LOTERIJ Ad verten tien. teu behoeve van achtergebleven betrekkingen der slachtoffers van de cholera. De VERL0TIMG zal, in het openbaar, plaats hebben IN DE STADS-GEHOORZAAL. Op Woensdag' 15 Augustus, Leyden, 14 Augustus 1866. Koninklijk Geoctrooieerde Chemische Stoomzuiverings-Inrichting. ZUIVERE NIEUWE BESSENSAP. Enkhuizen. P. DE LEUR. Omtrent den brand te Antwerpen wordt bericht, dat hij eerst Maandag namiddag veel is verminderd. Slechts vier brandspuiten geven nog water. De gebouwen van den heer paine waren voor 892,000 franks verzekerd bij de assuran tie-maatschappij de Schelde. De Prinses van Wallis heeft 5 0, vele bloemen en een groote hoeveelheid eau de cologne aan de cholera-hos- pitalen doen toekomen. Het in sommige bladen medegedeelde telegrafisch be richt uit Weenen dat Pruisische troepen uit Bohemen naar de Rijnprovinciën zijn gezonden, is ten eenemale valsch. Te Gaunersdorff, waar de Pruisische troepen doortrok ken, werd ten hunnen behoeve beslag gelegd op al wat zij ronden en gebruiken konden. De trom van een tamboer was door een kogel doorboordhij moest een nieuw kalfsvel hebben, maar dit was moeilijk te krijgen. Men kwam op de gedachte dat een Israëlietisch bijbelschrijver perkament zou hebben en inderdaad vond men dan ook bij hem wat men zocht en legde er beslag op. Op het perkament was met Hebreeuwsche letters geschreven. De tamboer vroeg uit nieuwsgierigheid wat die letters beduidden. De Israëliet ant woordde zonder aarzelen//het is het begin van een gebed voor de zegepraal der Oostenrijksche wapenen." //Ook goed," antwoordde de tamboer, //dan leg ik beslag op het gebed ten behoeve van Pruisen." Een in beslag genomen gebed behoort tot de merkwaardigheden van dezen oorlog. De 1ste luitenant Karl Kropp, van het Oostenrijksch regiment Crenneville n°. 7 5, bezit een reliquie van zeldzame merkwaardigheidt. w. zijnen manteldien hij in den slag bij Custozza gedragen heeft en waarin niet minder dan zes tien gaten door even zoo veel vijandelijke kogels gemaakt zijn. De militairen, onder bevel van dezen officier, getui gen van diens heldendaadwaarbij de mantel zoo doorzichtig werd gemaakt, verhalen het gebeurde als volgt: //In den slag bij Custozza had het regiment Crenneville den Monte- Pasquale te verdedigeneen zeer gewichtig strategisch punt dat hij tegen negen kompagniën Italianen moest handhaven. Het kartets- en kleingeweervuur der Italianen woedde ver schrikkelijk en de manschappen begonnen te wankelen. Toen greep de eerste luitenant Kropp het bataljonsvaandel, verza melde het hoopje nog overgebleven weerbare mannen maande hen aan tot hardnekkigen strijd en het gelukte hem den Monte-Pasquale te behoudenofschoon hij het mikpunt der vijandelijke kogels was, waarvan zestien zijnen mantel door boorden zonder dat hij zelf een kwetsuur kreeg." Luitenant Kropp werd voor dit wapenfeit met het Militaire Kruis van Verdiensten (oorlogsdecoratie) beloond. Het officiëel gebed, dat in Engeland werd uitgespro ken tot afsmeeking van de wering der veeziekte, is thans aangevuld met een smeekbede tot afwering der cholera. Een Londensch dagblad maakt de opmerking, dat het een ongelukkig verschijnsel is, dat telkens bij het uitbreken der cholera ter sprake wordt gebracht de noodzakelijkheid van maatregelen ten opzichte van het watermaar dat bij het verdwijnen der ziekte ook weder spoedig die gewichtige zaak in het vergeetboek schijnt te gerakenniettegenstaande de ondervinding het nauw verband leert kennen dat er bestaat tusschen zuiver water en de openbare gezondheid. Van //la veuve Clicquot," wier dood wij onlangs be richtten verhaalt men den volgenden edelmoedigen trek. Hrie jaren geleden had haar schoonzoon de graaf de Ché- vigué een portefeuille verloren met 40 bankbiljetten van 1000 franks. Hij had de zaak aangegeven aan de politie, doch beschouwde zijn geld reeds als verloren. Op het punt van id de wachtkamer van het station te tredenmet plan om naar Rheims te gaan, en zijn schoonmoeder te bezoeken, wordt hij aangesproken door een werkmandie hem vraagt °f hij niets verloren heeft en weldra wordt hem de porte feuille overhandigd, waaruit niets werd vermist. In de haast van het vertrek, in de verrassing van het oogeublik, maakte de schoonzoon van de wed. Clicquot een buiging, bedankte en vertrok naar Rheims, waar hij onder een glas champagne z'jn geluk vertelde. En welke belooning hebt gij deD armen ®an gegeven? vroeg de schoonmoeder. - Niets, was het antwoord, ik heb er geen oogenblik over gedacht hem iets le geven. - Ga dan per volgenden trein terug naar Parijs, 'nformeer aan het bureau van politie van hetwelk men u ^n man achterna gezonden heeft, deel met hem de 40,000 1 franks en geef hem van mij nog 10,000 daarenboven. De arme werkmaD heeft dan ook van dien tijd af op 12 gulden in de week meer kunnen rekenen. Men verzekert, dat dit verhaal beter recht heeft om op naam van //la veuve Clicquot" door te gaan dan menige flesch waarop die naam te lezen staat. OFFICIËEL NIEUWS. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden op Donderdag den 16 Augustus 1866 's namiddags te 2 uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een Bestuurder over het Werkhuis, buiten den Gemeenteraad. 2°. Gemeente-re- kening over 1 865. 3°. Rekening van de Gasfabriek, 1865. 4°. Adres van Bestuurders van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, tot verhooging der toegekende toelage wegens de voorziening in de verpligte burger-avondschool. 5°. Concept-raadsbesluit tot opheffing van het beurtveer met Alkmaar. 6°. Concept-verordening tot regeling der werkzaam heden van de Commissie voor de bewaring van voorwerpen van oudheidkundige of andere kunstwaarde. des morgens te 10 uren. -Voor de nagelaten betrekkingen van cholera-lijders is, sedert de laatste opgave, bij den heer J. SCHELTEMA ontvangen van N. N. te 's Hage f 5. Bedrag der vorige opgaven /'2027.975.-Totaal f 2032.975. TIKNDRAI - 5^ Door de voornaamste Geneeskundigen ten dringendste aanbevolen ter bevordering der gezondheid en voorkoming van vele ziekten. Breedvoeriger circulaires hierover zijn, op franco aan- vrage, gratis te bekomen ten Kantore N. Z. Voorburgwal, bij de Kolksteeg, G. 209 te Amsterdam. De ondergeteekende geeft door deze kennis, dat de prij zen van zuivere BESSENSAP thans zijn gesteld: bij de 12 flesschen 17 cents, de 100 dito 16 cents, de 1000 dito 15 cents per Hesch. Roode Bessenwijn bij de 50 flesschen 27 et, p. flesch. Zwarte dito dito 30 Witte dito dito 3 5 Manden en flesschen franco.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3