N°. 2020. Maandag 17 September. A®. 1 SOfe. iM Binnenlandse!] Nieuws. bsch dagblad: Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn- mer9 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75 Iedere regel meer 12^ Cts, Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regel9/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Z. M. heeft benoemd tot kapitein.-kwartierm. van de 3de kl. (n. oud. v. rang), bij het 3de reg. inf., den lsten luit.-kwartierm. P. L. G. Doormanvan het reg. grenadiers en jagers. Z. M. heeft tot leden der commissie van admin, over de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden nabij Doetinchem benoemd de heeren Mr. J. T. van Coeverden kantonr., D. Simons, burgem., J. D. Pasteur, not., Mr. D. W. Nibbelink, griflf. bij het kantoug., allen te Doetinchem, K. A. L. baron vou Hugenpoth tot Aerdt, burgem. der gem. BerghE. G. A. baron van Pallandt, weth. der gem. Hummelo, en C. H, Japing, rentm. op het landgoed Eng- huizengem. Hummelo. Voorts is het vice-pre3idium dier commissie opgedragen aan Mr. J. T. van Coeverden voorn., en is tot secr. der- zelve benoemd S. Horsting, werkzaam ter gem.-secretarie te Doeiinchem-Ambt. Z. M. heeft aan den heer S. van Sloterwijck Beekkerk op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der registratie en domeinen in Frieslandbehoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. Z. M. heeft verplaatst de navolgende controleurs der di recte bel., in- en uitg. rechten en acc., als: naar Zwolle den heer L. R. Wentholt, thans te Gouda; naar Gouda den heer L. M. van Kootenthans te Ommen; naar Ommen den heer J. Alma, thans te Emmen en voorts benoemd tot contr. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Bedum den heer J. Neiszen thans 1ste commies ter prov. directie der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. in Noord-Holland, en waarnemend contr. te Bedum. Uit een door het Departement van Financiën open baar gemaakt overzicht van de opbrengst der middelen (hoofd som en opcenten) over de acht eerste maanden dezes jaars, blijkt, dat die middelen hebben bedragen /"42,907,975.44 tegen f 40,744,7 84.985 in hetzelfde tijdvak van 1865. Douderdag morgen bevond zich de Commissaris des Konings te Amsterdam, ten einde in overleg met den heer Burgemeester en de militaire autoriteiten maatregelen te ne men tot het voorkomen en tegengaan van wanordelijkheden. Het garnizoen, versterkt door 200 man cavalerie uit Haar lem werd op verschillende plaatsenin wier nabijheid zich openbare gebouwen bevonden, uitgezet, terwijl de Willem straat gedurende den geheelen nacht doorkruist werd door patrouilles, en alle samenscholingen onmiddellijk uit elkan der werden gejaagd. Eveneens waren alle toegangen tot de woning van den Burgemeester door militairen bezet, dewijl het gerucht verspreid was dat men het voornemen had dit huis in brand te steken en vervolgens naar het Paleis voor Volksvlijt dat werk voort te zetten. Door de goede voor zorgmaatregelen, doch vooral door het onmiddellijk kracht dadig handelen, is de avond zonder groote gebeurtenissen voorbijgegaan, en zijn een aantal aanvoerders, welke in den loop van den dag met knuppels gewapend de stad doorlie pen in hechtenis genomeu. Maandag avond zal in den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage een buitengewone voorstelling worden gegeven door het opvoeren van de groote opera la Favorite die te half zeven zal aanvangen en te half elf zal eindigen, terwijl te 11 uren een exprestrein van 's-Hage naar Leiden zal vertrekken. Bij de te 's-Gravenhage te houden tentoonstelling van pluimgedierteboomgewassen en tuinvruchtendie heden Zaterdag is geopend, zijn o. a. bekroond: de verzameling bloeiende Fuchsia's op stam, van de nieuwste soorten, met een zilveren medailledie in struiken met een bronzen me daille, ingezonden door den heer W. C. de Sain te Leiden. Aanstaanden Maandag zal de hoogere burgerschool te Arnhem, waarvoor zich ongeveer 8 0 leerlingen hebben aan gemeld in tegenwoordigheid van den raad plechtig geopend worden. Meppel heeft het verlies te betreuren van zijn burge meester, den heer E. G. Rodeman, die, na gedurende een aantal jaren de belangen der stad met ijver en nauwgezet heid te hebben behartigd den 13den overleden is. Betreffende de ontvluchting van een gevangene te Arnhem wordt het volgende van daar geschreven Douder dag morgen vermiste een bewaarder in de gevangenis zeke ren Willem Derksen die onlangs door het hof wegens ver schillende diefstallenin vereeniging met meerdere alhier en in naburige steden gepleegd tot ruim 13 jaren gevangenis straf werd veroordeeld en zich bovendien door zijn antece denten als een voor de samenleving hoogst gevaarlijk sujet heeft doen kennen. Het bleek toen dat de misdadigerdie op de binnenplaats was opgesloten den avond te voren bij het doen eener wandeling met andere gevangenen op die plaats door de traliën van de daaraan grenzende praktizijoskamer naar binnen is geslopen en, na zich behendig op verschil lende plaatsen te hebben schuil gehouden, ongemerkt door den gang en aan de andere zijde den tuin heeft weten te bereiken, van waar hij door middel van een stoel en een plank over een hoogen muur is ontvlucht. Daar de ont vluchting eerst 's morgens werd ontdekt, zal hij zich den nacht wel hebben weten ten nutte te maken om zich voor eerst aan het oog der politie te onttrekken. Het is toch in weerwil van vele aangewende pogingenniet mogen geluk ken hem tot dusverre op te sporen. In een der bergplaatsen van den heer Mallebrauche te Maastricht ontstond in den nacht van 11 op 12 dezer omstreeks 11 uren brand; in weerwil der onmiddellijk toe gesnelde hulp deelde zich de vlam aan eene tweede berg plaats mede, en werden beide gebouwen een prooi der vlam men. De schade, door het afbranden der magazijnen ver oorzaakt is minder groot, doch naar men verneemt hebben vele reeds afgewerkte marmeren stukken zoo door den brand ais door het bergen geleden. De berichten uit Amsterdam zijn van den meest ge ruststellenden aard. Er hebben zich zelfs geen sporen van nieuwe ongeregeldheden vertoond. De van 's-Hage vertrokken troepen zullen dan ook louter als maatregel van voorzorg nog te Haarlem en Leiden ver toeven.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1