schoolwaarvan het gegoedste deel der ingezetenen gebruik maakt; dit is in strijd met art. 172 der grondwet. School gelden zijn belastingen en daaromtrent heeft begunstiging plaats van den een boven den ander, rechtstreeks of zijde lings. Het verlagen der schoolgelden is zulk een begunsti ging ten behoeve van hen die van de openbare school ge bruik maken want zij die de bijzondere scholen gebruiken dragen behalve het schoolgeld ook bq in hetgeen van de ingezetenen in het algemeen als belasting wordt geheven tot goedmaking van hetgeen de openbare school meer kost dan oplevert aan de gemeente. In strijd met art. 194 der ge meentewet wordt de vrijheid van het bijzonder onderwijs aangetast door de begunstiging die aan het openbaar onder wijs wordt geschonken en de concurrentie belemmert. Dat voorstel werd op verschillende gronden bestreden door de plaatselijke schoolcommissie en de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs en in de openbare raadsvergadering door onderscheidene ledenten gevolge waarvan het verworpen werd, hoofdzakelijk op de volgende gronden De op den voorgrond geplaatste stelling mist hare toepas sing in het publiek recht, want zij is in openbaren strijd met art. 3 7 der wet, houdende dat van iederen leerling een bijdrage kan gevorderd worden niet ter bestrijding van maar ter tegemoetkoming in de kosten. Het argument uit art. 254 der gemeentewet geput, gaat niet op, omdat daarbij gewaakt wordt tegen opdrijving der rechten en loonen en dus ook der schoolgelden. Verhooging der schoolgelden zou tot vermindering der opbrengst leiden; vermeerdering van schoolgeld zal vermindering van leerlingen en derhalve van de opbrengst van het schoolgeld ten gevolge hebben. Uit Amsterdam wordt gemelddat de politie aldaar Vrijdag avond een persoon in hechtenis genomen heeft, dien men voor den aanvoerder houdt van de woeste bende, door welke Woensdag avond op den Zeedijk en elders veel schade is aangericht. De batterij rijdende artillerie uit 's-Hage naar Lei den vertrokken is Zaterdag weder derwaarts teruggekeerd. De rust is te Amsterdam niet verder gestoord. De bewo ners van Kattenburg en van de Willemstraat hebben open lijk verklaard geen deel te hebben genomen aan de wanor delijkheden, maar veeleer te hebben medegewerkt om de onruststokers tot hun plicht terug te brengen. Zaterdag was alles zeer rustigzoowel 's avonds als op den dag. De persoon van Derksendie uit het Huis van arrest te Arnhem ontsnapte, is weder aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft op verzoek eervol emeritaat verleend aan Ds. H. J. van 't Sant, pred. te Velp en het prov. kerkbestuur van Friesland aan Ds. J. F. de Lang, pred. te Lutkewierum. Beroepen bij de Herv. gemeente te Nijkerk op de Veluwe Ds. J. Vermeer Az. te Linschotente Maasland Ds. J. C. Krafft te Op- en Neder-Andel; te Maassluis Ds. V. J. Koningsberger te Hazerswoudete Bieselinge Ds. C. F. Gronemeijer te Sleeuwijk; te St.-Jansga Os. C. Bosker te Exmorra en Allingawier. Toezegging van beroep gedaan aan den candidaat A. S. van Eerde, door den kerkeraad der Herv. gemeente te Ballum op het eiland Ameland. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gerefor meerde gemeente te Vlissingen Ds. P. Schoenmakers, thans te Pernis. De Synode der Christelijk Afgescheiden Gereformeerde Kerk in Nederland heeft in haar laatstgehouden zitting be sloten om voor het tegenwoordige geene pogingen aan te wenden tot erkenning van hare Kerk door den Staat. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 62°, de9 avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 50°. Zondag morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 53°, 's middags te 12 uren 61c, 's namiddags te 4 uren 61°, te 5 uren 6 9°, te 8 uren 5 7°, te 10 uren 5 5°. Maandag morgen te 5 uren 50°, te 8 uren 54°, 's namiddags te 12 uren 5 9°, te 4 uren 5 5°. Buitenlandsch Nieuws. Naar men verneemt is thans het Belgische leger van flanellen hemden (ceintures en flanelles) voorzien. Uit Munchen is bericht ontvangendat graaf Von Bismarck met de huisorde van den heiligen Hubertus, de voornaamste Beiersche ordeis begiftigd. Tot nu toe verkeerde men te Hanover in de meening dat de prachtige schouwburg in de hoofdstad tot de par ticuliere eigendommen des Konings behoorde. De Pruisen hebben echter het middel gevondenom zich het gebouw toe te eigenen. Het is op kosten van den Staat gebouwd, doch de bezoldiging van het schouwburgpersoneelde aan- koop der decoratiëngarderobe enz. kwam ten laste des Konings. lntusschen had de civiele lij3t des Koningsmet het oog hieropeene verhooging te ondergaan. Hierdoor kwam men tot de conclusie, dat de kosten eigenlijk door den Staat werden betaald. Op grond hiervan hebben de Pruisen het geheel in bezit genomen, met alle rechten en verplichtingen. De generaal Leboeuf van Italië heeft van de Oosten rijkers eenige kisten teruggeëischtwelke aan het Hertogelijk paleis te Venetie ontvreemde schilderijen bevatten, o. a. de meesterstukken van Paul Verenose, Giorgione en Albrecht Durer. Het tuighuis te Venetië is geheel ledig. Men heeft den gondel en de Keizerlijke boot, welke bij deD zegevie renden intocht van Napoleon I gediend hebben naar Triest vervoerd. De ongunstige uitslag van den graanoogst in het wes ten van Europa zal vermoedelijk voor Rusland het meeste voordeel opleverendat rijk heeft dit jaar eenen zeer goe den graanoogst, in hoedanigheid en hoeveelheid beiden; en de graanuitvoer begint er, inzonderheid te Odessa, reeds op groote schaal, zqnde er groote bestellingen uit Londen ontvangen. Frankrijk zal toevoer van graan behoeventer wijl de Vereenigde Staten geen tarwe, maar des te meer maïs zullen kunnen leveren. OFFICIEEL AIIECW». Eerste Huwelijks-afkondiging te Leiden 16 Sept. 1866. Daniel van Zwietenwedr. van Elisabeth Schreuder5 2 j. en Helena Konings, wed. van Hessel Mijndert Wiersma, 45 j. - Dr. Louis Charles Levoir, jm. 3 4 j. en Carolina Maria Elisabeth Zaalberg, jd. 22 j. - Willem Keereweer, wedr. van Maria Alida Catharina Eikerbout, 3 7 j. en Susanna Cederhout, jd. 23 j. - Hendrik van Haasteren, jm. 29 j, en Apolonia Biegstraatenjd. 2 8 j. - Abraham de Bruyn jm. 32 j. en Johanna Hendrika Ahlers, jd. 29 j. - Johann Pieter van Hoven, jm. 21 j. en Susanna van der Heyden, jd. 20 j. - Bartholomeus Eradus, jm. 24 j. en Elisabeth Nieu- wenhuis jd. 22 j. - Matthijs de Laaf, jm. 23 j. en Johanna Elisabeth Hadelaar, jd. 27 j. Advertentiên. Bevallen van een Zoon, C. E. LEVEDAG Stallinga. Leyden 15 September. Er wordt gevraagd in het CAECILIA-GAST- HUIS te Leidenom zoo spoedig mogelijk in dienst te tredeneene Moeder voor «Ie Vrouwen-Ziekenzaaltegen een salaris van 90 Gul den per jaar, behalve kost en inwoning. Zij, die daartoe inclineren vervoegen zich in persoon bij den Binnenvader in voormeld Gesticht. ËËrVE: «S'QJXT VftS.OVJ'W^ van goede familie, P. G., ruim 40 jaren oud, zag zich gaarne geplaatst als huishoudsterof tot gezelschap en assis tentie van een bejaarden HEER of eene DAME. Zoowel van de bekwaamheden in alle huishoudelijke bezigheden als voor gezelschap de beste informatiën kunnende produceeren. Reflecteerenden worden verzocht, zich franco te adresseeren onder a. h. c. Bureau Leidsch Dagblad. HUIS. Wordt gevraagd tegen 1 Nov. een HUIS bevattende zes kamers en verdere gemakken gelegen in het midden der Stad op een goeden stand. Adres franco, Letter T. bij GEBROEDERS VAN DER HOEK Boekhandelaren alhier.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2