Woensdag 5 September. Uleuwe belastingplannen. Deze Courant verschijnt eiken dagbe- nalve Zon- en Feestdagenen ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- oiers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 88 m.; 10 u. 15 in.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; f, u. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 in.; 11 u. Sljra.; 3 u. 1 ui.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerebiit) naar LeidenMaandag n./rn. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondag9 buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 15 m. en ta li u.;ds uamidd. te 3 u. 35 in. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Iudisobe Laud-post. Over -Southampton 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u.45m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag eu Douderdagte 11 uien. Covmtissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdng en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie wn Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie i6 open da.i lyk8 vau li)1 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren .'De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Rantoor der lu- eu Uitgaande Hechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van 's-ftij Ls Directe Belas tingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9-4 uren. i. De tijd nadert, wellicht reeds te 3poedig voor een gron dig onderzoek en eene kalme overwegingvereischt tot het vaststellen eener verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag of een eigene directe belasting, onver schillig lot welk bedrag, omdat het er slechts op aankomt de last evenredig naar ieders krachten op te leggen of te verdeelen. De Koning heeft de meeste belastingplannen slechts voor 1866 goedgekeurd, zoodat voor 186 7 een nieuwe goedkeuring wordt vereischt,-'t zij tot voortdurende heffing van het bestaande, als de Hooge Regeering daarte gen niet al reeds bezwaren heeft doen kennen- 't zij lot invoering van een herzien plan. Wij hebben thans voor ons liggen twee ontwerpen voor de gemeente Leiden het een ingediend door Burg. en Wet houders, het ander door den heer Scheltemalid van den Raad. De Gemeenteraad heeft daarvan de keus, die thans beperkt schijnt tusschen die beide plannen, daar de bestaande hoofdelijke omslag, volgens de ministeriëele missive van 6 Februari 1 866, geen goedkeuring kan verwerven en het plan door den Wethouder De Fremery in het vorig jaar ingediend op den voet der Utrechtsche eigene directe belasting ge schoeid, niet op nieuw in behandeling schijnt te komen. Het is opmerkelijk, dat beide plannen zoo zeer van elk ander verschillen dat zij tweeërlei beginsel ten grondslag hebben, ofschoon beide bedoelen het vermoedelijk inkomen 'e treffen- dat van den heer Scheltema evenwel belast het verteringsvermogen den uiterlijken stand staat of levens wijze, - dat van Burg. en Weth. treft het inkomen en dus, onafhankelijk van de vertering, alles wat de belastingschul dige jaarlijks geniet. Dat laatste stelsel is ook het onze ®aar het komt hoofdzakelijk op de uitvoering en toepas sing aan. Wij beginnen met het plan van den heer Scheltema eu wel om de volgende redenen Hoe eenvoudig, duidelijk en volledig de verordening van den hoofdelijken omslag ook zijde memorie van toelichting die daarbij is gevoegd vordert een veelomvattend onder dek. Zelden hebbeu wij met zulk een grondigheid en uit voerigheid een dergelijk plan toegelicht gevondenwant de heer Scheltema treedt in belangrijke beschouwingen over art. 243 der gemeentewet, die evenzeer getuigen voor zijne be lezenheid als voor zijn kennis en oordeel. Al wat hij zegt va., een incömetax verdient onze warme belangstelling en zal ons te stade komen bij de beoordeeling van het plan van Burg. en Wethouders. De toelichting van zijn ontwerp, die daarop volgt, strekt tevens tot wederlegging van de vroeger daartegen ingebrachte bedenkingen, en de gebeeln strekking van zijne uitgebreide memorie komt eigenlijk daarop neder, dat de behoefte zich meer en meer doet gevoelen aan een doortastende maatregel, dat namelijk het Rijk algeheelen af stand doet van de heffing eener personeele belasting en die aan de gemeente overlaat. Zijn plan bedoelt een nieuwe per soneele belasting naar bepaalde grondslagen waardoor de heffing van gemeente-opeen ten op 's Rijks personeele belas ting zou vervallen. Wat reeds lang en herhaaldelijk is in gebracht tegen die Rijksbelasting, dat zij niet naar plaat selijke toestanden is ingericht, en daardoor vele gebreken bezit, wordt door den heer S. gestaafd, die de bestaande grondslagen in verband beschouwende met het hoofdoogmerk der belasting, hare onbillijke en ongelijkmatige heffing met voorbeelden staaft. Wij moeten al dadelijk de opmerking maken dat de in voering van een plaatselijke personeele belasting nevens een soortgelijke rijksbelasting naar grondslagen die beiden daar voor aannemen ons zeer bedenkelijk voorkomt en bij het behoud van het tweede lid van art. 243 der gemeentewet daarmede door ons strijdig wordt geacht. Het plan van den heer S. neemt drie grondslagen aan van de personeele be lasting, namelijk: de huurwaarde, het mobilair en de man nelijke dienstboden, bij het aangehaald art. 243 verboden. Aannemende dat het plan van den heer S. beter is dan de rijks personeele belasting, 't heeft altijd drie grondslagen daar van aangenomen. 't Spreekt van zelve, dat ons bezwaar geheel vervalt, wanneer ook het laatste 1/5 van de opbrengst der perso neele belasting door het Rijk werd afgestaan dan was er geen personeele belasting meer, die door het Rijk wordt ge heven - dan waren de gemeentebesturen geheel vrij en voor dat geval komt ons het plan van den heer S. als een plaat selijke directe belasting 't meest geschikt voor, als men te rugdeinst voor een belasting op het inkomen paar eigen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1