N°. 2028. Woensdag 19 September Coiumissiën van toezicht voor het middelbaar onderwijs. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 6 ra.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 51 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u,; van Amstérdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 's uamidd. te 3 u. 35 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsteu van elke maand. Rijki-Teiegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en fPetkoudersMaandag en Donderdag te 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags vaD 111 uren .-Bureau der Plaatselijke Secretarie is open darelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 men .-De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnzen dagelijks van 9luren en van 3 6 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. De wet tot regeling van het middelbaar onderwijs heeft in art. 46 het toezicht opgedragen op de openbare en bij zondere scholen aan a. plaatselijke commissiëndoor den gemeenteraad te benoemenb. inspecteursdie volgens art. 47 door den Koning worden benoemd. Waarin dat toezicht bestaat wordt voor de plaatselijke commissiën omschreven en bepaald bij art. 5 2 maar daarin komt niets voorwat be treft regeling en bestuur voor alle instellingen of voor een enkele. Het toezicht van den inspecteur reikt verder, want hij wordt gehoord ingeval van benoeming en ontslag van leeraren en oordeelt over de noodzakelijkheid van schorsing en ontslag, in overleg met Burg. en Weth. (art. 29). Zulk een toezicht hebben de plaatselijke commissiën niet. Aan het hoofd van elke school is een der leeraren geplaatstdie den titel draagt van directeur (art. 23). Eu als de leeraren of de directeur rechtstreeks stonden onder de bevelen der com missie wat nergens is bepaaldzou die commissie een ver antwoordelijkheid op zich laden die in geenen deele wa3 overeen te brengen met de bevoegdheid haar bij artt. 5 0 en al toegekend, om proces-verbaal op te maken van de over tredingen der wet en toegang te hebben tot de scholen, enz. In één woord, toezicht is wel te onderscheiden van, en sluit niet in beheer of bestuur. Dat toezicht gaat over alle instellingen; openbare en bijzondere, en daaraan zijn on derworpen beheerders, bestuurders of directeuren, naar de verschillende inrichting en den aard der scholen. Dat toe zicht kan niet verondersteld worden onpartijdig te zijn wan neer het aan hetzelfde gezag is toevertrouwddat beheer en bestuur voert, aan dat toezicht onderworpen. Wij vinden in de artt. 62 63 en 64 der wet regelende het lager onderwijs, voor de plaatselijke school-commissiën hetzelfde omschreven als in de wet regelende het middel- haar onderwijs voor de bedoelde commissiënop hetzelfde beginsel berustende, dat ook een diepen grond heeft in de oordeelkundige afbakening van ieders rechten en plichten. Bij raadsbesluit vau 25 Aug. 1864 is voor de gemeente- instellingen van middelbaar en hooger onderwijs te Leiden ee<i reglement vastgestelddat naar onze meening verschil lende bepalingen behelst, die strijdig zijn met de wet. In art. 8 is aan de commissie van toezicht toegekend de vaststelling van het programma der lessen voor iederen cur sus eu de zorgom dat programma te doen drukken en algemeen verkrijgbaar te stellen en in art. 2 een toezicht over het dagelijksch beheer vau de schoolterwijl volgens art. 10 bij haar behoort het hooger beroep in zaken, die de schooltucht of de inwendige huishouding der school be treffen. Volgens art. 5 2 kunnen zij zich niet mengen in het huishoudelijk beheer, daaromtrent beslissingen of beschikkin gen nemen, maar voorstellen doen aan den gemeenteraad. Alle kosten, die krachtens art. 3 6 door de gemeente wor den gedragen, behooren tot het geldelijk beheer, in art. 179 lett. e der gemeentewet opgedragen aan Burg. en Weth., die krachtens art. 17 9 lett. v een gedurig toezicht houden op al wat de gemeente aangaat. In art. 19 wordt aan de commissie opgedragen de zorg voor den tijd en de plaats, waar en wanneer het jaarlijksch examen wordt afgenomen en haar de bevoegdheid toegekend tot toelating van leerlingen gedurende den cursus in buiten gewone gevallen. Bij artt. 21 23 en 24 is aan haar de regeling toegekend van het beloonen en straffeu der leerlin gen zelfs de bevoegdheid tot het vaststellen van een huis houdelijk reglement. Art. 20 komt overeen met art. 5 6 der wet, dat geldt voor het eindexamen van de burgerschool; de eindexamens voor de hoogere burgerscholen worden krach tens art. 5 7 der wet afgenomen door commissiën, jaarlijks te benoemen door den Commissaris des Konings in iedere provincie. Wat meer isvolgens het slot van art. 2 der wet is het toezicht op de localen van alle scholen opgedragen niet aan de plaatselijke commissiemaar aan den inspec teur. De zaak wordt nog duidelijker, wanneer men vergelijkt, wat de wet regelende het middelbaar onderwijs aan de plaatselijke commissie opdraagt, met de taak, die bij aitt. 26 tot 34 van het organiek besluit van 2 Aug. 1815 aan curatoren der Latijnsche scholen is toevertrouwddie veel uitgebreider is, omdat het is een taak van regelingbeheer en bestuur, met toekenning van het jus promovendi tot het academisch onderwijs (art. 2 9). In alle gemeenten waar Bijks hoogere burgerscholen zijn gevestigd, heeft de plaatselijke commissie daarop toezicht, maar de directeur heeft een zelfstandig beheer en bestuur

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1