N°. 2005. Donderdag 30 Augustus. A°. 1 sU. Binnenlandsch Nieuws. LE1DSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels /0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 ra.; 6 u. 6 m.; a u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 5t m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 45 m. en te 11 u.; 'a uamidd. te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-Iodisobe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en JVet houdersMaandag en Donderdag t.e 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da ;i iijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 nren.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Reohten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 3 —6 uren vau's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. Z. M. heeft aan den heer Dr. W. Koster op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopz. in het 3de distr. der prov. Utrecht, en tot schoolopz. in dat district benoemd den heer Dr. A. A. H. Suyck te Utrecht; met ingang van 1 Oct. aan P. W. C. Ledeboer, not. te Bols- ward, en I. J. Verwer, not. te Makkumvergund om on derling van standplaats te verwisselen. De 2de luit. F. W. H. J. M. Hustinx te Nijme gen is in rang en ancienneteit overgeplaatst van het 1ste bij het 4de reg. infanterie. De 2de luitenants der artillerie van het Oost-Indisch leger D. Twiss en W. F. Rappard zullen gedurende twee jaren bij de artillerie-etablissementen te Delft gedetacheerd blijven eerstgemelde bij de stapel en constructie magazijnen en de laatste bij de inspectie der draagbare wapenen. De audiëntie van den Minister van Marine zal Vrij dag a. s. geen plaats hebben. Wij vernemen dat door de hooge regeering afwijzend is beschikt op het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden tot weder-openstelling der Leidsche veemarkt. Men beweert dat de burgemeesters van Vreeswijk en Jutphaas, MaarsenBreukelenZuylen en Kamerik hun ontslag willen nemen, ten gevolge der door de Tweede Ka mer aangenomen wet tot wering van den veetyphus, en de moeilykheden die deze in de uitvoering zal opleveren. Bij de buitengewone verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Haar lem zijn van de 886 geldige stemmen, uitgebracht 657 op Mr. H. H. Geertsema Cz., en 3 29 op den heer G. D. J. van der Hucht. In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag heeft onze stadgenoot, afgevaardigd uit het kiesdistrict Arnhem over de aan de orde van beraadslaging gestelde Indische begrooting, eene hoogstmerkwaardige redevoering gehouden waaruit wij meenen het volgende te moeten mededeelen, waaruitzijn verhouding tot het tegenwoordige Ministerie kan blijken. De heer Keuchenius had zich ook gaarne met het voorstel van den geachten afgev. oit Delft vereenigd om de beraadslagingen over deze begroo- hng uit te stellen, indien de wet hem daartoe de vrijheid had den gegeven. Spr. beaamt nagenoeg ten volle al hetgeen die afgev. aangevoerd heeft bij de behandeling der wet op de comp tabiliteit, over de vaststelling van de begrooting bij de wet. Spr. meent ook, dat de Minister van Binnenl. Zaken, blijkens diens vroegere redevoeringen, van art. 6 9 en zijne beteekenis een diepere studie gemaakt heeft dan van de gemoedsbezwaren van velen tegen art. 23 der wet op het onderwijs. En de ge achte afgev. uit Alkmaarjheeftnaar sprs. inzien, er de Ka mer zeer juist aan herinnerd, dat, voor de aanneming van het beginsel, dat de begrooting zou worden vastgesteld door de wet, een groote dwaasheid zou worden begaan, een dwaasheid waarvoor hel Nederl. volk zeer zwaar zou moeten boeten. Spr. herinnert er aan dat de heer Tuteiu Nolthenius bweerdedat het ontwerp, betreffende de wijze van beheer en verantwoor ding der koloniale geldmiddelen tot wet verheven, een ge denknaald zou worden voor de voorzichtigheid der Nederl. Staatkunde, en de meening bevestigen van een Indische spe cialiteit, die gezegd had, dat alleen langs dien weg het doel kon bereikt worden en de Kamer er toe worden gebracht om de Indische baten voor Nederland te doen verdwijnen, Zij ech ter die op die baten den hoogsten prijs stelden die aan de vermeerdering van uitgaven welke in de laatste jaren waren noodig bevondenhet recht ontleenden het Indisch bestuur reeds dadelijk van geldverspilling te beschuldigen waren even zeer geneigd het wetsontwerp te ondersteunen. Zij meenden, dat, als de Kamer de koorden der beurs in handen had, als dan de uitgaven binnen bare noodzakelijke grenzen, ten behoeve van het Moederland en niet zonder schade of nadeel voor In- dië zouden worden besloten. Spr. houdt het er voor, dat aan velen onder deze de kennis name der eerste begrooting reeds hunne illusie zal ontnomen hebben. Of allen, die aan het batig slot waarde hechten wel zoo gerust waren omtrent de heilrijke gevolgen van dit wets ontwerp, betwijfelt hij. Velen schijnen reeds van den aanvang af tegen de behandeling van dit ontwerp te hebben opgezien aan de stemming namen slechts 5 0 leden deel. Maar van waar, dat twee partijen, die zoo geheel het tegenover gestelde willen, waarvan de eene de vernietiging van het batig slot zoekt, de andere die ernstig vreest, hetzelfde mirldel aan grijpen? Het is, dunkt spr., omdat beiden slechts denken aan de macht, die zij voor zich zelve begeerenom naar eigen goedvindenhet bedrag der uitgaven te bepalende eene om

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1