Buitenlandsch Nieuws. morgen. Tot nu toe is men er in geslaagd 4 a 5 belhamels in handen te krijgen. Donderdag morgen zijn twee eskadrons cavalerie uit Haarlem derwaarts gezonden. Bedankt voor het beroep naar Heemse door Ds. A. A. Looijenpred. te Wissekerke. Ds. J. van Loenen Martinet te Heenvliet heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te West-Zaandam aan genomen. Ds. P. Sinninghe Damslé te Blankenham heeft het beroep tot tweeden predikant bij de Hervormde gemeente te Drachten aangenomen. Uit de Memorie van toelichting tot de plaatselijke begrooting, voor 1 8 67 ontworpen, blijkt, dat de openbare lagere scholen 'sjaarlijks kosten het navolgende: a. twee armenscholen ieder f 4410 f 8820 i. twee voor minvermogenden ieder 46 70 n 9340 c. één voor uitgeb. lager onderw. voor jongens 6295 c. n u ii ii u ii meisjes n 53 05 d. één voor meer uitgeb. lager onderw. voor jongens n 6035 d. n n u n n meisjes 7 510 de vormschooln 2400 onderwijzers teekenen, gymnastiek enz. n 2295 f 48000 Schoolbehoeften n 4200 Vuur en licht1400 Vrije woning1200 Onderhoud der schoolgebouwenn 3100 Totaal f 57900 Ter tegemoetkoming in die kosten worden schoolgelden geheven, waarvan de opbrengst wordt geraamd, aldus: twee scholen voor minvermogenden f 1400 een school voor jongens (c)u 2700 ii u meisjes (c)2900 n n jongens d5 500 meisjes d4700 te zamen f 17 200. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 6 uren 5 8°, des avonds te 8 uren 5 6°, te 10 uren 54°. Vrijdag morgen te 5 uren 5 4°, te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 62c, 's namiddags te 4 uren 62°. In de vorige week is op het Congres van werklie den te Genève het volgend beginsel aangenomenIn den tegenwoordigen toestand der industrie, welke een staat van oorlog is tusschen het werkvolk en de kapitalistenmoet het werkvolk elkander hulp verleenen tot verdediging van hunne loonen maar een hooger doel moet bereikt worden namelijk de opheffing van het beginsel der loonen. Het Con gres beveelt de studie en de beoefening aan van economi sche inrichtingengegrond op rechtvaardigheid en samen werking. De Koning van Hanover heeft, gelijk bekend is, millioenen effecten naar Engeland gezonden. De Pruisische regeering, die daarop recht zegt te hebben, heeft, nu zij buiten haar bereik zijn gebracht, ze eenvoudig buiten koers gesteld en elke betaling uit de staatskas aan den Koning geschorst tot die millioenen zijn teruggegeven. Om het ge mis van deze inkomsten zal de Koning van Hanover zich intusschen weinig bekommeren. De privaat-inkomsten van den Koning bedragen, zooveel men weet, 1,113,000 thlr dus ongeveer 2 millioen. De Koning van Hanover, de Hertog van Nassau en de Keurvorst van Hessen denken zich in Oostenrijk te gaan vestigen. Het bouwen van een vaste brug over de Elve tus schen Hamburg en Harburg, waartoe het plan reeds voor langen tijd was ontworpen leed tot dusverre steeds schip breuk op den tegenstand der Hanoversche regeering. Nu Hanover bij Pruisen ingelijfd is, kan men de uitvoering van dat plan te gemoet zien. Waarschijnlijk zullen de kos ten daarvan gemeenschappelijk door Pruisen en Hamburg ge dragen worden. Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat de Fran- sche troepen een jaar noodig zullen hebbenom de behan deling van het Cbassepot-geweer te leeren. De wereldtentoonstelling te Parijs schijnt, wat men ook daar hebbe tegengeschreveninderdaad in April 1867 geopend te zullen worden en het eigenlijk gezegde paleis er voor is reeds zoo goed als voltooid. De groote galerij is zeer merkwaardig, op een hoogte van 2 5 el is zij 30 e| breed, terwijl de galerij der machines alleen 17 5 ijzeren pilaren heeft, ieder ter hoogte van 26 el en van een ge. wicht van 11,700 kilo. Rekent men nu daarbij de zwaarte van het metalen bekleedsel, dat 40,000 kilo weegt, dan komt men tot het kolossale gewicht van 3,027,500 kilo ijzer voor die eene galerij. Ook is men reeds bezig met den aanleg van het park en het aanbrengen van de boomenonder wier schaduw al de volkeren der wereld zullen wandelen. Behalve het pa leis zelf zijn er een tal van nevengebouwen, waaraan even eens ijverig gewerkt wordt, onder anderen: Een kerk, die al de tentoongestelde voorwerpen zal bevattendie op de eerediensten betrekking hebben; een Keizerlijk paviljoen, dicht bij de brug van Jena; de internationale klub; het gebouw voor de maatschappij van hulpbetoon aan de ge- wonden van alle naties op het slagveldeen koestal uit Bretagne; het park voor de tentoonstelling van tuinbouw; een internationaal theater, maar vooral: het Egyptische paleis. Dit paleis zal een oppervlakte beslaan van 4 800 vier kante ellen en geheel op rekening van den Onder-koning worden gebouwd. Het bestaat uit drie gebouwenwaarvan het eerste een //fellah" of boerenwoning voorstelt, met een kleine zaal voor kunstmatige broeiing, stallen voor drome darissen en andere huisdieren en een ethnologische verza meling. Daartegenover zal een prachtige ijzeren kioske geplaatst worden, die, van zuiver Arabischen stijl, den vorm van een hoefijzer zal hebben. Om de kioske worden de zeld zaamste Oostersche bloemen en gewassen geplant. Aan de eene zijde zal men Egyptische werklieden aan hun verschil lende werken zien arbeidenzoodat de bezoeker zich ver beelden kan in een straat van Kaïro te wandelende andere zijde zal worden ingericht voor den Onder-koning, die het voornemen heeft, in persoon de tentoonstelling te bezoeken. Ook zal in die kioske nog een koffiehuis gemaakt worden, waarin men op zijn Egyptisch de mokka zal gebruiken. De «Moniteur" meldt dat de Spaansche spoorweg, die door de bergpassen van de Sierra Morena loopt, den 15den dezer voor het verkeer zal worden opengesteldzoo dat van dien dag een onafgebrokene spoorweg-verbinding zal bestaan tusschen Cadix en St.-Petersburg. Een verschrikkelijke uitbarsting heeft dezer dagen te Chatham plaats gehad in een gebouw waar een kolossale hamer in beweging wordt gebracht; twee werklieden zijn ge dood en dertig gewond. Een ketel van 20 paardekracht is ge sprongen terwijl al de werklieden aanwezig waren. Al de in de nabijheid der fabriek staande huizen zijn als 't ware ingestort of beschadigd. De ketel zelf viel gelukkig niet op eenig ge bouw neder, maar zij was bijna op een magazijn terechtge komen waar al de werklieden aanwezig warenmeu had dan zeker nog meer onheilen te betreuren gehad. Op onderscheidene gedeelten der Midland counties, met name in de omstreken van Nottingham, hebben de aanhou dende regenbuien het land, zoover het oog reikt, onder water gezet, waardoor velen te velde staande gewassen niet kunnen binnen gehaald worden. Dinsdag nacht is in het goederen-depot van den Lon don- en Noordwester-spoorweg in Haydon Square een hevige brand uitgebarstenwaardoor een pakhuis van vijf verdie pingen hoog, benevens een aanzienlijke voorraad koopmans goederen een prooi der vlammen zijn geworden. Bijna ge heel Londen was door den gloed verlicht. Door den ijver der brandweer gelukte het de overige kapitale pakhuizen, waaruit het depot bestaat, te behouden. De in het verbrande pakhuis aanwezige goederen bestonden voornamelijk uit wol, waardoor de kooplieden Gooch en Cousens een zeer groot verlies lijden. De diadeem, door de Koningin van Engeland gedra gen is vervaardigd uit zilveren kringen, bedekt met edel gesteenten en met het kruis van Malta versierd met dia manten. Daaronder bevindt zich nog een kruis, in het midden waarvan het ruwe lint prijktdat eertijds werd gedragen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2