VERMAAK DOOR TOOMUNST Buitenlandsch Nieuws. Oproeping van de verlofgangers der Nationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. Advertentiën. kamer. Te bevragen onder N°. 7 Bureau Leidsch Dagblad. Ten voordeele van de nagelaten betrekkin gen van aan de cholera overledenen in ZOMERZORG bij den heer COÜVÉE Van de 18 jongelieden, die aan het admissie-examen te Utrecht hebben deelgenomen, zijn 16 toegelaten tot de academische lessen. Uit Westland wordt gemeld, dat de druiventeelt jn het afgeloopen jaar zoo voordeelig uitgevallendit jaar als mislukt kan worden beschouwd. Het ongunstige weder was voor den groei allernadeeligstzoo zelfs, dat veran dering van weer de vrucht toch niet zal doen rijpen. Door een commissie uit het Departement Schiedam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is Dinsdag de zilveren medaille door haar ingesteld, voor langdurige trouwe en eerlijke diensten, uitgereikt aan Petronella Kooper, die gedurende ruim 40 jaren dienstbode was by de familie Van der Hoeven. Wij hebben onder de oogen gehad een zeer belang rijke schetsteekening, waarop de loop der ziekte, die ge durende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus binnen deze gemeente heeft geheerscht, op eene aanschouwelijke wijze is voorgesteld door lijnen van verschillende kleuren, die aanwijzen het aantal aangetasten en overledenen aan de cholera, alsmede dat der opgenomenen in het cholera-zieken- huis van het begin tot het einde der ziekte. Opmerkelijk is het te aanschouwen hoe zij bij den aanvang hevig woedt en slachtoffers maakt, voor korten tijd afneemt om zich wel dra te verheffen en uit te breiden. De vervaardiging van die teekening, een model voor al die zich met de statistiek bezighoudenzijn wij verschuldigd aan onzen bekwamen stad genoot Dr. J. van Kaathoven. Wederom is de reeks concertendie op Zomerzorg in de Zomermaanden werden gegeven, gesloten. Dit jaar, het 28ste, was voor een getrouw en talrijk bezoek niet guns tig; de heerschende ziekte en het regenachtige weder hebben dat belet. De laatste concert-avond op Dinsdag heeft dat vergoed, zoodat de heuchenis van die aangename gele genheid tot een betamelijk genot niet zal verloren gaan. Het fraaie weder, de groote verlichting, het programma der muziekstukken en vooral de uitstekende uitvoering daarvan, alles bracht er toe bij, om Zomerzorg meer te waardeereu, en hoe beperkt ook toch om de keurige en smaakvolle in richting, de ijverige en goede bediening, dit lievelings plekje van het beschaafd Leidsche publiek te roemen boven de meeste uitspannings- en ververschings-plaatsen in ons vaderland, vooral als het begunstigd wordt met de concer ten onder directie van den heer H. Völlmar, kapelmees ter van het Muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 6 2°, des avonds te 8 uren 5 6°, te 10 uren 6 2°. Woensdag morgen te 6 uren 4 8°, te 8 uren 53", 's middags te 12 uren 64°, 's namiddags te 4 uren 6 6°. De verjaardag van Garibaldi's intocht te Napels (den 7den September) is er dezen keer wegens de toenemende cholera-epidemie zonder openbare feestelijkheden voorbijge gaan. Dien dag is aldaar echter een zuil onthuld, waarop van wege het stedelijk bestuur een naamlijst was geplaatst van alle personen, die te Napels sedert 17 99 om politieke redenen door beulshanden het leven hebben verloren. Hun aantal bedraagt 120, waaronder 2 vrouwen. Te Chrudun in Bohemen zijn door de beambten 400,000 Oostenrijksche sigaren, van de Pruisische soldaten afgekocht, ter waarde van 10,000 ff., by twee kooplieden in beslag genomen. Uit Florence wordt het volgende gemeld: Vrydag den Hden dezer hebben zich te Palermo de eerste dreigende roorteekenen van den opstand geopenbaard. Op de bergen van Palermo werden vuren ontstoken en dit waren de af gesproken seinen. Zondag zag men gewapende benden op •iet gebergte, en, terwijl het stads-garnizoen uittrok om die aan te vallenmaakten andere benden van de afwezigheid der troepen gebruik om de poorten te overrompelenen 'akten de onbewaakte stad onder de kreten van //Leve de Republiek 1" binnen. Het getal der oproerlingen wordt op 2000 geschat. De weinige troepenveel kleiner in getal tabben zich in de goed versterkte citadel teruggetrokken. Hoewel iedereen naar tijdingen uit Palermo vraagt, heeft men die sedert dat tijdstip niet ontvangen. De opstandelin gen hebben de telegrafische gemeenschap afgesneden. Het gouvernement neemt krachtige maatregelen, en 20,000 man zijn naar Sicilië gezonden. De wanordelijkheden van 15 de zer zijn ernstig geweestverscheidene manschappen van de nationale garde en de troepen werden gedoodde bezetting werd door de opstandelingen ingesloten. Promotie aan de Leidsche Hoogcschool. 26 Sept. - Tot Doctor in de Verlos- en Heelkunde, de heer S. Arrias, geb, te Paramaribo, met Stellingen. OFFICIEEL NIEUWS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, van den 6den September 1866 A. n°. 9114 (2 afd.), Provinciaalblad u°. 116, houdende re geling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land; Roepen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente met onbepaald verlof aanwezige manschappen der Nationale Militie, om te verschijnen in de Lakenhal, aan den Ouden Singel, ten einde door den Luitenant-Kolonel, Militie-Com missaris te worden geïnspecteerden wel .- de verlofgangers, behoorende tot de ligtingen van 1862 en 1863, op ülaandag den lsten October 1866, des mor gens te 9 uren; die behoorende tot de ligting van 1861, mede op dien dag, des namiddags ten 1 uur; en de verlofgangers, behoorende tot de ligting van 1863, op Dlngsdag den 2den October 1866, des mor gens te 9 uren; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uit rustingstukkeu hun bij het vertrek met verlof medegegeven alsmede van hunne zakboekjes en verlofpassen. En vermanen wijders Burgemeester en Wethouders de be trokken verlofgangers, aan deze oproeping naauwkeurig te beantwoordente zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteldalsook om gedurende de inspectie en bij het gaan naar en terugkeeren van de daartoe bestemde plaats zich ordelijk te gedragen daar on- gereldheden als anderszinszoo lang zij in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het crimineele wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der straf bepalingen, vermeld bij de artikelen 130 141145 dei- Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72). EEN HEER verlangt dadelijk te huren Ut°P eeu goeden stand, tegen billijken prijs, Wa Twee gemeubileerde Kamers met Slaap zal door 't MUZIEKGEZELSCHAP worden gegeven een CONCERT. OP DONDERDAG DEN 27»ten SEPTEMBER 1866. des avonds ten 6^- ure. Introductie-kaarten zijn ook des avonds verkrijgbaar aan genoemd lokaal a 99 cents de PERSOON,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3