Buiteolandsch Nieuws. newegen voor dat naar Arum en Nijkerk op de Veluwe. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Geersdijk en Kamperland voor de tweede maal Ds. J. Alting te Maasland. Vrijdag namiddag zijn op het exercitie-veld buiten de Bijnsburgsche-poort proeven genomen met het nieuwe brand- bluschmiddelgenaamd l'Extincteur, die zeer goed zijn uit gevallen. Dit middel is zeer dienstig om bij den aanvang van brand te worden gebezigdmaar kan niet dienen als concurrent bij het werken van een brandspuit. Door de ge makkelijkheid waarmede het vervoerd en in werking gebracht kan worden, moet de aanschaffing worden aanbevolen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te B uren 76°, des avonds te 8 uren 6 7°, te 10 uren 60°. Zaterdag morgen te B uren 5 7°, te 8 uren 66°, 's middags te 12 uren 69°, 's namiddags te 4 uren 66°. De beroemde predikant Colanz, voor eenige jaren te Straatsburg aangesteldheeft zijn ontslag genomen en wordt door een predikant van evangelische denkwijze opgevolgd. Aan een partikulieren brief uit Antwerpen dd. 19 Aug. ontleent men, dat eerst op dien dag de brand op het terrein zelf gebluscht was en alle gevaar voor verdere ram pen was verdwenen. Voorts waren alle kelders leeg geruimd; nieuwe kunnen er dus niet meer aangerand worden. Wel smeulde nog de petroleummaar een ontploffing kon nu geene schade berokkenen. De verwoeste kelders echter moest mentotdat de laatste druppel petroleum verslonden zou zijn, aan de vlammen overlaten, ofschoon men dacht dat alle gevaar daarvoor zou zijn geweken. De schadezoo schrijft men, is op dit oogenblik nog moeilijk te bepalen; men schat die op 3 millioen franks. De meeste maatschappijen heb ben gevoelige verliezen geleden; zoo zegt men dat de Es- caut 600,000 de Assurances Générales 390,000, Securitas 170,000 franks zal hebben uit te betalen. Schattingen heb ben er echter tot heden niet plaats gehad, want het verbod om op de plaats des onheils te komenwordt streng ge handhaafd. Te Luik heeft de sinds lang bestaande spanning tus- schen den liberalen gemeenteraad en den bisschop tot een botsing geleid. De geestelijkheid wilde ergelijk elders in België geschiedt, processiën houden, om den hemel tot af wending der cholera te bewegendoch de gemeenteraad heeft alle optochten en vergaderingen op de openbare straat vooreerst, en zoo lang de epidemie duurt, verboden als ge vaarlijk voor de algemeene gezondheid. De bisschop heeft zijn geestelijkheid gelast dat verbod, hoewel zijns inziens strijdig met de grondwettig gewaarborgde godsdienstvrijheid en vrijheid tot het houden van vergaderingente ontzien. Verder heeft het stedelijk bestuur een inzameling van gif ten voor cholera-lijdersdie in een kerk op uitnoodiging van den pastoor door handwerkslieden gehouden werdver boden en met geweld gestuit, op grond dat daardoor aan het recht van het burgerlijk armbestuur te kort gedaan en afbreuk aan zijne hulpmiddelen toegebracht werd. In deze beide geschilpunten zal, gelijk aan de zijde der Catholieken wordt verzekert, de uitspraak der hoogste be voegde overheid in den lande worden ingeroepen. -Onmiddellijk nadat de vrede zal gesloten zijnzal de Keizer van Oostenrijk naar Bohemen vertrekken om de be woners persoonlijk hulp en troost te brengen. Keizerin Charlotte is Woensdag van Parijs vertrok ken. Naar men verzekert, heeft hare zendiug totaal schip breuk geleden. Zij begeeft zich naar Miramar, dat wellicht spoedig ook voor Keizer Maximiliaan een toevluchtsoord zal zijn. De Morning Star dringt er ten krachtigste op aan, dat het Engelsche Ministerie onmiddellijk maatregelen zal nemen, om den uitvoer van vee uit alle Nederlandsche pro vinciën, waar de veeziekte niet meer heerscht, mogelijk te maken, en het verlof tot invoer uit Friesland en Groningen uit te breiden tot den Moerdijk en Willemstad voor Noord- Brabant en Limburg; Vlissingen voor Zeeland; Elburg voor Gelderland; het Nieuwediep voor Noord-Hollanden Zwolle voor Overijssel en Drenthe. De Morning Star meent, dat er zulk eene enorme hoeveelheid vee gereed is voor de ver zending naar de Engelsche markt, dat het vleesch 2 d. (het kost thans 1/- per in prijs zou dalen. De ook binnen Leiden zeer bekende Londensche pre diker Spurgeon preekte Zondag 12 Augustus 11. uit de pro fetieën van Amos III36 bij het heerschen der cholera en begon aldus: //De verslindende ziekte die zoo lang onze kusten had bedreigdheeft thans eindelijk ook de stad on zer inwoning bereikt en duizenden vallen dag aan dag als hare slachtoffers. Al de voorzorgmaatregelendie mensche- lijke wijsheid kan bedenken, zijn ontoereikend gebleken om den gevreesden vijand te weren. Wat mij aangaatik beken het volgaarne, ik hecht een groot gewicht aan natuurlijke middelen en deel geenszins de verontwaardiging, waarmede sommige Christenen nederzien op hen die deze ziekte beschouwen als het gevolg van naspeurbare en geenszins onvermijdelijke oorzaken, die door een naauwgezette inacht neming van de wetten der gezondheidaanmerkelijk vermin derd, ja allengs geheel uit den weg geruimd zouden kun nen worden. Integendeel, zoo reinheid en zuiverheid meer algemeen werden in acht genomen; zoo de armen in het be zit werden gesteld van betere woningen en gezonder voed sel zoo er meer zorg werd besteed aan de verpleging van krankenzoo door wijze bepalingen de alom heerschende zedeloosheid werdt beperkt en tegengegaanhoud ik het voor meer dan waarschijnlijk, dat die ziekte zich niet in ons midden zou vertoonen of, zoo zij al uit andere landen hier werd overgebracht, veel geringer verwoestingen zoude aanrichten. De wetten van zuiverheid en gezondheid zijn niet minder verplichtend voor den Christen als die der zedelijk heid. Iedere poging om de menigte met nuttige kennis te verrijken behoort den Christen met blijdschap te vervullen. Het Evangelie heeft niets tegen ventilatie of de leer der genade tegen chloor. Van de andere zijde zij d wij volkomen bereid deze ziekte te beschouwen als een onmiddellijke be zoeking van God, waarin Hij Zijnen straffënden toorn open baart en woorden van ernstige waarschuwing tot ons spreekt. De wonderbare wyze, waarop personen, die het minst aan gevaar schenen blootgesteld, op eenmaal werden aangetast; de onverklaarbare grilligheid, waarmede zij nu hier dan daar zich vertoont, plotseling verschijnende en wederom verdwij nende, de volstrekte onmogelijkheid om hare geaardheid en werking te verstaan of een geneesmiddel te vinden- dit alles duidt genoegzaam aan dat hier een bovenaardsche macht in het spel is, die alle menschelijke wijsheid beschaamt." Men heeft in het arsenaal te Woolwich nieuwe proe ven genomen met de verschillende soorten van steen- of aard-oliënals brandstof voor locomotieven en andere stoom werktuigen. De beste steenkolen kuuuenvoor ieder kilogr. brandstof, niet meer dan 10 kan water tot stoom doen overgaan; ter wijl door de methode van Bichardson 1 Ned. pond olie, aanhoudend en voor verscheidene uren18 kannen water tot stoom kan brengen. Alle soorten van aard-olie hebben niet even goede uitkomsten opgeleverdmaar allen hebben grootelijks de voorkeur van de olie boven de steenkolen be wezen zoowel voor locomotieven als voor de stoomscheep- vaart. De cholera is te Napels uitgebroken. Van 30 Juli tot 14 Aug. waren 8 gevallen voorgekomen, maar den 15den klom het aantal lijders in eens tot 39, waarvan 23 overleden. De meeste gevallen kwamen in de voorstad voor. Men schrijft de plotselinge en hevige verergering daaraan toedat het volk op den feestdag van Maria Hemelvaart uitsluitend vruchten eet. Door eenige mannen van grooten naam, voor het meerendeel Franschenzijn adressen gericht aan den Keizer van Brazilië en de Koningin van Spanje, waarin zij aan dringen op de afschaffing der slavernij. Onderteekenaars van die adressen zijn onder anderen de hertog de Broglie Gui- zot, Laboulaye, MontalembertEdmond de Pressencé, Henri Martin. In een kort artikel zegt de president Laboulaye, deze zaak aanbevelende//het groote geheim om in de we reld te slagen is te handelen ter gelegener tijd en zelfs - op ongelegen tijd." Dit laatste schijnt thans gedaan te zijn. - In het tusschen de Japansche, Engelsche, Eransche Nederlandsche en Amerikaansche gevolmachtigden gesloten tractaat, waarvan Donderdag de telegraaf gewag heeft ge maakt, is o. a. bepaald, dat in Japan entrepots opgericht

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2