N°. 2018. Vrijdag 14 September. A°. 1800. Ëeue nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer «Her IRatcu-Gcneraai. LE1BSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. G m.j 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 1L u. 5ti in.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./ra. 2 u. 30 in. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusfiohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 45 in. en te 1L u.; 'snainidd. te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snaraiddags. Qo»t-Indisofae Laudpost. Over Southampton, l en 17 over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Endisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks vau 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uien.-iltf Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhais, eiken werkdag van 'smorgens 121 uien. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9 luren en van 3 6 uren; vaa's-Aijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, vVoeusdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypothekeu en bet Kadaster van 94 uren. II. De binnen Leiden bestaande kiesvereenigingen hebben hare keuze gedaan en die zij aanbevelen zijn geen ingezetenen van bet kiesdistrict. In hoever zij verstandig en oordeelkundig daarin handelenom het vertrouwen bij de kiezers te be houdenzpl de tijd leerenwant niet altijd kiest men op bet gezag en aamvyzing van een ander. Al doende leert meu ook in dat opzicht waarde en voorkeur te hechten aan een zeltstandige overtuiging. Als men in zijn omgeving rnaunen heelt, die bekend zijn wegens hunne bekwaamheid eu geschiktheid, en door ervaring reeds zich hebben doen kennen als het openbaar vertrouwen verdienende, behoeft meu het oog niet te slaan op hen, die overal werden aan bevolen maar niet verkozen. Hoe zal het nu zijn met de aanstaande verkiezing van een lid, in de plaats van den heer Groen van Prinsterer, die zijn ontslag genomen heeft, omdat het opgetreden Mi nisterie met zijne beginselen niet of weinig sympathiseerde, vooral niet in het geschil van schoolwetsherziening? Nu de on verschrokken strijder na een ondervonden teleurstelling zich te rugtrok en het strijdperk niet weder wilde betreden kan er im mers nooit sprake van zijn, dat hij een plaatsvervanger krijgt, die gehouden is zich aan te gorden tot een strijddie het bootd en de bekwame leider der anti-revolutionaire partij met dit bewind niet wilde aanvangen of voortzetten Trou wens, met de interpellatie van den heer Keuchenius is de drijd beslist en geëindigd. Immers de blaamdie op ieder ouder gelegd iswiens kinderen de openbare schooi bezoe ken, werd daardoor uitgewischt en door den heer Keuche- uius zeiven is metterdaad de beschuldigingdat die school godsdienst- en zedeloos zou zijn, van alle kracht beroofd. Er mag eü m°et van het vroegere shibboleth geen sprake meer zijn; ZIJ die in gehechtheid aan de leer en belijdenis in kerkelijke gemeenschapwaartoe zij behooreuhartelijk vereenigd zijn, maar door het shibboleth onder elkander verdeeld waren, bunnen en mogen nu elkander de hand reiken en zich ver buigen tot bevordering hunner gemeenschappelijke belan den-. - strijd voor de bijzondere school, waar het pas geeft jen uoodig is, handhaving van de onzijdigheid der openbare school, waar zij onder den invloed kon komen van de een of andere godsdienstige richting. De tijd is naar wij vurig wenschen voorbijdat onder broeders van hetzelfde gezin verdeeldheid werd gewekt en een brandmerk gesteld op het aangezicht van hem, die geen schoolwetsherziening begeerde, door hen, die evenveel begrip daarvan hadden als van de goniometrie, maar toch ijverden voor een leus. Wij kunnen de aanbeveling van den Baron van Wasse- naer Catvvyck niet uit overtuiging ondersteunen, omdat zijn candidatuur voedsel kan geven aan den heerscheriden geest van verdeeldheid, daar het meer en meer aan het daglicht komt, dat de strijd over schoolwetsherziening ook beslist, of men al dan niet een waar christen is en dat alleen door de bij zondere school voor de Nederlandsche jeugd den weg ligt tot waarachtig geluk. De dagelijksche ervaring heeft ons ge leerd, dat meest een ijver zonder verstand zich openbaart, omdat niemand weet in practijk te brengen wat hij wil en alleen door partij-leuzen en groote woorden de oudersdie hunne kinderen vrijwillig naar de openbare school zenden, wor den gebrandmerkt. Bovendien de loopbaan die de Baron achter zich heeft, pleit niet vóór soliditeit van kennis en ervaring in de betrekking van officier voor een tijd of van burge meester voor een tijd verkregen. Met hoffelijkheid, welge manierdheid en rijkdom worden onze belangen niet gebaat. De grootste aanbeveling ligt daarin, dat hij de neef van den heer Groen van Prinsterer is, maar in de verste verte mag dat niet geldenwant elke vergelijking met den ge- eerden Staatsman faalt, en kennis, zoo min als genade, is erfgoed. Over de aanbeveling van Jhr. Mr. W. T. Gevers Deijnoot kunnen wij kort zijn. Onmiskenbaar velen zijn de talenten die hij bezit en als lid der Tweede Kamer had hij vele jaren het vertrouwen der kiezers iu het kiesdistrict 's-Gra venhage, waarin hy woont en bekend is. Wat zijn staatkun dige richting betreft, het is thans zeer moeilijk te zeggen tot welke soort van liberalen hij behoort, nu men dagelijks uit de verdeeldheid, die er heerschtbemerkt, dat men zich om liberaal te zijn moet hechten aan den een of den an der leider der partij. Dat maakt de keuze in onzen tijd ook moeilijk. Zoolang er in het kiesdistrict Leiden nog mannen te vin den zijn, even bekwaam als geschikt, eerlijk en nauwgezet van gewetenbeter bekend en vertrouwd met de belangen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1