Buitenlandsch Nieuws. Dinsdag morgen marcheerde van Gouda het 3de ba taljon benevens een gedeelte van het depot van het 4de reg. infanterie, onder bevel van den luitenant-kolonel Ties- selinkten einde een onderstelde verkenning te doen op het fort Wierikerschanstusschen Bodegraven en Woerden, welk fort hardnekkig verdedigd werd, door het 4de batal jon van hetzelfde reg. in Woerdenonder bevel van den majoor De Haas. Na verschillende manoeuvres werd een wapenstilstand geslotenen vereenigden heeren officieren zich aan een collation. In de kweekerij van den heer P. van Poppelte Priu- senhage, bloeit onder eene menigte mooije planten eene gras soort, bekend onder de botanische benaming van gynerium argenteum, die om zijne buitengewoone ontwikkeling der vermelding waard is. - Uit eene plant van 4 ellen in door snede met lange, smalle, regelmatig naar beneden gebogen bladen komen 127 bloemhalmen te voorschijn van circa 3^ el hoogtedie met hunne zilverachtige bloempjes aan pluimen van 80 duim een digt geheel vormen. Beroepen bij de Herv. gemeente te Leeuwarden Ds. J. Eigeman pred. te Delfshaven. Dr. A. H. de Hartog, predikant te Lent, heeft het beroep naar Botterdam aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 5 8°, des avonds te 8 uren 5 6°, te 10 uren 5 4°. Vrijdag morgen te 5 uren 5 2°, te 8 uren 55°, 's middags te 12 uren 60°, 's namiddags te 4 uren 58°. Te Leuven wordt sedert 14 dagen kermis gehouden en ge lijktijdig aanmerkelijke verergering der cholera opgemerkt. De voormalige Zwitsersche Bondspresident en Minister van Oorlogde heer Stampflilid van den Nationalen Baad heeft een brochure in het licht gegeven over //de reorgani satie van het Zwitsersche militiewezenwelke in het geheele land groot opzien heeft verwekt. Volgens zijn voorstellen zal de dienstplichtigheid zooveel mogelijk worden uitgebreid, en het tijdperk van oefening in den wapenhandel zoo veel doenlijk beperkt wordenverder zal een gelijkmatige bepaling van den diensttijd voor elke klasse van het bondsleger in alle kantons worden aangenomen. De volgende klassen worden voorgesteld: 1°. Depot klasse van 1821 jaren; 2°. lich ting of eerste ban van 2227 jaren; 3°. reserve of tweede ban van 2831 jaren; 4°. georganiseerde landweer met verplichte uitrusting en inspectie van 32 39 jaren; 5°. niet georganiseerde landweer van 40 tot 60 jaren. Naar laaggestelde berekeningen is de sterkte van de weerbare ge oefende manschappen voor geheel Zwitserland 369,000 man; daarvan komen op de depotklasse 32,000 op den eersten ban 7 5,000 op de reserve 46,000, op de georganiseerde landweer 86,000 derhalve totaal der georganiseerde man schappen 207,000 man. Niet georganiseerde landweer van 40 tot 49 jaren jaren 78,000, van 50 tot 60 jaren 54,000 man, derhalve te zamen 132,000 man. Verder wil de heer Stampfli eene geheele verandering in uniform en uitrus ting van de geheele militie, inzonderheid van de officieren wier kleeding zoo veel mogelijk gelijk moet zijn aan die der manschappen en alleen door bijzondere kenteekenen onder scheiden moet zijn. Hij verlangt afschaffing van de nutte- looze dure epaulettenalsmede van de in het veld zoo on- practische vederbossen en driekante hoeden. De ongesteldheid van den Graaf Von Bismarck is meer dan een gewoon rheumatismus. De ontzettende inspan ning der laatste maanden heeft de gezondheid van den eersten Minister geschokt. Aan eene reis naar Biar ritz is dus, al ware het alleen om deze reden, niet te den ken. Zoodra de heer Von Bismarck in staat is Berlijn te verlatenzal hij zich voor eenigen tijd naar het kasteel Carlsburg in Pommeren begeven. Te Berlijn spreekt men over niets dan over den aan staanden intocht der troepenmen houdt zich schier met niets anders bezig dan met het maken van toebereidselen voor dien grooten dag. Voor velen biedt dat verwachte schouwspel niet zooveel aantrekkelijks aan, niettegenstaande de intocht twee dagen in beslag neemt en de derde dag bestemd is om dien etende en drinkende door te brengen. De stad wemelt van vreemdelingen en hun aantal zal nog aanmerkelijk toenemen gedurende de dagen vóór en terwijl de feestelijkheden worden gevierd. Men hoopt natuurlijk dat het weder gunstig zal zijn. Is dit niet het geval, dan zijn de honderdduizend thaler, en zonder overdrijving is dit ge- zegdwelke nu reeds gedeeltelijk besteed zijn en nog later aan het feest besteed zullen worden letterlijk in het water geworpen. Voor een enkel venster onder de //Linden" eischt men 250 thaler en dat wordt er voor betaaldhetgeen nog iets meer zegt. Te Frankfort hebben ongeregeldheden plaats gehad. Een bat. van 1500 landweermannen kwam te voet van Maiuz en wilde nu verder per spoor naar Saksen terug, gelyk het per spoor was gekomenhet wilde bij de linie niet achterstaan. Met geweld nam het plaats in den trein naar Kassei. Daar geene vermaningen tot gehoorzaamheid hielpen, liet gen. Von Manteuffel met scherp laden, en toen wagon per wagon ontruimen. Uit Berlijn is bevel gekomen, dat de 15 00 landweermannen 6 maanden vestingstraf moe ten ondergaan Den lOden dezer had de plaatselijke regeering te Frankfort, voor het verplegen van Pruisische officieren, aan den eigenaar van het Hotel de Bussie 36,000 fl., en aan dien van het Hotel d'Angleterre 34,000 fl. betaald. De deputatie van den Nassauschen Landdag is zeer voldaan over het te Berlijn door haar genoten onthaal. Haar mandaat, gelijk bekend is, bestond vooral hierindat zij bij Koning Wilhelm er op moest aandringen de rijke Nassau- sche domeinen niet in het bezit te laten van den onttroon den Hertog. De Koning heeft geantwoord, dat het geens zins in zjjne bedoeling lag de domeingoederen geheel on voorwaardelijk aan den Hertog terug te geven. De Kroonprins van Frankrijk heeft van den Koning van Griekenland het grootkruis der orde van den Verlosser ontvangen. Naar men verzekert heeft de Fransche regeering be sloten de bagnes geheel op te heffen en de gedetineerden naar de strafkoloniën te doen overbrengen. Te Toulonwaar dit onder de veroordeelden bekend is gewordenheeftnaar aanleiding daarvan het volgende voorval plaats gehad. Op bevel van de Ministers van Marine en Justitie zouden 1200 galeiboeven worden ingescheept. Een daarvan trachtte zich echter door de vlucht aan dien maatregel te onttrekken. Hij stal daartoe het gewaad van een der opzichters en daar deze gedecoreerd was, presenteerden de schildwachten het geweer, in plaats van den vluchteling aan te houden. Toen hij ech ter eene der poorten van de stad wilde uitgaanwas zijn vlucht middelerwijl bekend geworden en werd hij aange houden. Donderdag avond zijn te East Budleigh twee hevige schokken van aardbeving gevoeldmet een tusschenruimte van ongeveer vijf minuten. De tweede schok was veel he viger dan de eerste. De nacht was zeer kalm. Aangezien des Vrijdags morgens ook in Frankrijk schokken van aard beving zijn gevoeldacht men het niet onwaarschijnlijk dat er gemeenschap tusschen deze natuurverschijnselen bestaat. Gelijk men weet, is te Londen een marmeren gedenk- teeken opgericht ter nagedachtenis van den bekenden bokser Thomas Sayers. Om de verdiensten van dien man nu eens recht duidelijk te maken, hebben zijn vrienden een statis tiek opgemaakt uit de onderscheiden processen-verbaal van zijn gevechten. Uit dit curieuze stuk blijkt, dat hy niet minder dan 66 kinnebakken aan stukken geslagen, 269 neuzen plat gestompt, 431 oogen in- of uitgestooten en aan 36 tegenstanders den nek gebroken heeft. Naar men verneemt is Miss. Byede bekende bevor deraarster van vrouwelijke landverhuizers te Londen, voor nemens in de maand October weder 100 fatsoenlijke meisjes en 10 huisgezinnen naar Melbourne te zenden. Het stedelijk bestuur van Londen neemt eindelijk krachtige maatregelenom de hoofdstad van beter drinkwa ter te voorzien. Een commissie is benoemdom te onder zoeken van waar het zuiverste water herwaarts kan worden geleiddat daarenboven door groote filtreerbakken zal stroo men, alvorens aan de consumtie te worden overgegeven. Voortdurend leest men van Jodenvervolgingen in B°' hemen en Moravië. Den 13 den werd te Loschitz in laatst genoemde landstreek weder een jacht gemaakt op die weer- ooze en onschuldige inwonersen zoudennadat een van beu 1

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2