Buitenlandsch Nieuws. n\ Leeren voor een examen" wordt meer en meer //hoofd zaak" - zelfstandige studie is tegenwoordig uiterst zeldzaam. 't Getal studenten bij de godgeleerde en geneeskundige faculteiten verminderde, dat bij de rechtsgeleerdeletterkun dige en wiskundige vermeerderde. 't Meest nam het getal toe bij de wis- en natuurkundige faculteit. Curatoren van het gymnasium te 's-Gravenhage klaagden over te groote toegeeflijkheid bij de toelating aan de hooge- school. Jongelieden die den cursus aan het gymnasium nog niet ten einde hadden gebracht, volgden reeds de academische lessen. Dinsdag werd te Rotterdam op het Raadhuis een lang durige conferentie gehouden onder presidium van den bur gemeester van dezen met een subcommissie uit de staats commissie voor het drinkwaterbestaande uit de heeren Beijerinck Staring, Jager en Boogaard. Na afloop der confe rentie hebben genoemde heeren begeleid door den heer Joost van Vollenhoven, benevens den gemeente-secretaris en den gemeente-architect, de verschillende gedeelten der stad bezocht, door de cholera het hevigst aangetast, en hebben zij tevens de werkenin verband staande met de waterver- versching, nauwkeurig in oogenschouw genomen. Burg. en Weth. der gemeente Rozenburg hebben in de vorige week besloten tot onteigening en verbranding van eenig beddegoedgebezigd tijdens de ziekte van een aan de cholera overleden kind. In het Dagblad van Zuid-Holland werd bij adver- tentie gevraagd eene dienstbode niet beneden de tachtig jaar, waarop de volgende aanbieding is ontvangen: Mijn waarde Heer en Vriend Susan, Hoewel ik U volstrekt niet kan Moet ik U toch doen weten, Dat d' Advertentie in het blad Van 's-Gravenhage opgeval Door mij niet is vergeten Ik ben een maagd van tachtig jaar, Niet al te licht en toch niet zwaar, En knap van lijf en leden. 'k Kan werken, koken en nog meer, Mijn gang is licht gelijk een veer, En 'k word nog aangebeden Doch heb in 't huwelijk geen zin. Wel diende ik voor droge min In 't Vrouwenhuis te Leiden Maar om een intressant geval Waarvan ik hier maar zwijgen zal Moest ik van daar weer scheiden. Nu zoek ik daaglijks in de krant Om een betrekking naar mijn hand En 'k heb die thans gevonden. Schrijf spoedig dus terug, Mijnheer, Aan haar die met de meeste eer Blijft Grietje Zonder Zonden. Te Donkerbroek (Friesland) is met algemeene stem men tot predikant bij de Hervormde gemeente benoemd de heer J. Capteyncandidaat tot den H. dienst te Capelle op den IJsel. Wij vernemen met zeer veel genoegen, en zeker velen zullen dat met ons, dat onze geachte stadgenoot, de heer C. van den Bergdie reeds zooveel deed tot verfraaiing der stadzich thans tot den Gemeenteraad heeft gewend om afstand van den grond aan de gedamde Vestgracht bij de nieuwe brug aan het Noordeinde, ten einde daarop te bou wen twee sierlijke heerenhuizen, zich aansluitende aan den gronddie aan den heer Hoffmeister i9 afgestaanwaardoor dat open terrein zal worden bebouwd. Wij hopen dat de Gemeenteraad door een onbezwaarde afstand van dien grond de verwezenlijking van het plan zal bevorderen en tevens daardoor ook zal uitlokken en aan moedigen het bebouwen van open gronden die door het af breken van poorten beschikbaar worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te B uren 70°, des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren B8°. Vrijdag morgeu te B uren 5 6°, te 8 uren 62u, 's middags te 12 uren 7 5°, 's namiddags te 4 uren 77°. Naar men uit Antwerpen verneemt, heeft het bestuur dier stad een gestreng onderzoek bevolen naar alle depóts, kelders of magazijnen waar petroleum aanwezig isten einde die zoo gevaarlijke koopwaar buiten de stad te doen ver voeren. Uit Antwerpen wordt van 21 Augustus het volgende berichtOnze stad is sinds van morgen vol van een zeer ernstige gebeurtenis. Een dag of tien geleden wendde een vreemde ling zich tot onze maritieme autoriteitenmet verzoek om aanwijzing van een Belgisch schip, ter overbrenging van 4 kisten met kant en een met horlogies van Genèvealles ter waarde van 250,000 franks. De Belgische driemaster //Hertog van Brabant" werd hem aanbevolen. Den 13den dezer kwamen de kisten aan; maar het schip, in het groote bassin tegenover de Maison Hanséatique liggendenam nog geen lading in en ze werden op de kade neergezet. Heden morgen werd een kleine ontploffing vernomen. Een der kisten had vuur gevat. Politie en pompiers hadden spoe dig gebluscht en de 4 andere kisten op eerbiedigen afstand gebracht. Intusschen blijkt uit het onderzoek der kisten, dat zij kruit, donderpoederpek, vitriool en teer bevatten. De justitie heeft inspectie in loco gehouden. Wij vernemen, dat een inspecteur van politie den eige naar der kisten in hechtenis heeft genomen toen hij op het punt was van morgen de stad te verlaten met den trein van negenen. Na door den rechter van instructie in verhoor te zijn genomenis hij in de cellulaire gevangenis gezet. Hij geeft op van Madrid te zijn en het eiland Cuba te bewonen. Nader verneemt men nog de volgende bijzonderheden: De cargadoormet wien de Spanjaard zich in betrekking had gesteldkoesterde reeds argwaan en geloofde geen woord van 't geen deze vertelde. Hij uitte den wensch de kisten te openen om haren inhoud te onderzoeken. De Spanjaard weigerde, zeggende dat niemand het recht had aan zijne koopwaren te komenhij wilde zelfs op staanden voet zijne kisten van de kade doen wegbrengen en de overeenkomst betreffende de lading verbreken. Men verzette zich tegen het wegnemeu der kisten en dreigde den man met een proces. De reeder wendde zich tot den president van het hof te Antwerpen en verkreeg machtiging de kisten op de kade te latentotdat men den inhoud der kisten had onderzocht en ter zitting van Dinsdag den eigenaar te dagenom hem te doen veroordeelen tot de opening der kisten vóór de in scheping. In den nacht nu van Maandag op Dingsdag, d. i. eenige uren vóór de zittingontstond er brand in een der v\jf colis en ontdekte men het bedrog. Woensdag morgen heeft de Spanjaard een tweede verhoor ondergaan. Een onderzoek heeft plaats gehad in de kamer van Do- natrie (zoo heet onze held) in een hotel te Antwerpen, en men zegt dat daar uit een koffer voor den dag zijn geko men pruiken, valsche baarden en knevels, benevens ver schillende brieven met Engelsche postmerken. Op bevel des Keizers van Oostenrijk zijn aanmerke lijke bezuinigingen ingevoerd in de uitgaven en in den dienst van het Hof. Z. M. wil daardoor het voorbeeld geven voor bezuinigingen door de nieuwe omstandigheden ook op ander gebied geboden. De bezuinigingen zullen ook betreffen den dienst van den hofmaarschalktot dusverre een der schitte rendste in Europa. De opperjagermeester heeft reeds tal van beschikkingen gemaakt om aan 's Keizers bevelen te voldoen. Onder anderen zijn de hofjachten opgehevenwaaraan be halve de leden der Keizerlijke familie een aantal genoodig- den deel namen. Zoowel te Weenen als in de omstreken heerscht de cholera, het ergst echter in de legers, zoodat er aan alle kanten zeer wordt aangedrongen op het teekenen van den vrede, omdat elke dag verzuim honderden slachtoffers kost. Op een door den kardinaal Gullen Maandag in Holy Cross College gehouden audiëntie heeft Z. E. bitter geklaagd over den geest van revolutie die overal het gezag der Ca- tholieke Staten ondermijnt. Den paus is nagenoeg alles ont nomen zeide hijen zelfs van het weinige dat hij nog be-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2