Binnenlandsch Nieuws. de inspecteurs bevorderen door overleg met de gemeentebe sturen en met de onderwijzers den bloei van het middel baar onderwijs, zonder eenige tusschenkomst van de plaat selijke commissie. Het algemeen belang eischt een scherpe afscheiding van bevoegdheid rechten en verplichtingen. Het toezicht is over bodig en onmogelijkwanneer het vereenigd is met beheer en bestuur of invloed daarop heeft. Op dien grond is het raad zaam, dat het gezag blijft binnen de perken der wet, waarop geen plaatselijke verordening inbreuk mag maken. Bij Kon. besluit van 20 Aug. is de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeeldenthans te Rotterdam gevestigdmet 1°. October dezes jaars opgeheven en de nieuwe strafinrichting op den Kruisberg, gemeente Ambt- Doetinchemtegen bovengemeld tijdstip in dienst gesteld. Verder is door Z. M. tot kommandant van de gevange nis op den Kruisberg benoemd de heer W. F. Treub, thans kommandant der strafgevangenis te Hoorn. Maandag te 10 uren zijn bij Z. M. den Koning ten gehoore toegelaten, de heer N. Trakanennieuw benoemd Minister van Koloniënalsmede de herkozen en Dieuw ge kozen leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal ten einde in handen van Z. M. den bij de Grondwet gevor derden eed af te leggen. Maandag morgen heeft de heer P. Mijerafgetreden Minister van Koloniënaan den heer N. Trakranen de portefeuille overgedragen. HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik zijn Maan dag uit de residentie naar Luxemburg vertrokken. Zondag middag heeft ten hove een familie-diner plaats gehad. In de zitting van heden Dinsdag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn benoemd tot candidaten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende het tegenwoordig zittingjaar de HH. en Mrs. G. C. J. van ReenenW. H. Dullert en J. K. baron van Goltstein. Eene lijst van het gekozen drietal zal den Koning door eene in dezelfde zitting benoemde commissie, worden aangeboden. De plechtigheid der opening van de vergadering der Staten-Generaal is te 's-Hage in goede orde afgeloopen. De Koning is overal met blijken van liefde en gehechtheid ont vangen. Na den afloop der plechtigheid is echter eenige opschudding ontstaan. Zoowel uit 's-Hage als van elders was er eene groote menigte samengevloeid om de plechtig heid bij te wonen. Daaronder bevond zich zooals gewoon lijk eenig dronk volk. Hier en daar was het volk zoo op een gedrongen, of drong het door, dat politie of militaire macht ruimte moest verschaffen. Dit schijnt aanleiding te hebben gegeven dat een vrouw een slag met de sabel van een officier bekwam. Dit veroorzaakte een botsing tusschen de menigte en de militaire macht. Men vervolgde dien offi cier tot in de nieuwe sociëteit op het plein. Daar had een samenscholing plaats, en wierp men tafels, stoelen en stee- nen naar die sociëteit. Spoedig was echter politie en militaire macht bijeen om verdere ongeregeldheden voor te komen. Naar men verneemt zal ook evenals ten vorigen jare, ook wederom dit jaar in de maand November a. s., te 's-Gra- venhage een examen voor onderofficieren van het leger tot het verkrijgen van den rang van 2den luitenant worden ge houden. Alsdan zal voor het wapen der infanterie 30 a 35 plaatsen, waarvan 27 a 32 voor het gewoon en 3 voor het lichter examenvoor het wapen der cavalerie 2 plaatsen en voor de artillerie 2 plaatsen worden opengesteld. Tot dit examen zullen alleen zoodanige onderofficieren worden toe- gelalen die zich steeds door een voorbeeldig gedrag practische geschiktheid en uitmuntenden dienstijver heb ben onderscheidenen waarvan bij een voorafgegaan on derzoek gebleken isdat zij in allen deele voldoen aan de vereischten bij het programma gesteldomdat bij het examen vooral de practische geschiktheid op den voorgrond moet staan, zullende de aandacht bijzonder hierop worden geves tigd. Tevens is als voorwaarde gesteld, dat vermits reeds tweemalen bet geval zich heeft voorgedaandat officieren wegens het maken van schuldenvoor een raad van onder- zoek ziju moeten worden gebrachtdie reeds als onderoffi. cier met schulden waren bezwaard, thans geen onderofficieren voor het examen in aanmerking mogen komen die reeds als onderofficier in laatstbedoeld geval verkeeren. In verband met dit examen zijn ook de chefs der korpsen speciaal uit- genoodigd een voorloopig onderzoek in te stellen omtrent die onderofficieren welke geacht kunnen worden de vereisch ten te bezitten om aan gemeld examen te kunnen deelne- men. Het examen zal worden afgenomen door een commissie bestaande uit den luit.-generaal Happé, inspecteur der infan terie, als voorzitter; den kolonel Baron Van Dedem, kom mandant van het 2de reg. drag.; den majoor Van der Schrieck, van het reg. gren. en jagers; den majoor Gerlachvan het 3de reg. vesting-artillerie; den kapitein Jhr. Sickinghe van het reg. gren. en jagers; den ritmeester Pels Rijcken, van het 2de reg. drag., en den kapitein J. Stadnisky, van het 1ste reg. vest.-art. De kapitein Rerevelt, adjudant van voormelden heer inspecteur der infanterie wordt als secretaris aan de commissie toegevoegd. Tot examinatoren zijn benoemd de kapitein Joost, lid van de commissie der normaalschiet school; de kapitein De Jacquier de Lompret, van het 1ste reg. infanterie; de 1ste luit.-adjudant Jhr. Van Spengler, van het reg. grend. en jagers; de 1ste luit. Van Otterloo, mede van laatstgemeld korps; de 1ste luit. Van Houtum, an het 1ste reg. vest.-art. en de 1ste luit.-adjudant Baron Taets van Amerongen van Natewischvan het 2de reg. dra gonders. Door den Gemeenteraad van Schiedam is besloten om, te rekenen van primo Januari e. k., den prijs van het gas der Stedelijke Gasfabriek te verminderen met 1 cent en al- zoo te brengen op 14 cent per kubiek el. Berichten van veeartsen over de week van 2 tot 8 September 1866: Te Rijswijk blijft de typhus onder de reeds vroeger aan getaste koppels heerschen. Te Voorburg en Stompwijk zyn geene nieuwe gevallen voorgekomen. Te Benthuizen zijn een paar runderen aangetast, die herstelden. In de gemeente Voorschoten kwamen 2 gevallen voor, beide onder reeds lang besmette koppels. Te Lisse is een nieuwe koppel aangetast. Over het algemeen heeft de ziekte in deze gemeente een goedaardig karakter. Te Zoeterwoude bleef de toestand ongustig; gedurig doen zich nieuwe ge vallen voor, zoowel onder besmette als nieuwe koppels. Te Sassenheim, waar men eenige weken verschoond was geble ven kwam ook weder een geval voor. Te Alphen bedraagt het getal aangetaste runderen 10, te Oudshoorn 6. Die te Oudshoorn zijn allen afgemaakt. Te Aar- landerveen zijn er 19 aangetast, waarvan 8 afgemaakt. Te Ter Aar gaat de ziekte langzaam voort. Te Nieuwkoop heerscht ze thans hevig. Ook te Zwammerdam en Hazerswoude tast ze nog telkens nieuwe koppels aan. In den nacht tusschen 9 en 10 dezer had in de ge meente Groede, op het gehucht Boerennol of Boerenhol, aan den straatweg naar Breskens, eene misdaad plaats, die aldaar algemeene sensatie verwekt. Omstreeks half twaalf moet een manspersoon, naar men zegt zekere E., gepensio neerd kanonnier, in die gemeente woonachtig, door het in trappen van een raampje, eensklaps in het vertrekje geko men zijn, waar zijn slachtoffers, een oude vrouw en hare volwassene dochter, sliepen. Door het gerucht gewekt, wer den zij onmiddellijk door den indringer overvallen en met een mes vreeselijk verwondzoodat bij de oude vrouw een der armen tot op het been is doorgesneden en hare dochter, behalve verschillende sneden in de handeen in de z\jde ontving van omstreeks 12 Nederl. duimen lengte. Door het op den grond vallen der laatstgenoemde heeft de dader den kelijk in den waan verkeerd dat zij dood was, en is ge vlucht, doch door de ijverige nasporingen der politie in den voormiddag van Donderdag in het open veld onder de ge meente Breskens gearresteerd. Men vermoedt dat de reden dezer gruweldaad jaloezie is. De gewonden zijn door spoe dige en krachtige aangewende heelkundige hulpnaar 't schijnt, thans buiten oogenblikkelijk levensgevaar. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijB uit de gemeente Leiden van de 1011 kiesgerechtigden op gekomen 422 kiezers.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2