Buitenlandsch Nieuws. van dien bol. De schade wordt op f 4 a 5 00 begroot. Zaterdag morgenomstreeks half drie ure ontstond brand in de schuur van W. Mouthaanlandbouwer in de Heijstraat onder 's-Grevelduin-Capelledie in hevigheid zoo zeer toenamdat in zeer korten tijd de woning benevens schuur en bijgebouwen eene prooi der vlammen werden. Twee belendende huizen en schuren werden insgelijks in de asch gelegd, zoomede eene groote hoeveelheid hooi en rogge karren, bouwmans-gereedschapenz. Een paard, een kalf, eene geit en een varken kwamen in de vlammen om. Yan het huisraad is weinig of niets gered. Een en ander was geheel of gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. Door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht zijnna afgelegd examen, als candidaten toegelaten, de heeren J. van der Ven en G. J. van der Fliercandidaten in de godge leerdheid aan de Utrechtsche Hoogeschool. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft tot de evangelie-bediening toegelaten de candidaten in de godge leerdheid S. Baart de la Faille, D. P. Faure, J. G. Ha gen, A. M. E. Jungius en C. L. D. van Coeverden Adriani. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Vlissingen Ds. H. E. Faure te Bergschenhoek. Ds. A. Loosjes te Amsterdam heeft het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Zwolle aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 61°, des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 5 4°. Zondag morgen ie 5 uren 5 2°, te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 67", 's namiddags te 4 uren 65°, te 5 uren 6 5°, te 8 uren 5 9°, te 10 uren 5 6°. Maandag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 60°, 's namiddags te 12 uren 64°, te 4 uren 64°. Te Wezel bevinden zich circa 1400 krijgsgevangenen, zooals Oostenrijkers, Saksen, Beyerschen Darmstadters, enz. Des voor- en namiddags werken zij aldaar met schop en kruiwagen aan een exercitieplein onder streng toezicht 2 uren, dat is per dag 4 uren. Dat deze dwangarbeid niet van harte en zeer traag gaat, is zeer natuurlijk, ook dat vele vloeken daarvan het gevolg zijn, maar onnatuurlijk en onmenschelijk is het, om in plaats van een paard een Oos tenrijker voor de kar te spannen. Van deze lieve Pruisische behandeling is de berichtgever ooggetuige geweest op Dinsdag den 14den dezer des na middags te drie ureneven buiten de Berliner thor te Wezel. De //Kreuzzeitung" bericht uit Dresdendat de heer Von Beust in het geheel 30 millioen thaler uit het land heeft verwijderd. De hertog van Nassau schijnt ook niet met leege handen heengegaan te zijn al de roerende eigen dommen van het land: papieren van waarde, ten bedrage van ongeveer 1 millioen, de landsstoeterij300,000 fles- schen wijn enz. werden door hem meegenomen. Een soldaat van het 6de Rijnlandsche infanlerie-regi- ment schrijft uit Hom in Bohemen dat de cholera in dat regiment zoodanig heerscht dat binnen den tijd van 12 uren 3 0 soldaten aan die ziekte gestorven zijn. Die ziekte heerscht in hevigen graad niet alleen in dit enkele regiment, maar in geheel het Pruisische leger in Bohemen. Een inwoner van Keulen, tot hetzelfde regiment behoorende schrijft van den 7den dezer eveneens dat de cholera hevige verwoestingen aanrichtte. In de hospitalen waren er den vorigen nacht 4 8 aan de cholera gestorven. Men schrijft de oorzaak van het snelle toenemen der cholera toe aan de slechte voeding der militairen, die dikwijls, daar zij weinig voedsel bekomen, nieuwe aardappelen uit de velden graven om hiermede hun honger te stillen terwijl het vele water drinken na groote vermoeienissen hiertoe tevens zeer veel zou bijdragen. Men schrijft uit Aken aan //l'Etoile Beige:" //Gij zult waarschijnlijk met belangstelling een gerucht ver nemen hetwelk hier zeer algemeen verspreid is. Pruisen en Frankrijk zouden reeds vóór den oorlog zich met elkander verstaan hebben thans zou men slechts eenigszins komedie spelen om de Duitsche eigenliefde niet te zeer te kwetsen. Met het oog hierop worden dan ook alle jongelieden bene den de 30 jaren onder de wapenen geroepen, Frankrijk heeft echter van Pruisen Saarbrück met zijn rijke steenko lenmijnen gekocht voor 80 millioen thalers, welke reeds vooraf betaald zijn. Daardoor zou ook een licht opgaan over de ontzaglijke transporten van geld welke Aken langs den Rijnspoorweg hebben gepasseerd. //Overigens werkt men sedert veertien dagen met yver om de vestingwerken van Maastricht in staat van verdedi ging te brengen." Men spreekt te Parijs ter zake van de grenswijzigin gen van een onderhandeling met het Gouvernement der Ne derlanden wegens den afstand tegen schadeloosstelling van Luxemburg welke som door een leening gedekt zou worden. Als een bewijs van den hoogst gebrekkigen toestand waarin de legers der kleine Duitsche Staten verkeerden wordt door een berichtgever van een Duitsch blad gewezen op het groot-hertogdom Mecklenburg-Strelitzdat wel i9 waar nog geen 100,000 inwoners telt, doch er niettemin een eigen minister van buitenlandsche zaken, een gezant, consulaten en natuurlijk ook een eigen bonds-contingent, ter sterkte van een geheel bataljon op na houdt. Daar nu ten gevolge der stemming van Mecklenburg-Schwerin op den Bondsdag, de blinde groot-hertog van Mecklenburg Strelitz, eigenlijk met tegenzin, want hij moet zeer Oostenrijksch ge zind zijngenoodzaakt werd ook zijn krijgsmacht ter beschik king van Pruisen te stellenwerd na lang dralen eindelijk tot de mobielmaking overgegaan. Thans, na acht weken tij da binnen welken de oorlog intusschen geëindigd en de Pruisi sche troepen een volkomen overwinning op de Oostenrijkers en de legers van alle Duitsche Koninkrijken behaald heb ben, wordt uit Strelitz het verrassend bericht ontvangen, dat de mobielmaking van het leger haar voltooiing nabij is. Vooral de aanschaffing van 800 chakokleppen moet eenige weken vertraging hebben veroorzaakt. Volgens de te Bern verschijnende //Alpenrosen" komt de eer der uitvinding van het achterlaadstelsel aan een Ber- ner toe. In het arsenaal dier stad bevinden zich namelijk twee oude 4 ponders-kanonnendie van achteren geladen wordenen twee modellen voor een achterlaad- en een ge groefd kanonvervaardigd door den bekenden klokken- en kanongieter Meley. Deze stukken geschut dragen behalve de Bernsche beeren ook nog het familie-wapen der Wurstenber- gers. Op een der kanonnen is bet jaartal 1744 te lezen. Destijds was een Wurstenberger directeur van het arsenaal der republiek Bern, en het is dus zeer waarschijnlijk dat deze de uitvinder geweest is. Met de onderhandelingen over den vrede, staat het gunstig. Beieren heeft zich nu tot onderhandeling bereid ver klaard. De vrede met Baden is Vrijdag te Berlijn geteekend. In den nacht van 7 op 8 dezer is de grondeigenaar Johann Thodeop het adellijk landgoed Campen by Ham burg, met zijn huisgezin, bestaande uit vrouw, dochter, vier zoons en een dienstmeisje, op een vreeselijke wijze om het leven gebracht. Het huis, dat, toen de misdaad ontdekt werd, op verscheidene plaatsen in brand was gestokenis in de asch gelegd. De lijken zyn deels in verkoolden toestand teruggevonden. De eenige bewoner van het huis, die zich nog in leven bevindt, is Timm Thode, 22 jaar oud. Eerst scheen hij door den schrik stom te zijn geworden; doch zijn toestand verbetert nu. De geneesheeren hopen dat hij bin nen eenige dagen weder goed zal kunnen spreken. De po litie is tot nog toe de daders niet op het spoor. Zondag avond 12 Aug. heeft in een woning nabij Crosslett in Schotland een geduchte ontploffing plaats gehad. Het huis werd bewoond door mijnwerkers, die altijd van buskruit zijn voorzien, om met behulp daarvan den rots grond te doen springen. Gemeenlijk gaan zij met de bewa ring van deze zoo licht ontvlammende stof roekeloos om; dit was ook nu het gevalwant door eenige kinderen, met lu cifers spelende, ontplofte een vaatje buskruit, dat half ge' opend in het benedenhuis stond. Het gevolg laat zich ge makkelijk begrijpen in een oogwenk vloog de woning met de 2 2 personen, die zich daarin bevonden, in de lucht en nog verdient het opmerking, dat geen van allen op de plek dood washoewel men vreest voor het behoud van som migen. Donderdag ochtend is in Elyncourt, Holborneen huis, dat door 24 personen werd bewoond, plotseling lü' gestort; 19 mannen, vrouwen, en kinderen heeft men onge* deerd te voorschijn gehaald doch drie andere bewoners zyn ernstig gekneusd naar het hospitaal vervoerd, terwijl n°S

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2