Vrijdag 24 Augustus. A". 1866. i\°. 2000. Be buitengewone verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. LEIDSCH MGBL Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/"0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90.- Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.;]j3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54j m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.: 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u»; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. PostbuslichtingeD aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 's namidd. te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m, en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-ïndisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Öpoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u.45m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uten. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie ven Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 nren.-Dtf Gemeente'Architect is te spreken op het Raadhnis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uien. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadastervan 94 uren. II. De Kiesvereenigingin dit jaar opgericht onder den ti tel Het algemeen belangheeft voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad aanbevolen den heer D. A. Schretlen geboren te Leiden en onafgebroken aldaar woonachtigen sedert de laatste jaren staande aan het hoofd eener uitge breide fabriek. Of vele kiezers het met deze kiesvereeniging eens zullen zijn, dat het algemeen belang eischt de verkie zing van den heer Schretlen, moet later blijken; wij ver klaren ons buiten staat daarover een grondig oordeel te vel len omdat wij nimmer in de gelegenheid waren iets anders te vernemen dan zijn kennis van ijzer- en gasfabrieken metaal gieterij en wat daarmede verwant is. Zijn uitgebreide relatiën op dat gebied zijn bekend en zijn kennis van Leidsche toe standen en belangen is niet geringdie hij openbaarde in zijn betrekking als lid der Kamer van Koophandel en Fa brieken en als bestuurder van het Stedelijk Werkhuis en in zijn ijver, om Leiden te begiftigen met een fraai Schouw- burglocaal. Zijne verkiezing tot lid van den Gemeenteraad is evenwel niet zonder bezwaar, want zoolang hij belang heeft bij het leveren en stellen van een nieuwe ijzeren brug, in plaats van de oude Blauwpoortsbrug en de finale op'- levering niet heeft plaats gehadkan hij als lid van den Raad geen zitting nemen. De artikelen 24 en 26 der ge meentewet verbieden het zitting nemen met het deelnemen middellijk of onmiddellijk aan leveringen of aannemingen ten behoeve der gemeente. In dien geest is reeds beslist bij Koninklijk besluit van 1 October 185 6 (Staatsblad N°. 91): "Zoowel de letter als de geest van art. 24 brengt mede, dat niet alleen een raadslid geen overeenkomst van aanne ming ten behoeve der gemeente mag aangaanmaar het hem zelf niet vrijstaat eenige handeling van aanneming ten behoeve der gemeente te verrichten. Hieruit volgt, dat wan neer iemand die ten behoeve der gemeente eene aanneming heeft gedaantot raadslid wordt gekozenhij als zoodanig °P straffen van schorsing enz. (art. 26) geen zitting mag nemenzoolang hij niet van zijne verplichtingen als aanne mer is ontheven." Aangezien nu de heer Schretlen volgens het bestek van aanbesteding als leverancier van het ijzer werk voor de nieuwe brug is erkendis hij wel tot raads lid benoembaar, maar mag geen zitting nemen vóór de aanneming is afgeloopen. De Kiesvereeniging Grondwet en Koning heeftnaar het schijnt, de candidatuur van den heer Schretlen óf op grond van het bestaand bezwaaral was het zelfs een lossen grond óf om andere redenen, niet ondersteund. Zij wilde steeds getrouw blijven aan haar staatkundig programma bij de aan bevelingen voor het lidmaatschap van den Gemeenteraadbe halve wanneer het de herkiezing van aftredende raadsleden betrof. In dit opzicht alleen verschillen wij van haaromdat het belang der gemeente niet vastgeknoopt kan en mag wor den aan een bepaalde staatkundige richting en het zelfs zeer bezwaarlijk zou gaan 25 voorbeeldig knappe raadsleden van een en dezelfde richting te vinden, met uitsluiting van an dere bekwame en geschikte. De aanbeveling van Dr. H. JBoursse Wils laat zich van haar standpunt verklaren en niets zou ons verhinderen die aanbeveling te ondersteunen indien het algemeen belang de verkiezing van een bekwaam geneeskun dig raadslid eischtewat bij het twijfelachtig bestaan der plaatselijke gezondheidscommissie ons niet helder is. Wij slaan dus het oog op de aanbevelingen van de overige kiesver- eenigingen. Nimmer mag op staatkundig gebied het verschil van gods dienstige gezindheid invloed hebben bij de verkiezing van volksvertegenwoordigers; maar toch is onze maatschappij zoo zeer vervuld met godsdienstige begrippen, toch heerschen vooroordeelen zoo zeer in alle standendat wellicht meer de godsdienstige dan de staatkundige richting in onzen tijd by verkiezingen invloed uitoefent. Wat kostte het moeite en duurde het lang, eer in de raadzaal ook meer dan eene zit plaats aan een Catholiek en een aan een Israëliet werd aan geboden en is men er nu tamelijk overheen om niet langer een stelsel van uitsluiting toe te passenwat betreft de staat kundige richting van een candidaat voor den Gemeenteraad, zou men bij de vrijzinnigen ook gaaf kunnen rekenen op de ijverige ondersteuning der candidatuur van een Afgescheiden Gereformeerde, van een separatist, wanneer deze overigens kon zijn een bekwaam, geschikt en eerlijk raadslid? Als Leidenaar met Leidsche toestandenpersonenbelan gen en behoeften - als industriëel aan het hoofd eener

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1