Buiteniandsch Nieuws. aan de hoogere burgerschool aldaar is benoemd de heer F. A. Mutrux. Mevrouw van Calcar, geb. Schiötling, heeft op uitnoo- diging van de regeering in 1864 een onderzoek ingesteld naar den toestand der bewaarscholen in Zuid-Holland en Noord-Brabant. De gemeentelijke scholen door haar bezocht waren niet van de beste, immers onder de slechtste van de 5 0 in haar rapport vermeldnoemt zij de stads-bewaarscholen te Dord recht, Gorkuni en een der oude bewaarscholen te Rotter dam. In de schooltjes voor behoeftigen in laatstgenoemde ge meente zijn de tafereelen van de physieke en moreele ver- waarloozing der kinderen niet minder betreurenswaardig dan die, welke de Amsterdamsche inrichtingen van dien aard in 1863 aanboden. De hoogleeraar J. van Deen eerst laat keunis beko men hebbende van het stuk in de //Provinciale Groninger Courant," waarbij hij beschuldigd werd van zijn hulp aan een cholera-lijder te hebben geweigerd en de stad te zijn ontvlucht, en diep verontwaardigd over de boosaardigheid waarmede het verzonnen en geschreven is, geeft nogmaals in de //Groninger Courant" een relaas van het gebeurde, in hoofdzaak overeenstemmende met hetgeen Prof. Van Her werden in het //Utrechtsch Dagblad" en de heeren Fran- kenJorissen en Wijnne in de //Groninger Courant" om trent die zaak reeds hebben medegedeeld. De hoogleeraar geeft daarbij tevens zijn voornemen te kennenden schrij ver van het bewuste stuk in rechten te vervolgen. Uit Vlissingen schrijft mendat van 's-Rijks werf aldaar 68 geëmployeerden naar elders zijn overgebracht, en zou deze overplaatsing als een begin te beschouwen zijn van een later te volgen algeheele opheffing van het marine-etablisse ment aldaar. Dat dergelijke verplaatsingen van werklieden waarvan eeu groot aantal gehuwd zijn en kinderen hebben belangrijk zal bijdragen tot vermindering der bevolking, is licht te begrijpen. Ds. J. Kraijenbelt te Heemstede heeft voor het be roep naar de Hervormde gemeente te Leeuwarden bedankt. Met betrekking tot de toegeeflijkheid der Leidsche faculteit in het toelaten van jongelieden tot bijwoning dei- academische lessen wordt van goederhand medegedeeld, dat, hoe verkeerd zulk eene toegeeflijkheid ook schijnen moge, die wijze van handelen toch niet allen redelijken grond mist. Immers zoo lang het kan geschieden, dat jongelieden een voudig met een testimonium van een doorgemaakten cursus aan een gymnasium, dus zonder admissie-examen met een soms vergaand minimum van kennis tot de academische les sen toegang verkrijgenkomt het velenook onder de be trokken professoren, irrationeel voor en ongeoorloofd, aan de jongelieden, die wel een admissie-examen moeten doen, hoogere eischen te stellen. Men meent echter te weten, dat ook de Leidsche faculteit over deze zaak niet homogeen denkt. Voor de buitengewone verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad zijn heden Dinsdag opgekomen uit de lste afd. (Wijk 1, 2 3 en 4) van de 664 kiesgerechtigden 270 kiezers, en uit de 2de afd. (Wijk 5 67 8 en 9) van de 794 kiesgerechtigden 296 kiezers; mitsdien in het ge heel van de 14 5 8 kiesgerechtigden 566 kiezers. Uit het algemeen overzicht van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad ontleenen wij het volgende; De reis van Z. Exc. den Gouverneur duurt steeds voort; binnen weinige dagen echter wordt Z. Exc. te Batavia terug verwacht. Het ambtenaars-examen is thans afgeloopenen de uit slag is over het geheel bevredigend geweest. Van de 16 candidaten voor examen Adie tot het einde zijfi blijven volharden, werden 11 toegelaten, en 5 van de 8 candida ten voor examen B. Het Gymnasium Willem III heeft zich bij deze gelegenheid bijzonder onderscheiden van zes zijner leerlingen werd slechts één afgewezen, en deze van zeer jeug digen leeftijd. In den namiddag van den 25sten Juni 11., omstreeks half twee, ontstond er brand in het Chineesche kamp te Sen- gorang. Ten gevolge van de droogte die gedurende eenige dagen geheerscht hadbreiddeu de vlammendie daaren boven door een vrij feilen wind werden aangewakkerd zich in korten tijd zoodanig uit, dat om 4 uren reeds de gan. sche kampong, met uitzondering van den afgezonderd staan- den tempel en wajang, van één steenen huis en van een dertigtal atappen woningenin de asch werd gelegd. Na genoeg een 400tal atappen en verscheidene steenen huizen met de zich daarin bevindende gambierpeper, rijst en an dere koopwaren en verscheidene vaartuigen werden een prooi der vlammen. De schade daardoor veroorzaakt wordt begroot op 1 a It millioen dollars. De aanleiding tot den brand is onvoorzichtigheid. Uit Samarang wordt van 3 Juli het volgende bericht: Men verneemt dat in 's lands kas te Tjilatjapdoor tus- schenkomst van den resident van Banjoemaas, een deficit is ontdekt van pl. m. ƒ10,000. Dit te kort zoude ontstaan zijn zoowel door vervalsching van de boeken als door suc cessievelijke ontvreemding van gelden uit de kas door eenen met de administratie daarvan belasten klerken de misdaad bekend heeft en spoedig naar hier zal worden opgezonden. Men is nog steeds een inspecteur van finantiën aldaar wachtende om de zaak in loco te onderzoeken terwijl een ieder zich verdiept over het antwoord op de gewichtige vraagwie het tekort moet dragende kashouder of het gouvernement. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan. dag des namiddags te 5 uren 66°, des avonds te 8 uren 60J, te 10 uren 5 7°. Dinsdag morgen te 6 uren 64°, te 8 uren 59u, 's middags te 12 uren 66°, 's namiddags te 4 uren 66°. De brand op het St.-Walburgsplein te Antwerpen ia geheel gebluscht. In de volgende week zal men de muren afbreken, die gevaar loopen van in te storten. In de zitting van den Duitschen bondsdag van 2i Augustus nam dit lichaam nog eenige besluiten administra tieve aangelegenheden betreffende, waarop het beslootdaar ten gevolge der oorlogsgebeurtenissen en vredesonderhande lingen de Duitsche bond als opgelost moest beschouwd wor den zijn werkkring met deze zitting te eindigen en daar van kennis te geven aan de regeeringen die bij hem ver tegenwoordigd waren. Daarna maakte het eenige interimaire bepalingen omtrent den bondseigendom en werd besloten de ambtenaren, bedienden en gepensioneerden van den boud aan de Duitsche mogendheden aan te bevelen. Men verneemt, dat nu ook Mecklenburg tot het Noord- duitsch bondgenootschap is toegetreden. Oldenburg heeft dat nog niet gedaan. Men verzekertdat onmiddellijk na de ratificatie van het vredesverdrag de Koning van Pruisen en Keizer Frans Jozef op Oostenrijksch gebied een bijeenkomst zullen houden. Het totaal bedrag der oorlogskosten aan Pruisen uit te betalen, bereikt het cijfer van 6 2-J millioen thalers. Woensdag avond te 8 uren is langs den Noorder spoorweg in een extra goederentrein verzonden de aan Prui sen te betalen oorlogsvergoeding van 20 millioen thalers. Het geld is in vaten gepakt. 20 beambten hebben 5 dagen noodig gehad om het af te tellen. Uit Frankfort wordt gemeld dat generaal Von Man- tenffel den Amerikaanschen gezant Murphy dezer dagen op merkte dat ook de Amerikaansche inwoners inkwartiering zouden krijgen. De heer Murphy zijn hoed opnemendeant woordde: //Generaal, veroorloof mij er u opmerkzaam op te makendat er eene Amerikaansche vloot in de Oostzee kruist," en ging heen. De Amerikaansche inwoners van Frankfort kregen geene inkwartiering. Den avond van zijn vertrek van Vichy wilde Keizer Napoleon, in plaats van zijn bad door doctor Rayer gereed te doen makendit zelf doenhij deed er 3 kilo's zout in dat hij had laten koopen en bracht de temperatuur van het water op 40 graden. Dit was een soort van warm zeebad. De Keizer kreeg een flauwte welke 2 uren duurde. Hierop werd besloten dat de Keizer naar Parijs zou terugkeeren. Doctor Nelaton werd bij hem geroepen, en onder diens be handeling werd na verloop van eenige dagen eenige beter schap merkbaar. Men weet niet of de blaas of de nieren aangedaan zijn. De meeningen verschillen hieromtrent.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2