Buitenlandsch Nieuws. Bij het admisaie-examen voor de Groningsche hoo- geachool is één candidaat toegelaten en één afgewezen. De lessen aan de theologische school te Kampen zijn weder aangevangen. Het aantal studenten dat 41 bedroeg, is met 15 nieuwe vermeerderd. Ten vervolge op hetgeen is gemeld omtrent de mis handeling en geheimzinnige verdwijning van Eduard Marks, deelt men thans mede, dat de banketbakker Teodor en zijn bij hem inwonende zwager op bevel van de arr.-rechtbank te GroningenDonderdag na voorloopig verhoor in arrest genomen en naar het huis van verzekering overgebracht zijn. Deze zaak wekt aldaar buitengewoon veel opspraak; den geheelen dag was het huis van den banketbakker door een groote menigte nieuwsgierigen omringd. Van den 27sten Juni tot den 21sten September 11., dus in een tijdsverloop van bijna drie maanden, is in de gemeente Vlaardinger-Ambacht op eene bevolking van circa 900 zielen, geene aangifte van overlijden in de registers van den burgerlijken stand gedaan. Eerst nu is eene vrouw overleden van 87 jaren. Met 1 October zal de //Oprechte Haarlemmer Cou rant" in grooter formaat verschijneneene verbetering die bij het aantal harer annonces reeds lang was gewenscht. In den prijs der courant en der advertentiën wordt ook eenige wijziging gebracht; de courant zal voortaan f 30 kos ten; de prijs is voor alle advertentiën op 22.| cent gesteld, behalve voor advertentiën van liefdegiften, waarvoor 15 cent de regel wordt betaald. Zondag 11. zyn bij de Hervormde gemeente te Kam pen twee van elders gekomen predikanten in hun dienst werk bevestigd met een toespraakdie ten grondslag had de woorden van Jezus, Evang. Lucas XIII vs. 32: //Zie, ik wierp duivelen uit en maak gezond." Beroepen bij de Nederd. Herv. gemeente te Rotter dam Ds. W. J. Jorissen te Utrecht; - te Warder de can didaat H. J. van Nouhuys; - te Middelie de candidaat A. ten Have. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Nieuw Loosdrecht door Ds. G. J. van Lindonk te Burum naar Ede door Ds. W. Kraijenbelt te Opheusdennaar Oude Pekel-A door Dr. A. Boon, pred. te Midwolde en de Leek. Bedankt voor het beroep naar Niekerk Oldekerk (Gro ningen) door Ds. J. A. Barbas, pred. te Zeerijp. Bij het admissie-examen van de Leidsche Hoogeschool zijn van de 61 candidatendie zich aangemeld hebben 44 toegelaten. Naar wy vernemen zullen van Stadswege ter viering van Leidens ontzet in 15 74 op Woensdag den 3den Octo ber a. s., weder eenige volksvermakelijkheden worden gegeven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vry- dag des namiddags te 5 uren 5 6°, des avonds te 8 uren 5 2°, te 10 uren 50°. Zaterdag morgen te 5 uren48°, te 8 uren 52°, *8 middags te 12 uren 60c, 's namiddags te 4 uren 57°. Zondag middag 11. hebben te Praag weder ongere geldheden plaats gehad by het vervoeren van den door eenige handelaars opgekockten proviand voor Pruisische troe pen. Het gepeupel sneed de zakken los, terwijl de vrouwen de op straat rollende groenten naar huis droegen. De eige naar van het transport beloofde aan de volksmenigte twee wagenvrachten met erwtenwanneer zij de overige wagens spaarden. Het volk antwoordde hem met scheldwoorden. Ein delijk bereikte men de fabriek van Forchheimer, waar de wagens in veiligheid werden gebracht. Middelerwijl groeide de volksmenigte, die buiten de gesloten poort was blijven staansteeds aan en zoodra deze ontsloten werd om een paar oppassers uit te latendrong zy naar binnen en een uur later waren vijf wagens met erwten en haver ge heel geplunderd. Niemand waagde het zich tegen de woe dende menigte te verzetten. Eerst toen er niets meer te plunderen viel verscheen er een Pruisische patrouilledie het gepeupel naar buiten dreef. Ook op andere plaatsen maakte het volk zich van de transporten meester. Nog om 10 uren 's avonds stond een talrijke menigte aan de poort van het station met het doel om eiken proviandwagendie voorby kwam, aan te houden. Telkens werden er steenen geworpen naar de Pruisische soldatendie bij het station waren ge. posteerd. Later kwamen er sterke patrouilles opdagendie het volk aan het station in bedwang hielden. Daar echter den geheelen avond geene andere transporten voorbij kwa. men, koelde het gepeupel zijne woede op de borstwering van den stadswal, die geheel vernield werd. Denzelfden avond trok een bende van 100 man naar het eiland Rohan om daar een magazijn te plunderen. De handelaars zijn wegens het voorgevallene overeengekomende opgekochte mondbe hoeften in Saksen of Pruisen te verkoopenhet grootste ge- deelte is reeds per trein verzonden. Den 17den werden de ongeregeldheden hervat tot 's avonds 8 urentoen de regen het volk uiteen dreef. Eenige door trekkende Israëlieten werden op brandschatting gesteld en mishandeld*- Men was, bij gelegenheid van den Grooten Verzoendag, voor grootere buitensporigheden bevreesd. Het Prager blad ^Politic" deelt den inhoud mede van een klein boekjedat in de geheime opperhofboekdruk- kerij van Decker te Berlijn is gedrukt geworden. Het be vat de //Orde van batalje van het Oostenrijksche operatie- leger in Bohemen, Moravië en Silezië op den 11 den Juni 1866." Het is, toen de Pruisische troepen Bohemen binnen- rukten, aan de hoogere officieren verstrekt, en de Prins Von Hohenzollern heeft het in een zijner nachtkwartieren in Bohemen laten liggen. De «Wiener Zeitung," deze mede- deeling besprekende, zegt dat dit op nieuw een bewijs is dat Oostenrijk in dien oorlog verraden is. Wiesbaden trekt 's jaars 531,000 fl. winst van de badinrichting. Eene commissie heeft uitgemaakt, dat ophef fing der speelbank uit een zedelijk oogpunt noodzakelijk is, maar men toch in 't belang der stad de bank eenige jaren moet laten bestaan. Per transatlantischen kabel is uit New-Orleans bericht ontvangendat Keizer Maximiliaan van Mexico alle toebe reidselen had gemaakt om heimelijk te vertrekkendoch dat de Fransche troepen hem belet hebben het land te ver laten. Keizerin Charlotte van Mexico is van Miramar over land naar Rome gegaan, van waar zy half October terug keert. Daarna heeft zy plan naar Ischl naar de Keizerlijke familie te gaan, vervolgens een bezoek te brengen aan hare familie in België, en eindelijk zich weder naar Mexico te begeven. Uit Florence wordt gemeld, dat de cholera te Genua, Torre Anuniziata en in het bergstadje Bobbio, aanleiding heeft gegeven tot rustverstoringen. In laatstgenoemd stadje, rotten de bewoners te zamen en riepen dat de regeering hun cholerisch water gaf. Dinsdag avond jl. is ten huize van den heer Hollo- way, den vervaardiger der bekende pillen, te Londen, Strand 244 brand ontstaan, die eerst na groote inspanning kon worden gebluscht; een der knechts, die met eigen middelen de vlammen poogde te dempenverloor daarbij het leven. Te Madrid heeft men thans een warmte van 33 gra den van den honderdgradigen thermometer (9*l2/s graden Fahrenheit) in de schaduw. Te Parijs waar de grond zeer duur is heeft een on dernemer nu een huis gezet in het quartier du Roule van elf verdiepingen hoog. In dit huis is geen trap, maar door een hydraulische pers worden twee vlakken in beweging ge bracht, waarop fauteuils enz. staan, en daarmede rijst men naar zijne verdieping. Daar nu de boven-verdiepingen veel luchtiger zijn dan de benedengedeelten en minder last heb ben van burengerucht enz., terwijl ook het uitzicht veel fraaier is, zullen de hoogere verdiepingen meer huur gelden dan de lagere. Wordt dit voorbeeld gevolgddan voorziet men een geheele omwenteling in de huurprijzen. Een nieuwe soort van belooning zal bij de Parijsche tentoonstelling worden uitgereikt. Tien prijzen, van SL 400 ieder, zullen beschikbaar zijn tot belooning van personen, inrichtingen of plaatsen, welke door een bijzondere organi satie of bijzondere instellingeneen geest van harmonie heb ben ontwikkeld tusschen alle arbeiders van één werk, en bijzondere zorg hebben gedragen voor het materiëelezede lijke en verstandelijke welzyn der werklieden. Behalve de 10 prijzen zijn er voor dezelfde verdienste 20 eervolle vermeldingen. Terwijlindien eenige personen eenige

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2