch Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1,95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. SJï -i ."<4 *V?' O M Si It LM Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 (Jts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'a-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m,; 3 u. 42 m.; 6 n. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en* Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 n. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 de overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poatbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 11 ii.*s uamidd. te 3 u. 35 u>. 'i avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oo»t-Iudisohe Laudpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkt-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoortweg-Telegraaf dagelijks van 7 m. tot 10 u. 45 in. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te li men. Commune van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrgdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie san Fabrteage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da ;rltjks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren .'De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 «ren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten eu Aooijnzen dagelijks van 9luren en vau 'i6 uren; van 'a-RijUs Direote Belas tingen, Maandag, Diasdag, Woensdag en Douderdag van 99 uren. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Z. M. heeft benoemd tot havenmeeester langs het Groot-Noord-Hollandsch kanaal en zijne havens J. R. N. J. Bijl te Alkmaar. Z. M. heeft aan K. J. K. van Beverwijk, op zijn daar toe gedaan verzoek, met ingang van 6 November a. s., eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Schjndel. Z. M. heeft benoemd tot commiezen der posterijen van de 2de kl., de heeren H. M. Wierts van Coehoorn en S. den Brummeler Andriesse, thans van de 3de kl.; tot com miezen der poster, van de 3de kl., de heeren J. M. J. Bast en L. Fonckensthans surnumerairs bij hetzelfde vak van administratie. Z. M. de Koning is Zondag morgen te half negen uit 's-Gravenhage op 't paleis het Loo aangekomen. Men verneemt dat de nieuwe Gouverneur-Generaal van Neerlandsch-lndië Mr. P. Mijer met de overlandmail van 19 Nov. naar Iudië vertrekt terwijl de baron Sloet van den Beele met de Fransche mailboot, die den 29 October ver trekt, paar Nederland terugkeert. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raai op heden gehouden heeft de voorlezing plaats gehad van twee Koninklijke besluiten van 2 8 September: het eerste besluit betreft de ontbinding der Tweede Kamer op hedende nieuwe verkiezingen zijn vastgesteld op 30 Oc tober; de herstemmingen zullen plaats hebben op den 13 den November; de eerste bijeenkomst der nieuwe Kamer zal op 19 November plaats hebben. Het tweede besluit strekt tot sluiting der zitting van de Staten-Generaal door de Minis ters van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, die plaats had bij de navolgende aanspraak van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken. //Myne Heeren I //De overweging der constitutioneele vraag die het Kabi net na de zitting van de Tweede Kamer van 27 September laatstleden aan den Koning onderwierp, heeft Z. M. geleid '°t het besluit om die Kamer te ontbindenwaarvan U toededeeling is gedaan. //Hebben wij, als verantwoordelijke raadslieden des Ko nings in het besef van hetgeen plicht ons voorschreeftot dit 'besluit medegewerkt, het is niettemin met leedwezen dat wij aan Uwe pas aangevangen werkzaamheden een einde zien maken. //In Naam des Konings verklaart de Commissie de te genwoordige vergadering der* Staten-Generaal te zijn ge sloten." In de Kiesvereeniging Arnhem is door Dr. W. Bosch een voorstel gedaanom aan den heer Keuchenius een adres van dank en adhaesie aan te bieden voor het be wijs van constitutioneele kordaatheid in de laatste dagen door hem geleverdten blijke hoe de liberale kiesvereeniging die zijne verkiezing bestreedde houding waardeert van den Arnhemschen afgevaardigde, die door de anti-revolutionaire kiesvereenigingen werd gesteund. Dinsdag avond zal over dat voorstel worden beraadslaagd. Mr. P. van Bemmelen gracht in den Nederlandschen Spectator een misverstand in de onderwijs-quaesliewaarin Mr. Groen van Prinsterer zou verkeerenweg te nemen; 1°. //De mededinging van den Staat moge men overma tig en zeer verkeerd achten. Men bestrijde dan deze staats- mededinging onder dien naamniet onder den onwaren naam van vrijheidsverkortingDit is een valsche etiquette de Staatsschool aangehangenom haar te doen verwerpenen in waarde gelijk staande met de valsche vlag der christelijke deugdenwaarmede men in der tijd dé godsdienstlooze staatsscholen heeft binnen geloosd." 2°. //De universeele mededinging van den Staat in zake van onderwijs heeft niet deze beteekenisdat zij tegen het bestaan of den bloei van bijzondere en speciaal van posi- tief-godsdienstige of secte-scholen zou gericht zijn. Die egoïstische maar heilzame, geen eigenbelang maar alge meen welzijn beoogende mededinging strekt slechts om alle bijzondere scholen te nopen om goed profaan onderwijs te geven, en zulks, indien dit heilzaam geacht wordt, min of meer goedkoop en zelfs kosteloos. De mededinging der Staatsschool is dus een welgezind niet minder voor de bijzon dere school dan voor het volksbelang profaan onderwijs, waaraan ook de godsdienstige bijzondere school zich teu deele wijdt. De mededinging strekt zich niet uit tot het bij zonder onderrichtomdat de Staatsschool dat gebied niet mag betreden. Maar juist hierdoor onthoudt zij zich immers

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1