b. een directe belasting op het inkomen bij eigen classi ficatie. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. aangifte. Aan het slot van onze beschouwingen moeten we op dat punt terugkomen nadat we deze beide plannen ieder op zich zelf hebben beschouwdin betrekking tot het be ginsel en tot de toepassing van: a. een hoofdelijke omslag naar grondslagen, Wij erkennen dadelijkdat als men bij benadering door het aannemen van vaste grondslagen kan komen tot de ken nis van het belastbaar inkomen daaraan de voorkeur gege ven moet worden boven dien enkelen grondslag, waarop de aanslag zou rustennamelijk het eigendunkelijk aangeven waarvan de eerlijkheid in verhouding staat tot de meerdere of mindere nauwgezetheid van gewetendat weder van het begrip van moraliteit afhankelijk is. Wij stellen daartegen overdat het verteringsvermogen alleen door de grondsla gen wordt gekend en niet het werkelijk inkomen a treft dus een deelb het geheel. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.-recht bank te Groningen Mr. H. D. Guyot, thans subst.-griffier bij het prov. gerechtshof te Groningen; en tot rechter in de arrond.-rechtbank te 's-Hertogenboach Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohmanthans rechter in de arrond.-rechtbank te Appingedam. Z. M. heeft den luit. t/z. 2de kl. C. J. M. Swaan op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten Augustus jl. eervol uit den zeedienst ontslagen. Bij Kon. Besluit van den 3den dezer is ingetrokken art. 53 van het Kon. Besluit van 25 Juli 1816, houdende dat geen officier van het korps van den Waterstaat zich in het huwelijk mag begeven zonder voorafgaande geteekende toestemming van den Minister van Binnenlandsche Zaken. De Staats-Courant beeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 19den en eindigende den 25sten Augustus. Daaruit blijkt, voor zooveel de prov. Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 648 runderen; 189 zijn gestorven, 54 afgemaakt en 41 hersteld, terwijl er 3 46 in behandeling bleven. Se dert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 5 5,27 7 runderen aangetast, waarvan er 23,0 7 8 stierven, 10,314 werden afgemaakt, 21,264 herstelden en 621 nog ziek zijn. De begrooting voor Amsterdam bedraagt in ontvangst en uitgaaf 4,699,260.40. Onder de inkomsten is het getal opcenten op het perso neel op 3 2 gesteld, en de opbrengst der plaatselijke directe belasting op 840,000 geraamd. De Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord heeft van een onbekenden menschenvriend de aanzienlijke gift van 1000 ontvangen. De tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam is gedurende de maand Augustus door ruim 61,000 perso nen bezocht. Door wijlen den heer N. A. Lamberts te Deventer zijn vermaakt de navolgende legaten: aan de Herv. diaconie 800 aan het R. Cath. armbestuur 400; aan het Christ. Afgesch. armbestuur 200 en aan het Israëlietisch armbe stuur 200, allen te Deventer. Omtrent de inrichting van de nieuwgebouwde gevan genis op den Kruisberg, waarvan- wij reeds spraken, meldt men: Het middelgebouw, bevattende 10 kamers en een keu ken is bestemd om tot woning van den kommandant te dienen. In het rechter vleugel-gebouw bevinden zich 2 groote slaapzalen beneden, en 2 op de bovenverdieping; elke zaal is voorzien van 3 8 slaapplaatsen, dus te zamen voor 152 jongens; de kribben kunnen afzonderlijk worden afgesloten, en tegenover elke krib is een kraan aangebracht voor rei niging; verder zijn daar nog 2 wachtkamers en in de be nedenverdieping 4 strafcellen. In het linker vleugel-gebouw zijn 2 eetzalen, de keuken, provisiekamer, badkamer en bewaarderskamer. Daarboven bevindt zich een locaal voor godsdienstoefening, de school, een zaal voor steendrukkerij en teekenschool benevens 3 ziekenzalen en kamer voor den dokter. Bovendien zijn op de rechter- en linkerflank gebou wen alsvoor den onder-kommandantden onderwijzer, magazijnen en bewaarders wachtkamer, vertrekken voor tim merlieden en schrijnwerkers, schoen- en kleedermakerswerk- plaatsenklompenmakerijijzersmederij en blikslagerij. Dr. W. geeft in het Haarlemsch Weekblad versla» van de behandeling der cholerazieken in de fabriek der heeren Prévinaire te Haarlem. Bij de eerste verschijnselen werd de patiënt in een zaal gebracht, door stoom op een warmte van 5 0° Reaumur gehouden; matrassen van heet zand strekten tot ligplaats; inwry vingen geschiedden met chloroformeglycerine of kamfer-spiritus. Na verblijf van een half uur begon de lijder onder koortsverschijnselen te zwee- ten en dan verdwenen spoedig de ziekteverschijnselen; de patiënt kreeg dan thee met rum of salep; de bedek king werd minder; de patiënt werd afgedroogd, droog ondergoed aangedaanen in minder hooge temperatuur bij de deur geplaatst of naar huis geleid. Meestal was het echter voldoende, dat de patiënt, na toediening van hofmansdroppels, laudanum en pepermuntwater, in een droog- kamer van 100° Fahr. werd gelegd. Bij koorts werden allen naar deze minder warme kamer gebracht. Er was vaste ge- neeskundige hulp. Van de 84 patiënten stierf er slechts 1, die eerst, toen hij 30 maal ontlasting had gehad, zich aan meldde. Twee werkliedendie alleen met diarrhee liever naar huis gingenstierven beide aan cholera. In elk cho- lera-hospitaalzegt Dr. W., moest een vertrek zijn van door gaande gelijkmatige hitte van 105 110 graden Fahrenheit. Donderdag in den vroegen morgen ontstond er brand in de gemeente Hoornaar. Drie huisjes, bewoond door acht gezinnen en twee hooischuren gevuld met hooi zyn totaal afgebrand. De brand is in de hooischuur van E. de Kui per door de dienstmeid het eerst ontdekt. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Dins dag op nieuw benoemd tot wethouder Mr. C. W. Hubrecht, alsmede de voorzitters en leden der vaste commissiën; voorts op verzoek eervol ontslag verleend aan den hulponderwijzer J. H. A, van Ravenhorst, en benoemd tot leeraar in de oude talen aan de instellingen van hooger- en middelbaar onder wijs den heer H. J. Polakcandidaat in de letteren aan de Leidsche Hoogeschool, alsmede tot hoofdonderwijzer van de nieuwe openbare school voor minvermogenden aan de Biu- nenvestgracht den heer A. van der Harst, thans hoofdon derwijzer aan de school op de Oude Vest. Voorts is beslo ten het personeel werkzaam ten kantore van den gemeente ontvanger te bepalen op twee beambtenop een bezoldiging van 1000 en van 600 aan den kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier te kennen te geven dat er geen ter men zijn gevonden, om in den bestaanden toestand veran dering te makenen aan J. H. Zitman weder voor drie jaren onderbands gegund het leveren van schoolboeken voor het openbaar lager onderwijs. Bij den Gemeenteraad is ingekomen een adres van ingeze tenen tot het doen afbreken van de Rijnsburgsche poort, alsmede een daartoe strekkend voorstel en teekening der Commissie van Fabricagebetreffende tevens den aanleg van een nieuwe ijzeren brug en trottoirs over de Singelgracht vóór die poort, die te zamen een breedte zouden hebben van 12 ellen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 5 8°, des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 54°. Dinsdag morgen te 5 uren 5 2°, te 8 uren 57°, 's middags te 12 uren 64°, 's namiddags te 4 uren 58°. De //Economist" verwacht, dat het bankdisconto te Londen Donderdag a. s. tot op 5 pCt. verlaagd zal worden, en dat, voor zooverre men thans kan nagaan, en wel voor een poos een laag disconto te verwachten is, doch dat uit aanmerking der omstandigheden, waaronder de buitenland- sche handel en inzonderheid de handel op Amerika verkeert, het zich toch laat aanziendat de geldkoers niet lang zeer laag kan blijven. Onmiddellijk nadat de inlijving der met Pruisen ver- eenigde landen door de afkondiging der aan de Kamers in gediende annexatiewet zal zijn tot stand gebrachtzalnaar men uit eene geloofwaardige bron meldt, de dienstplichtig* heid op gelyken voet al% in Pruisen bij Koninklijk Besluit worden ingevoerd. De verlichting van den militairen dienst zal voornamelijk aan de tweede lichting te goede komen,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2