Binnenlandsch Nieuws. en schenkt in dat opzicht vertrouwengelijk dat geschiedt ten aanzien van geneesheerennotarissenenz. Wij hebben de verkiezing van den heer Groen van Prin- sterer ondersteund, omdat wij innig overtuigd waren van het groot belangdat de geschillen over de schoolwet een eindbeslissing kregen. Hoogst bevreemdend was het voor ons te hooren van gemoedsbezwaren zonder dat zich iemand daaromtrent nader verklaarde, 't Kan geen gemoedsbezwaar zijn indien de Staat geelt waartoe hij verplicht is en aan het bijzonder onderwijs alle vrijheid gunt. Men behoeft geen gebruik te maken van de openbare school en waar men er niet buiten kanbezit men voldoende waarborgen dat er geen ergernis zal gegeven worden zoodat niet wordt afgebroken wat in het huisgezin een grondslag heeft gekre gen. Gemoedsbezwaren zijn er niet, maar zij zouden ontstaan, wanneer de openbare school een officieel godsdienstig karak ter kreeg. Alleen danwanneer men hecht aan eene vereeniging van Kerk en Staat en ijvert voor een heerschende kerk, kan men en moet men eischen een openbare gezindheidsschool. Zoo men volkomen vrijheid van geweten wil gehandhaafd zien wacht men van den Keizer wat des Keizers is en ook daarin ontvangt en geeft men Godes wat Godes is. De verkiezing, die aanstaande is, geve ons een man die strijd voert voor de vrijheid van het bijzonder onderwijs en het recht handhaaft der openbare school. Wij ondersteunen gaarne elke aanbeveling van een candidaat, die bekwaam heid aan eerlijkheid, ernst aan goeden wil, vrijgevigheid aan zelfstandigheid paart- liefst ingezeten van ons kies district. Z. M. heeft benoemd tot griffi bij het kantongerecht: te Wijk-bij-I)uurstedeMr. A. Verhoeff, advoc. te Utrecht en te Brielle, Mr. P. Blusséthans griff. bij het kanton gerecht te Vollenhove; tot notaris: te Groningen, Mr. J. G. Rengers Hora Siccama, thans not. te Wildervank en te Breda, J. B. A. van Gils, cand.-not., thans komm. ter prov. griff. van Noord-Brabantbevorderd tot luit. t. z. lste kl.de luits. 2de kl. F. LuteynJhr. A. F. Meijer, J. M. L. A. P. WirixJ. A. P. J. de Roy van Zuide wijn, W. M. Visser, II. Dijserinck L. F. H. Tuckermann, D. G. E. Wolterbeek Muller en G. C. G. Thierens, terwijl de luit. t. z. 2de kl. P. J. van Druynen zal bevorderd wordenzoodra het examen voldoende door hem zal zijn afgelegd, waartoe hij nu wegens ziekte buiten staat is. Z. M. heeft Hl), adjudant in buitengewonen dienst, den luit.-gen. G. E. A. van Panhuys, van den grooten staf, tot dusverre Zr. Ms. gemachtigde bij de Militaire Commissie tot de Duitsche Bondsvergadering, eervol van die betrekking ontheven, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten daarin bewezen, en genoemden luit.-gen. op non activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Bij Koninklijk besluit is aan den heer M. A. Lens, Nederlander van geboorte thans leeraar aan het gymnasium te Weilburg in Nassau dispensatie verleend van het examen in het handteekenenmet vergunning om in dat vak on derwijs te geven aan hoogere burgerscholen. Men deelt uit 's-Hage mede, dat de Belgische re geering haar recht, om tegen de afdamming der Ooster- Sehelde ten behoeve van den Zeeuwschen Spoorweg in ver zet te komen grondt op een weigering van den Minister Thorbecke tot het verleenen van een concessie voor den aanleg van een kanaal door Zuid-Bevelanduithoofde dat werk de Belgische belangen zou krenken. De audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Woensdag den 5 September a. s. niet plaats hebben. In onderscheidene dagbladen vindt men reeds namen van candidaten voor de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het kiesdis trict Leiden, namelijk Mr. C. Cock, lid van den Gemeen teraad en van de Prov. Staten van Zuid-Holland de baron van Wassenaer Catwijck te 's-Gravenhage, en Mr. J. J. Kap- peijne van de Coppello, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die na het sluiten der tegenwoordige zit ting niet meer het kiesdistrict 's-Gravenhage vertegenwoor digt en dan eerst benoembaar is. De heer G. J. Grashuis te Rotterdam heeft zich als candidaat aanbevolen maar de be- staande Kiesvereenigingen hebben nog geen candidaten ge- steld zoodat die aanbevelingen nog moeten komen. In de Gemeentestem leest men het volgende //De heer Groen van Prinsterer heeftt zijn ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer. Men zal zich echter herin neren dat de heer Groen door de Kamer na onderzoek zijner geloofsbrieven wel was toegelaten, doch eerst nadat hij de gevorderde eeden zou hebben afgelegd. //Dit laatste nu heeft geen plaats gehad, zoodat de heer Groen geen lid der Kamer was, toen hij zijn ontslag als zoodanig nam. Dit schijnt vreemd en toch moeten wij er- kennen dat in dit zonderlinge geval, dat de wet niet heeft kunnen voorzien en ook moeilijk voorzien kongeen an dere weg kon worden ingeslagen." Op de plaatselijke begrooting van de gemeente Rot terdam voor 186 7 is op de onvoorziene uitgaven een som van 69,000 uitgetrokken, met het oog op de nadere voor stellen van den burgemeester tot reorganisatie der politie. De Gemeenteraad van Arnhem heeft in een besloten vergadering de bezwaarschriften behandeld tegen het kohier der belasting op de inkomsten. In de daarop gevolgde open bare zitting is besloten sommige aanslagen van het kohier af te voeren een aantal personen overeenkomstig hunne eigene aangifte aan te slaaneenige aan te slaan boven de eigen aangifte en eenige gedane aanslagen te handhaven. De uitslag der examens ter verkrijging van akten voor middelbaar onderwijs in de letterkundige vakken is als volgt: Nederlandsche taal- en letterkunde: toegelaten 3 van de 7 candidaten. Geschiedenis: de candidaat afgewezen. Aardrijkskunde: 1 van de 2 toegelaten. Staathuishoudkunde: 1 van de 2 toegelaten. Kennis der Staatsinstellingende candidaat afgewezen. Handelswetenschappen2 van de 4 toegelaten. Boekhouden: 15 van de 16 toegelaten. Fransche taal- en letterkunde: 3 van de 15 toegelaten. Engelsche taal- en letterkunde: 4 van de 9 toegelaten. Hoogduitsche taal- en letterkunde: 2 van de 4 toegelaten. Schoonschrijven: alle 3 toegelaten. Gymnastiek: 12 van de 16 toegelaten. De uitslag der examens in de wis- en natuurkundige we tenschappen zeevaartkundeteekenen en boetseeren was aldus Wis- en werktuigkundige wetenschappen: een candidaat, die zich vóór den afloop van 't examen terugtrok. Zeevaartkunde: 1 candidaat toegelaten. Wiskunde: 8 van de 16 toegelaten. Beginselen der natuurkundeder scheikunde en der cos- mographie-, 2 van de 4 toegelaten. Beginselen der delfstof-, aard-, planten- en dierkunde: 1 candidaat toegelaten. Wiskunde en beginselen der natuurkunde, der scheikunde en der cosmographie1 candidaat afgewezen. Beginselen der theoretische en toegepaste mechanica, der kennis van werktuigen: 2 candidaten de volledige akte ver kregen. WTskunde en teekenen: een candidaat afgewezen. Wiskunde: een candidaat afgewezen. Handteekenen, rechtlijnig teekenen en de perspectieféén van de 10 candidaten toegelaten voor het teekenen. Boetseeren6 candidaten toegelaten. Zondag namiddag is te Rotterdam een bejaarde juf vrouw uit de Ooster kerk komendeop straat ongesteld geworden. Om die reden ging zij op het Steiger in een winkel en verzocht een glas water. Toen zijna dit ge bruikt te hebbenweer naar huis gingoverviel haar de ongesteldheid andermaal, met het gevolg dat zij een eind verder op straat dood nederviel. Toezegging van beroep gedaan aan den candidaat H. J. van Nouhuys van de Leidsche Hoogeschool door den Kerkeraad der Hervormde gemeente te Nieuw-Vossemeer. Ds. G. A. Hoog te Haarlem heeft voor het beroep naar de Nederduitsch Hervormde gemeente te Rotterdam bedankt.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2