N°. 2009. Dinsdag 4 September. A®. 18H.6.L- DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/'0.76 Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 n. 6 nr.; 9 n. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 in.; 11 u. 51; m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen 5 u.; van ArasterdaTü Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poatbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 'snamidd. te 3 u, 35 m. 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-ït>disobe Laodpost. Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wet houdersMaandag en Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da lijk3 van 104 uren. - thesaurie, dagelijks van 102 nren.-il« Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der ln- en Uitgaande Rechten eu Accijnzen dagelijks van 9luren en van 3—6 uren; van's-ïlijks Directe Belas tingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. ttene nieuwe verkiezing voor de Tweede Hamer der itatcn-Generaal. I. De kiezers, die tot de verkiezing van Mr. G. Groen van Prinsterer in de maand Juni dezes jaar3 medewerkten, vin den zich natuurlijk zeer teleurgesteld, nu de verkiezing zon der beteekenis is geworden en weldra weder een nieuwe keuze moet worden gedaanomdat de heer Groen geen zitting maar zijn ontslag nam. De laatste verkiezing is echter niet geheel zonder beteekenis, al nam de heer Groen geen zitting, omdat nu zonneklaar blijkt dat de benoemde zijne lastgeving uitsluitend beperkt achtte tot de schoolwet en zijne verwachting op de welwillendheid van een vriendschappelijk bewind is gefaald. Wij werkten tot de verkiezing mede, omdat wij gaarne in het parlement een eindbeslissing zagen van een strijd die, buiten het par lement gevoerd, geen doel treffen kon; maar ook omdat wij de talenten van dien Staatsman op prijs steldendie hem trouwens aanspraak geven om een plaats te vervullen in de rei der Volksvertegenwoordigers. Niet zonder beteekenis is derhalve de vernieuwde terugkeer tot het bijzonder leven in 1866 gelijk in 1857 waartoe de heer Groen zich ten ge volge van het gedrag zijne vrienden genoopt zag, ofschoon zijne kiezers toch ook rechten bezaten, die uit de aanvaar ding der benoemingal was die ook voorwaardelijkvoort sproten. Ons komt het voorbeeld niet lofwaardig voor, dat door eigendunkelijke opvatting van de plicht des volksver tegenwoordigers gegeven wordt; naar het ons toeschijnt door den heer Groen, die zijn lastbrief slechts gedeeltelijk las, en door andere ledendie zonder bepaalde wettige of aan nemelijke redenen, de zittingen der Tweede Kamer verzui men en aan een toevallige meerderheid overlaten de beslis- S1"g der meest gewichtige zaken van 's lands belang en be heer. Daarop heeft de grondwetgever niet gerekend, toen h|j de taak van den Volksvertegenwoordiger omschreef en daartoe kiest de natie haar afgevaardigden nietom van hue willekeur te laten afhangen of zij zich al dan niet op hen aangewezen post zullen laten vinden. h*ij de verkiezing, die aanstaande is, zal er wel geen sPrake meer zijn van een shibboleth. De kiezers moeten van elk afgevaardigde eischen dat hij pal sta voor de vrijheid van het bijzonder onderwijs en het openbaar onderwijs haar niet krenke, bestrijde of overheersche. Maar ook, dat hij recht doe wedervarenaan de begeerte van hen die de scheiding van Kerk en Staat ook daarin willen gehandhaafd ziendat er geen officiëele godsdienst op de openbare school worde ingevoerd. Als de openbare school naar men beweert een godsdienstlooze onchristelijke en atheïstische kweekplaats is, dan zijn de ouders, die daarheen hunne kinderen zenden ongodsdienstig onchris telijk, goddeloos. Maar als de openbare school bestaat uit leerlingen van godsdienstige en christelijke ouders, dan kan zij nooit godsdienstloos, onchristelijk, atheïstisch zijn. Op de individualiteit van ouders en onderwijzers komt het aan, als er sprake is van opvoeding en onderwijs. Uit ongeregelde en zedelooze gezinnen kunnen de verwaarloosde kinderen op de openbare scholen zedelijk en maatschappelijk gevormd wor den; maar als het ouderlijk toezicht waakzaam is, kau de school geen nadeel aan de opvoeding toebrengen. Die stel lingen zijn theoretisch en practisch verdedigbaar, ja onwe- derlegbaar. 't Komt dus aan op het huisgezin en wat daarin heerscht. Dat gebied is heilig en voor den Staat oubereikbaarmaar ook van daar moet uitgaan wat doordringt in de maat schappij. Zoo keere men de orde niet om en geve men geen voogdijschap aan den Staat; zoo is het de wet, die regelt en niet die beheerscht of overheerscht. Vrijheid van onderwijs wordt in Nederland gevonden: waarborg voor bekwame onderwijzers geeft het Staats-onder- zoek en het Staats-toezicht. De grondwettige vrijheid die het geweten en de godsdienstige begrippen eerbiedigt, strekt zich uit tot dat deel der ouderlijke taak, dat men onder wijs noemt. Als de bijzondere school daaraan niet voldoet, vult de openbare school aan wat ontbreekt in vakken van maatschappelijk onderwijs, niet in godsdienstig onderwijs. Openbaar onderwijs in eene of andere godsdienstige richting zou alleen mogelijk zijn met een verbonddat de Staat sloot met een kerkelijk gezag. De Staat moet aan ieder ou der overlaten de zorg voor een godsdienstige opvoeding, waardoor ieder ouder ook verplicht is toezicht te houden op dat deel der ouderlijke taakdat aan den onderwijzer is toevertrouwd zoowel de leeraar of de godsdienstonderwijzer als de schoolonderwijzer ligt onder dat toezicht. Men kiest

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1