N\ 1997. Dinsdag 21 Augustus. A". IMS ry Binnenlandse!] Nieuws. 1™. 'Ml LEIBSCIS DAfiBLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels f0.76. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 in.; 1 u. 24 m.;^ u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 in.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'suamidd. te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpoat. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 's m. tot 10 u.45m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag tc 11 ut en. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags vao 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da o lijks vau 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uien. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 3—6 uren; -van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, üiusdag. Woensdag en Donderdag van 92 uren, van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Z. M. heeft benoemd bij den grooten staf van het leger tot luit.-kolonel Hoogstdeszelfs adjudant den majoor A. E. Mansfeldt van dien staf en bij het 8ste reg. infanterie tot luit.-kol. den majoor P. H. J. Hoogeveen van het 4de reg. infanterie. Aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundi gen te Utrecht is in plaats van den heer Kroldie na zijne bevordering tot offic. van gezondh. 1ste kl. aan den Helder is geplaatst, tot docent benoemd de heer Van Onzelen Spruyt, offic. van gez. 2de kl., thans in garnizoen te Maastricht en tot assistent de heer Romeynapoth., in plaats van den Louet Feyssereervol ontslagen. Men wil vrij stellig wetendat bij de infanterie de foudraal-chako voor de officieren wederom zal worden in gevoerd. De Gemeenteraad van Gouda heeft vastgesteld het reglement voor de burger-avondschool aldaar, alsmede de instructie voor den directeur en de leerarenen benoemd tot directeurtevens leeraar in de Datuur- en scheikunde den heer K. Mars; tot leeraar in de meetkunde mechanica en technologie den heer R. R. Lit; in het rekenen, Ned, taal en geschiedenis den heer H. W. Kramers; in het hand- teekenen en boetseeren den heer J. J. Bertelmanin het rechtlijnig en bouwkundig teekenen den heer J. D. Rijk. Bij den Gemeenteraad van Arnhem zijn een 60tal be zwaarschriften ingekomen tegen het kohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten. Zij zijn gesteld in han den eener commissie van drie ledennadat een voorstel was verworpen met 9 tegen 7 stemmen om den geheelen Gemeen teraad aan het onderzoek te doen deelnemendoor hem te verdeelen in commissiënen aan elke commissie een gedeelte van de adressen in handen te stellen. In de algemeene vergadering der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, die den llden Sep tember aanstaande te Haarlem wordt gehouden zullen ver slagen wordeu medegedeeld over de reiniging der steden m verband tot de belangen voor den landbouw en de open bare gezondheid. De runderpest blijft voortdurend in Rynlaud heer- schen. Te Voorschoten, te Alphen en te Weerde!' deden zich weder nieuwe gevallen voor. In de omstreken van Woerden woedt de ziekte heviger dan in den laatsten winter en de sterfte is er groot. In de week van 5 tot i 1 Augustus zyn in Zuid-Holland aangetast 737 gestorven 173 en af gemaakt 63 runderen. De Rotterdamsche diergaarde heeft van den Gou verneur van Sumatra'3 Wetskust ten geschenke ontvangen een buitengewoon grooten volwassen Orang-Outanwaar schijnlijk de grootste die ooit levend naar Europa is over gebracht. Sedert menschenheugen hebben zich in den toren van de groote cathedrale kerk te 's-Hertogenbosch bevonden een legio van kerkkouwen. Ontelbare nesten bevonden zich daarin en vooral in den tijd dat de jongen begonnen te vliegen, wemelde het van die vogels. Thans ziet men er geen enkele meer; de een zegt dat zij met de noorderzon zijn vertrok ken, de ander dat zij dood zijn. Wat er van is, weet men nietdoch wel dat men er te vergeefs één heeft gezocht. Men schrijft die verdwijning toe aan de cholera. Hoe onmenschelijk men soms met cholera-patiënten omgaat, leert het volgende voorval, dat dezer dagen te Winschoten veler verontwaardiging heeft opgewekt. Op de wijze van een stuk slachtvee, voorzien van vervoerbiljetten afgegeven door heeren burgemeesters van Delfzijl, Terinun- ten, Nieuwolda en Scheemda, zag men daar Donderdag avond 11. bij ruw, koud weder en stroomende regenvlagen, op een geducht stootenden open boerenwagen zonder eenig beddegoedarriveeren zekeren P. Tsempelte huis behoo- rende te Bonde, in Oost-Friesland, zijnde deze Dinsdag voormiddag te Delfzijl, alwaar hij eenigen tijd werkzaam was geweest, door de cholera aangetast. Men heeft den ar men man terstond in het cholera-hospitaal te Winschoten opgenomen. Vrijdag namiddag te zes uren ontlastte zich boven Tilburg een onweersbuiwelke slechts van één feilen blik semstraal en één zwaren donderslag vergezeld ging. Het he melvuur trof den grooten bol onder de spits van den toren der R. C. kerk, zoodat men na eenige oogenblikken de vlam men daaruit zag te voorschijn komen. Met groote krachts inspanning gelukte het binnen een uur het vuur meester te worden, dat zich gelukkig bepaald heeft bij het uitbranden

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1