N°. 2017. Donderdag 13 September. Nieuwe belastingplannen. y. LE1DSCH DAG Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom inee Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75, Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- eD doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 51i m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 n. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poatbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'Suaraidd. te 3 u. 35 m. 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m.'s namiddags.Oost-Iodisobe Laudpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdagte 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. 'Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 oren .-De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhnis, eiken werkdag van 'smorgen3 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Reohten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 3 6 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 9 4 uren. De heffing eener directe belasting op het werkelijk inko men waartoe elk belastbaar ingezeten bij besloten brief op gave doet, in gemoede en naar waarheid, vindt bij ons sympathie, 't zij die opgave betreft het juiste inkomen, 't zij een der 26 klassen, daartoe aangewezen voor hen, die een inkomen hebben van en met 250 tot beneden de ƒ500 (lste klasse) tot dat van en met 50000 en daarenboven (25ste klasse). Het bedrag der belasting wordt geraamd op 5 pCt., derhalve van 7,50 tot 1600, maar die heffing kan ook verschillen zoodat het is 2 pCt. om te komen tot een opbrengst van 115.896 of ook wel 4 pCt. Alles hangt af van het gezamenlijk bedrag der belastingschuldigen in de 25 klassen. Maar dan is er ook geen grond, om een vast hoofdgeld van ƒ5 te heffen van hendie wonen in pan den, waaraan volgens de rijks personeele belasting slechts een huurwaarde is toegekend van 3 5 tot en met 50; want het kan zijn, dat een bewoner van een huis van ƒ35 huurwaarde met die van een van 5 0 tot gelijk bedrag zou zijn aangeslagen. Zulk een vast hoofdgeld moet bovendien in verhouding komen tot het maximum der belasting bij art. 1 van het raadsbesluit in te vullen en dan zou het in gelijke verhouding dalen als het bedrag bij de begrooting vastge steld jaarlijks verminderen kan. Het hoofdgeld van 5 staat derhalve in de verhouding van de raming ten bedrage van f 132,000; volgens de memorie van toelichting daalt die som l°t ƒ108,000 dan wordt het hoofdgeld 4. Het cijfer of maximum der heffing heeft overigens geen invloed op de grondslagen der belasting, maar het voorstel van den heer Scheltemadie als de directe belasting zoo deugdelijk mogelijk is, geen gemeente-opcenten op de rijks personeele belasting heffen wilkomt ons meer aanbevelens waardig voor. Immers de vergoeding van de kosten van in vordering aan het Rijk wordt daardoor bespaardomdat het meerder of minder bedrag bij de invordering voor de plaatselijke ambtenaren geen verschil in de kosten brengt en met dat beginsel ook strookt, dat de opcenten van een on gelijkmatig drukkende belasting als het personeel evenzeer onbillijk zijn als de belasting zelve. Wij betreuren het zeer, dat wy aan het eind van onze vluchtige beschouwingen gekomenniet onze onpartijdigheid in het beoordeelen der beide plannen ook daarin kuhnen betoonen dat wij onder het oog van onze lezers brengen de zeer belangrijke memorie van toelichtingwaarmede de heer S. zijn plan heeft doen verzeld gaan. Wij kunnen dat niet, omdat de memorie te uitgebreid is voor ods blad; wij mogen niet nadrukken, wat voor den prijs van f 2 algemeen verkrijgbaar is gesteld. Gaarne wenschten wij dat stuk in meer uitgebreide kringomdat toch de ingezetenen er eigen lijk het meest belang bij hebben, om te weten, welke plan nen er bestaan en op welke grondenom uit hun beurs de gelden te krijgen door belastingenbenoodigd voor de plaat selijke uitgaven. Wij betreuren dat te meer, omdat het ons is toegeschenen, dat onze beoordeeling door de gedeeltelijke of liever gebrekkige aanhaling van de plannen tot misver stand heeft aanleiding gegeven. Zoo is bijv. de vergelijking van de tarieven voor de klassen van het belastbaar inkomen naar de beide plannen niet juist begrepen, gelijk het voorstel van den heer S. ook in zijn geheel moet gelezen worden, om onze beoordee ling te vatten. De classificatie van den heer S. is door ons over genomen naar het brutobedrag en tot het maximum omdat dit de voorkeur verdiende boven het onbruikbaar tarief, dat voor aanslag bij den incometax zou gelden bij verzuim van eigen aangifte. Het tarief van den heer S. voor zijn plan dienstig heeft een minimum en maximum voor huizen van dezelfde huurwaarde en bovendien een korting van f 2 50 van het vermoedelijk inkomen voor elk hoold van een ge zin zoodat er een netto bedrag isnaar een redelijken maatstaf genomen lager dan het tarief dat in ons plan dienstig was. Wij mogen den heer S. evenwel den lof niet onthouden voor zijn grondige en met kennis van zaken en toestanden ge schreven beschouwingen over zulk een gewichtig onderwerp. De Gemeenteraad bezit in hem een waardigbekwaam en zelfstandig volksvertegenwoordigerdie vooral wat het ge bied der plaatselijke geldmiddelen betreft, uitstekende ver diensten heeft, en waarvan veel is te verwachtenomdat hij niet eigenwijs is en pretentiën heeft, maar een bescheiden tegenspraak duldt en verdraagt. De Gemeenteraad zal weldra een keuze moeten doen het plan van HH. Burg. en Weth. of dat van den heer Schel tema, of beiden met oordeel tot één vervormd. Wil de bur gerij geen incometax op eigen aangiftedat zij haar stem

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1