GEÏLLUSTREERDE AGLAJA. (Hollandsclie Editie van den Duitschen Bazar.) Het Noiuiner van 2 October bevat: Prijs per 5 maanden ƒ1.275. Brievenbus. 261e Staatsloterij. Per Telegraaf. Beursberich ten, 2* DE GRACIEIISE, INHOUD: Het maatnemen. Hooge taille voor dames. Mode plaat. Fanchon „Marion." Brei-, haak- en knoopwerk. Tapisse riepatroon (doorloopend) voor pantoffels, kussens, enz. Naaldenboekje. Applicationwerk. Kleedje met een gebreide taille voor kinderen be neden het jaar. Kussentje met amaril om naainaalden glad te maken, met knippatr. Gebreid rond koord. Patroon om schuin knoop werk door te stoppen. Ruim schortje voor kinderen van 35 jaar, met knippatr. Jaquette „Figaro." Wandelcostuum. Verschil lende naden om linnengoed en andere stoffen, een knoopsgat enz. uit te voeren. Reukkussen in den vorm van eene roos. Twee door- loopende Tapisserie-patronen voor pantoffels, voetzakkennecessaires enz. Antimacasser van mignardise, knoop- en haakwerk. Ge haakt corset voor dames. Corset voor zwaarlijvige dames, met knip patr. Corset voor tengere dames, met knippatr. Corset voor meisjes van 57 jaar, met knippatr. Corset voor meisjes van 1214 jaar, met knippatr. Corset voor meisjes van 24 jaar, met knippatr. Rand van knoopwerk. Twee gehaakte tusschenzet- sels met den stopsteek gewerkt. Nauwtoeloopend kleedje „a semé." Kraag en Manchette „Marguerite", met knippatr. Manchette „Fleu- rette", met knippatr. Twee gehaakte bloementakken. Doopkleedje, met knippatr. Doopmutsje, met knippatr. Tusschenzetsel in gui pure knoop- en wit borduurwerk voor doopkleedjes, lingeriën enz. Tusschenzetsel in geknoopte guipure. Het Supplement bevat 11 knippatronen. De Redactie acht zich ten hoogste gegriefd door hetgeen aan het slot van zijn artikel door Ds. Donner gezegd wordt //eerlijk duurt het langst, gij kent dit spreekwoord." Dat zal dan moeten beteekenen //gij handelt oneerlijk." Wij zijn dus gekomen op het gebied der moraliteit en de Redactie maakt geen verschil tusschen politieke of maatschappelijke immoraliteit. Oneerlijkheid blijft oneerlijkheid op politiek of op handelsgebied op kerkelijk of maatschappelijk gebied. De Redactie spreekt steeds naar hare overtuiging; zij kan dwa len maar dan is het nimmer ter kwader trouw. Dat de heer Groen de kiezers heeft teleurgestelddie hem verkozenwordt vrij algemeen erkend behalve door den heer Groendoor Ds. Donner en door nog enkelen. Dat de heer Groen boven het oordeel zijner kiezers staat en //beter weet wat zijn plicht is dan die hem beoordeelen zal door menigeen in den mond van een predikant worden beschouwd als ongepaste vleierij of menschenvergoding. Dat er gemoedsbezwaren bestaan is mogelijk, maar wat daarvoor moet doorgaan zijn geldelijke bezwaren; want de uitgaven van menige bijzondere Christelijke school worden niet bestreden door de schoolgelden, omdat de openbare school zooveel leerlingen trekt. Dat is onzes inziens een bewijs, dat de ouders weinig met de bijzondere school op hebben en hun overtuiging of geloof ten aanzien van de onchristelijk heid der openbare school geen wortelen schoot. De natuur gaat dan boven de leer. Dat zulks plaats heeft geeft nog geen recht aan de voor standers van bijzondere Christelijke scholen om die ouders als gewetenloos te karakteriseeren of met medelijden aan te zienofschoon het stellen van een shibboleth tot zulk een veroordeelend vonnis aanleiding geeft. Het heeft tot heden ontbroken aan een grondige weder legging van de zienswijze der Redactie aangaande de open bare en bijzondere scholenofschoon zij zeer prijsstelde op een scherpe critiek van den kundigen en schranderen schrij ver der parlementaire studiën en schetsen en van den Re dacteur van het Weekblad //de Wekstem." In hoever nu de Redactie in de bestrijding der candi- datuur van den baron Van Was3enaer Catwyck of Ds. Don ner in zijne krachtige ondersteuning van oneerlijke middelen hebben gebruik gemaakt, daarover zal het publiek, dat de artikelen leest, oordeelenen de Redactie gelooft ook, dat het dit met juistheid en onbevangen doen zal. Verkrijgt de baron Van Wassenaer de volstrekte meer derheid, het zal ons nu aangenamer zijn dan vroeger, om dat dan blijken moet, of hij het Ministerie zal bestoken met de onderwijsquaestie dan wel of hij het ongemoeid zal laten. De Redactie acht de vrijheid van het bijzonder onderwijs in Nederland niet in gevaar; zij hecht de meeste waarde aan de oplossing van gemoedsbezwaren als zij bestaan maar als de Synode der Christelijk Afgescheiden Gereformeerde Kerk in Nederland in hare zitting van 8 Juni 1866 oor deelt //zich het onderwijs der jeugd nog niet ernstig aan te trekken en met het oog op de bijzondere tijdsomstandighe den oordeelt voor een volgende Synode, die over driejaren moet worden gehoudende oprichting van een fonds ter on dersteuning van de bijzondere scholen te moeten overlaten dan is de Redactie nog niet overtuigd, dat op haar het spreekwoord of de vermaning past: //eerlijk duurt het langst," als zij beweertdat van den Staat niet mag worden geëischt een onderwijs, dat behoort tot de taak van het gezin en van de Kerk. Tweede Klasse. Hoogste prijzen. lste Lqst. No. 3006 2000. N°. 7270 ƒ1000. N°. 4662, 4702 ƒ400. N°. 3946 200. N°. 1639,4172, 5434, 11478, 15569 100. NEW-YORK, 8 September. De republikeinsche conventie te Philadelphia is verdaagd; zij heeft een besluit genomen ten gunste van de toekenning van het stemrecht aan de negers. De openbare schuld bedroeg op den lsten 2730 millioen dollars; de ontvangsten der schatkist 132 millioen. Er loopt een gerucht, dat Keizer Maximiliaan weldra naar Europa zal vertrekken. ST.-PETERSBURG, 15 September. Karakosow, de be drijver van den moordaanslag op den Czaar, is heden door middel van ophanging met den dood gestraft. De uitvoering van het doodvonnis heeft aanleiding gegeven tot een volks oploop, waarbij verscheidene personen gekwetst en andere in hechtenis genomen werden. FLORENCE, 16 September. Italië heeft aanzoek gedaan om Borneo of eenig ander Oost-Indisch eiland te koopen, ten einde er een strafkolonie te vestigen. KIEL17 September. Het Oostzee eskader is heden ontbonden; de schepen worden grootendeels buiten dienst gesteld. De reserve der marine is heden uit den dienst ont slagen. WEENEN, 17 September. In de heden gehouden con ferentie heeft de heer Menabrea voorstellen tot transaktie gedaan welke door Frankrijk en Pruisen ondersteund wor den. Eerlang zal over de andere artikelen van het verdrag eener conferentie gehouden worden. Amsterdam 18 September. NEüerl. Werk. Sch. pCt. 55 A 55* II U II 3 ii 4 i/ 86?. 87 spanje Buitenl. H ii 33 J 33{f Binnenl. 3 ii 33i Portugal te Londen. 3 n 42| 1856/59 3 H 42 f rusland 1798/1816 5 II 961 1828/29 5 II - Stieglitz Co. 4 II ii 5e Serie 5 II U II 6e H 5 II 7 7 tt 771 ii Sp.-aand. volg. 5 II 181* oostenrijk Metal. 5 II 4 5 ft 4 6 re II II II 23* n Rente Amst. 5 H 68 ii Nationale. 5 II 49 49* N. Leening 5 1/ 55* 5 pCt. Turken 30 f5e. 5 pCl. Amerika 69^ 7 Ohio SpW. 6 a 1882 74|. Cert. 111. centr. Spg. Mt. Coup. 21.85 Mexico Grieken Nation. lBf 14f'. 27.85. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W, 8IJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 4