Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandscii Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Beilen Mr. J. Sluis en tot scheepsklerken bij de Nederl. zeemacht: W. D. J. BezemerJ. F. van GelsdorpJ. P. van Goethem F. J. Olivier J. E. JautzeH. J. Knottenbelt, W. A. van OuwerkerkH. J. van der Meer, J. J. van Die- men en W. A. Ie Rutte. Naar men verneemt heeft Z. M. bepaalddat met October 1866 zal worden opgeheven de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden te Rotterdam en dat de daarin aanwezigen zullen worden overgebracht naar de nieuwe strafinrichting op den Kruisberg onder Doetinchem. De Minister van justitie heeft bij besluit van 23 Augustus 11. goedgevonden, krachtens de machtiging daarbij verstrekt, bij Koninklijk besluit van 22 Januari 1863, toe te kennen 1°. aan F. E. Hendriksrijksveldwachter der 2de kl., met den rang van brigadiergestationneerd te Wou- brugge, eene gratificatie van 15, en 2°. aan de rijks veldwachters der 3de kl. G. Brouwer te Woubruggeen C. L. Beckermau te Nieuwveenieder eene gratificatie van [10, als bewijs zijner bijzondere tevredenheid en ter beloo ning van hun moedig gedrag, betoond bij het opsporen en ondanks gewelddadig verzet, aanhouden en aan de justitie overleveren van de daders van den diefstal van een groote hoeveelheid manufacturen en timmermans-gereedschap, in den nacht van Ssten op den 9den Augustus 1866 te Lei- muiden en vroeger te Montfoort en Mijdrecht gepleegd. De audientiën van den Minister van Justitie op Woens dag en Donderdag 29 en 30 Aug. zullen niet plaats hebben. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft be vestigd het vonnis der arr.-rechtbank alhier, gewezen tegen M. Gaarkeukenwaarbij hij is veroordeeld tot twee maan den cellulaire gevangenisstraf, ter zake van mishandeling van den veldwachter Schatz te Katwijk aan Zee. De voorzitter der commissie wegens den veetyphus, den heer G. J. Hengeveld heeft dezer dagen de verklaring medegedeeld, dat de proef, genomen door den heer De Nocker, firma Gregory en Co. te 's-Hageom stallen te zui veren door gedreven gasvlammenen wel o. a. op den stal van den veehouder N. van den Arend in het Voorburg- straatje, goed gelukt is. De stallen worden volkomen ge desinfecteerd zoodat deze behandelingswijze met gerustheid door de commissie wordt aanbevolen. De Koninklijke Fransche Schouwburg te 's-Hage zal Donderdag avond 30 Augustus worden geopend met de opvoering van de groote opera la Juive. Zaterdag 11. overleed te Kinderdijk in den ouderdom van 89 jaren de heer Fop Smit van Nieuw-Lekkerlandin leven een 'zeer bekwaam scheepsbouwmeester. Te Eindhoven zijn den 21sten dezer per spoor ge vankelijk binnengebracht twee gezusters, jonge dochters, van p. m. 40 jaren oud, uit de gemeente Oirschot, verdacht van diefstal van ruim f 600 uit de woning der kinderen J. en H. D. W. aldaar. Deze zusters woonden in een kamer van voornoemde kinderen D. W. en schenen vooral des Zon dags onder den eersteu dienst, wanneer er niemand tehuis was, haar werk van haar eerloos bedrijf te maken; den veldwachter der gemeente Smeiers, konden zij echter op den duur niet verschalken; op 15 Aug. 11. had hij des morgens te 6 uren zich verscholen in een kast, waarin hij menigen Zondag morgen had doorgebracht en smaakte het genoegen één der twee gezusters te snappenbij huiszoe king, waarbij zij voorgaven slechts f 6 0 a 70, waarvan f 50 een cadeautje was, in huis te hebben, en anders niets, vond men den buit in de lade eener tafelwelke men ver keerd tegen den muur had geplaatst. Van Soerakarta schrijft men het volgendeSedert eenige dagen bevindt zich hier een Fransche zaakgelastigde, naar men zegt met het doel om de organisatie van het be stuur der Nederlanders in hunne koloniën te leeren kennen ook wordt verhaalddat dit bezoek in verband staat met de oprichting te Parijs van eene maatschappijdie met een kapitaal van 50 millioen franks zich ten doel stelt, om land- bouw-ondernemingen in Ned.-Indië te exploiteerenen be ginnen zoude met de zaken van eene Bataviasche firma thans in liquidatie, over te nemen, die vele relatiën in de Vorstenlanden heeft. Wij vernemen dat er plan bestaat tot opheffing der Muziekschool en tot ontbinding der Maatschappij voor Toon kunst, binnen Leiden in 1 846 opgericht. Door den gouv.-gen. van Neêrl.-Indië zyn o. a. be noemd tot ingenieur 2de kl. bij den algemeenen dienst van het stoomwezen de ingenieur 3de kl. bij den waterstaat G. A. Hoogenstraatentot griffier by den buitengewoon omgaanden rechter in de 5 de afd. Mr. W. F. de Vogel. De Thermometer van Fahrenheit teekei.de alhier Zater- dag des namiddags te 5 uren 6 5°, des avonds te 8 uren 60°, te 10 uree 6 8°. Zondag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 76°, 's namiddags te 4 uren 76°, te 5 uren 74°, te 8 uren 64°, te 10 uren 60°. Maandag morgen te 5 uren 5 8°, te 8 uren 68°, 's namiddags te 12 ren 64°, te 4 uren 6 6°. Zaterdag namiddag zijn te Antwerpen aangekomen de Koning en de Koningin van België met gevolg. Door de volksmenigte levendig toegejuicht, hebben zij de merk waardigheden der stad bezichtigd. Uit Hamburg wordt gemelddat de burgerlijke com missaris in Hanover, de heer Von Hardenberg, op last der Pruisische regeering en ter uitvoering der Hanoversche con cessie aan Reuter's telegram-maatschappij te Londen verleend, vergund heeft het leggen van een electrischen telegraafdraad van Norderney over Leer, Oldenburg, Bremen en Hanover tot Harburg. De kabel zal uitgaan van Lowestoft aan de oostkust van Engeland. In het militair hospitaal te Munchen wordt thans een Beiersch soldaat verpleegddie te zijner zelfverdediging bij den veldslag van Helmstadt een der mannen van de land weer met zijn bajonet doorstak. //O God! mijne vrouw, mijne arme lieve kinderen!" waren de laatste woorden van den armen Pruis. Deze uitroep heeft den Beierschen soldaat zóó aangedaandat hij van dat oogenblik af door een hevige ziekte werd aangetast. De militaire requisitiënwelke de stad Frankfort se dert hare bezetting door de Pruisen moet leverenblijven voortduren. Thans moeten nog 12,000 gordels worden ge leverd. Ook de uitgaven der officieren komen voor rekening van de stad. Van 16 Juli tot 16 Aug. heeft Frankfort uit gegeven tot herstel van kazernen en hospitalen 112,500 guldens; tot aanvulling en aanschaffing van den inventaris 133,000 guld.j voor leverantiën aan de troepen 166,000 guld.j voor victualie en aanleg van fourage-magazijnen 242,000 guld.; voor soldy aan het leger van de Main 5,747,000 guld. voor 60,000 paar schoenen en laarzen 370,000 guld.; voor den voorraad sigaren voor 4 weken 100,000 guld,; voor verpleging der officieren in de hotels 70,000 guld.; voor vernieuwing en onderhoud van het victualie-magazijn 25 0,000 guld.; voor aankoop van rijpaarden 175,000 gul dens. (Frankfort was verplicht tot het onderhoud der ge bouwen ten dienste van de bondsbezetting dier stad, maar had sedert 184 8 daaraan niets gedaan, zoodat zij in ver val waren geraakt; dit verklaart de groote uitgaven daar voor, welke nu in eens worden gedaan.) De //Wiener Presse" bevat de volgende //Geloofsbe- lydenis der Italianen in 1866," zooals die in Zuid-Tyrol en eenige Venetiaansche gemeenten gelithographeerd ver spreid is. Zij luidt: 1. Ik geloof in God, den almachtigen Vader, den Schep per des hemels en der aarde en der Italiaansche vloot. 2. En aan Persano, onzen eenigen redder. 3. Die voor een held doorging, alleen omdat hij Ancona bombardeerde. 4. Die zich ongelukkiger wijze mat met Tegetthoff, door wien Persano overwonnengedood en begraven werd. 5. Die afvoer naar Lissa en den derden dag terugkeerde naar Ancona. 6. Die met zich voerde AlbiniVacca en eindelyk Bog- gio ook den machtigen Affondatore. 7. Die naar huis terugkeerde met 200 0 man en 3 sche pen minder en met een volle lading oranje-appelen van Pola. 8. Ik geloof dat Garibaldi hinkt en luisterrijk in een koets wordt rondgereden.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2