Transport f 2.605.000. Wegens vermeerdering der staatsuitgaven, voortvloeiende uit de afschaffing van de plaatse lijke accijnzen en de toeneming van het getal der beetwortelsuiker-fabrieken, meer als voren ruim 20,000. Voor aankoop van houtgeest, bestemd tot vermenging van accijnsvrij gedistilleerdzijnde eene nieuwe post, waarvan het bedrag weder in 's Rijks kas terugkeert, daar de waarde van den gebezigden houtgeest aan de belanghebbenden in rekening wordt gebracht19,200. Voor verhooging van bureaukosten van ont vangers der middelen tegenover storting in 's Rijks kas van leges vroeger door hen geno ten eene mitsdien slechts schijnbare verminde ring van- Tot verdere uitbreiding en verbetering van het postwezen, meer dan ten vorige jareonge- v eer Inzonderheid tot vermeerdering en betere oefening der levende strijdkrachten een onder werp waarvan het hooge belang in deze dagen niet zal worden ontkend, meende de Regeering ook het hoofdstuk voor het Departement van Oor log te moeten verhoogen. Die verhooging be draagt ten slotte h 144,000. Eindelijk wordt geacht, dat voor pensioenen over de verschillende hoofdstukken te zamen meer dan ten vorigejare zal benoodigd zijn ruim 20,000. Deze verschillende posten bedragen te zamen f 2,864,000. Bovendien zullen nog buitengewone uitgaven gevorderd worden voor de aanschaffing van nieuwe wapens en het bou wen van fortendie gevonden moeten worden uit de be schikbare gelden van 1866. Uit dit overzicht blijktdat de toestand van 's Ryks geld middelen voor de toekomst niet zoo gunstig is als door vroegere mededeeÜDgen ontwijfelbaar zeker werd voorgesteld, hoofdzakelijk voortspruitende uit de vermindering der ko loniale bijdragen, die voor 1866 zijn geraamd op ƒ25.000.000 en voor 1 867 op 16.231.789,63 of eigenlijk ƒ13.3 55.4 61,63. Dat aan gemeenten geldelijke voorschotten zijn gegeven op de uitkeering van het 4/5 der personeele belasting, welke maatregel door den Minister op een afdoende wijze wordt verdedigd, staat in geen verband met de middelen, waar door 's Rijks uitgaven moeten worden bestreden. Het is waar, dat in den tegenwoordigen toestand men voor den dienst van 186 8 op buitengewone middelen zal moeten bedacht zijn, om de 10,000,000 voor den aanleg der staatsspoor wegen te kunnen vinden omdat de overschotten van vorige diensten daartoe niet meer zullen voorhanden zijn. Het is dus noodig dat de goede werking der nieuwe ryksbelasting- wetten worden bevorderddat die werking in den invloed welke zij op 's lands financiën hebbenkan worden gadege slagen om daarna te overwegen of en in hoever nadere herziening, wijziging of vervanging van bestaande belastin gen raadzaam en noodig is. Maar zijn wij het met den Mi nister eens, //dat het voor het oogenblik blijkbaar niet voor zichtig zou zijn tot eenige wijziging over te gaan waarvan eene eenigszins belangrijke vermindering van inkomsten het gevolg zou kunnen zijn," toch gelooven wij, dat een gron dige herziening van het bestaande Ryksbelastingslelsel bij een wet van algemeene beginselen en onveranderlijke grond slagen zou moeten worden ter hand genomenom een be tere verdeeling van lasten, waarby handel en nijverheid van drukkende bezwaren en lastige voorschriften worden ontheven te verkrijgen des noods door afschaffing van bestaande be lastingen zonder dat 's Rijks schatkist vermindering van in komsten lijdt. Binnenlandsch Nieuws. - Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonrechters te Noordwijk Mr. T. W. van der Schalk, adv. aldaar en Mr. A. J. Hoekwaterburgemeester der gemeente Hillegom voorts aan Mr. E. C. Vermeulen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Oct. a. s., eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van rechter in de arr.-rechtbank te Gorkum, en goedgevonden bij het personeel van den geneeskundigen dienst in Oost-Indiè te benoemen tot offic van gez. van de 3de kl. den kweekeling bij 's Rijks kweek- school voor militaire geneeskundigen W. Wijers. Naar men verneemt heeft Z. M. den heer Huysken commies bij de opgeheven gevangenis te Rotterdam, be noemd tot commies en directeur over den arbeid in de nieuwe strafgevangenis op den Kruisberg by Doetinchem terwijl de hoofdonderwijzer Yervloet met zyn hulponderwij. zer in hunne tegenwoordige betrekking naar die nieuwe ge- vangenis zijn overgeplaatst. De plechtige herdenking van het 5 Ojarig grootmees. terschap van Z. K. H. Prins Erederik bij de orde der Vrij. metselarendie wegens het heerschen der cholera was uit. gesteld, is thans bepaald op 25 November a. s. te's-Hage en twee dagen later te Amsterdam. De Staats-Courant bevat het verslag aan den Mi> nister van Binnenlandsche Zaken van de commissie, belast met het afnemen der examens van hendie akten van be kwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in de Ne- derlandsche taal- en letterkunde, de geschiedkundige weten schappen, de staathuishoudkunde, de handelswetenschappen, de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek. Het getal van hendie zich voor die exa mens hadden aangemeld, bedroeg 86, onder welke 3 die in twee vakken examen wenschten af te leggen. Van deze zijn 10 niet opgekomen; door de 7 6 overigen zijn 79 exa mens afgelegd, van welke 44 voldoende zijn geoordeeld. De commissie is van oordeeldat indien men den uitslag van deze examens vergelijkt met dien van de beide vorige jaren nog niet op vooruitgang is te wyzen. Beroepen bij de Herv. gemeente te Vlissingen Dr. E. H. van Leeuwen te Vreeland; te Noordeloos Ds. P. F. van den Steen te Babyloniënbroek c. a.; te Wanswerd en Jislum Ds. W. R. Kalshoven te Garijp en Suameer. - De Gemeenteraad van Gorkum heeft tot rector der Latijnsche school benoemd Dr. I. H. Holwerda, Hervormd predikant aldaar. De heer J. J. Brouwer hoofdcommies aan het postkan toor te Rotterdamgeboren te Leidenheeft Zondag her dacht zijn 50jarigen dienst bij het vak der posterijen en tevens die betrekking, na bekomen eervol ontslag en pensioen, nedergelegd. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de heer J. J. L, ten Kate voor 8 dagen op nieuw een ongeluk heeft gehad, met klein verschil van omstaudighedenop gelijke wijze voor eenige maanden. De heer Ten Kate logeerde te Oud- Loosdrecht ten huize van den heer Hacke, bij gelegenheid van het huwelijk van diens dochter. Rydende naar het sta tion is, naar men zegt, ten gevolge van de dronkenschap van den koetsier, het paard op hol geraakt. De heer Ten Kate is ditmaal in het rytuig blijven zittendoch met wei nig gunstig gevolg. Hij is er uit geworpen en op het aan gezicht voorover gestort. Door toesnellenden opgenomen, is hij naar Loosdrecht vervoerd. De berichten intusschen om trent zijn gezondheid zijn niet ongunstig. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 5 6°, des avonds te 8 uren 5 2°, te 10 uren 50°. -- Zondag morgen te 5 uren 52°, te 8 uren 55°, 'a middags te 12 uren 61°, 's namiddags te 4 uren 60°, te 5 uren 5 8°, te 8 uren 5 6°, te 10 uren 54°. Maandag morgen te 5 uren 5 2°, te 8 uren 54°, 's namiddags te 12 uren 6 2 te 4 uren 60°. Buitenlandsch Nieuws. In het Venetiaansche is men yverig in de weer ter gunste van het plebiscit. Om niet beleedigd te wordenmoet men het woord //ja" met groote letters op den hoed dragen. Groote bezorgdheid intusschen verwekt de onverschilligheid der landelijke bevolking. In de Morning Post komt voor een ingezonden arti kel waarin een voorbehoedmiddel tegen de cholera wordt aangegeven. Door een Russisch officier van gezondheid bij de lanciers werd bij het heerschen der cholera de raad gege ven om bloem van zwavel in de onderkleederen te dragen. Diezelfde raad wordt aan de hand gedaan door Dr. Hering, te Philadelphiadie hem op wetenschappelyke gronden ver- 17,800. 38,000.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2