loten werd door haar geplaatst. De taakdie zij op zich namenwas niet te zwaar voor hare krachtenmaar zij ijverden voor een goede zaak en deden het met beleid daar zij toch niet schroomvallig waren tot in de hoogste kringen tot weldadigheid uit te lokken. Wy hopen nudat de tentoonstelling druk zal worden bezocht, niet enkel, omdat zij dat bijzonder verdient, we gens de voorwerpen die er zijn en de smaakvolle wijze waarop zij door de belanglooze medewerking van onze stadgenooten Van Ewijk en Goen en Van Rijsbergen zijn tentoongesteld, maar ookom een blijk van erkentelijkheid en ingeno menheid te geven aan de directricesvoor hetgeen door hare liefderijke zorgen werd gedaan ten nutte van de we duwen en weezendie door de heerschende ziekte zooveel verloren. Het Algemeen Overzicht van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad luidt als volgt //Z. Exc. de Gouverneur-Generaal heeft den 16den dezer Batavia verlaten, om, volgens het reis-programma, den 19 den Juli alhier terug te keeren. Van die reis wordt al leen medegedeeld dat Z. Exc. een aantal fabrieken en an dere inrichtingen bezocht en audientiën verleend heeft. //De heer A. Rutering is in de plaats van den heer Die- penheim benoemd tot directeur van financiën. //Het groot ambtenaars-examen wordt dezer dagen ge houden tot heden werden van de 11 geëxamineerden voor examen A. zeven toegelaten en vier afgewezen. Omtrent zes andere candidaten is de uitslag nog niet bekend. Het examen B. neemt heden een aanvang. //De Javasche Bank heeft haar disconto verhoogd tot 10 pCt. Hare emissie van bankbiljetten is met 3 millioen ver hoogd. //In het Sintangsche schijnen de zaken meer en meer in orde te komenvele opstandelingen onderwerpen zich en van nieuwe vijandelijkheden wordt niets vernomen. //In de Pasoemah-landen daarentegen biedt de vijand een hardnekkigen wederstand. Volgens de laatste berichten was het den onzen nog niet gelukt de versterking te Moetoe Alam te nemennadat de belegering reeds gedurende na genoeg een maand was voortgezet. Het einde zal wel onge twijfeld de onderwerping der inboorlingen dezer landstreek wezendoch het is niet te voorzien hoeveel offers ook van onze zijde het bereiken van dit doel nog kosten zal. //De telegraaf bracht hier de tyding van de intrekking der cultuurwet en aftreding van het Ministerie. Die tijding wordt door de groote meerderheid dergenenwier oordeel eenig gewicht hebben kanten diepste betreurd. De heer Thorbecke en zijn aanhangers hebben door hunne houding in dezen aan Indië een onherstelbaar nadeel toegebracht, en op hen rust de verantwoordelijkheid voor het nieuwe tijd perk van onzekerheidmoedeloosheid en uitputting dat thans wordt te gemoet gegaan. Aan de duurzaamheid van het Ministerie Mijer-Heemskerk wordt wel door niemand ge loofd doch wanneer zal nu geregeld worden wat een on verwijlde regeling volstrekt noodig heeft?" De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren SS', te 10 ureD 55°. Vrijdag morgen te 5 uren 52°, te 8 uren 60°, *8 middags te 12 uren 58c, 's namiddags te 4 uren 57°. Buitenlandsch Nieuws. Naar men than3 uit een goede bron verneemt, legt graaf Von Bismarck er zich op toe, op een goeden voet met den Kroonprins te komentegenover deze verklaart hij dat men langzamerhand de constitutie zal toepassen. Te Berlijn stelt men pogingen in het werk om de troepen, bij hunnen terugkeer, onder de Linden en op de Königsplatz feestelijk aan tafel te onthalen, even als dit in 1815 met de troepen van Blücher is geschied. De badplaats Karlsbadofschoon zoo nabij het oor logsveld gelegen is door de Pruisen volgens getuigenis van de Oostenrijkers zeiven, met al de égards behandeld, die men aan zieken verschuldigd is. De Koning zelf moet daartoe den wensch hebben uitgedrukt en ook ten opzichte van an dere badplaatsen gelijke orders hebben gegeven aan de mi litaire bevelhebbers. Thanswel wat laat zekeris er sprake om de badplaatsen neutraal te verklaren. Kissingen zal daar door ött weinig meeï gebaat zijn en voor Wiesbaden, Ems en Homburg is evenzeer het seizoen voorbij. In Karlsbad zelf wordt thans de Koning van Pruisen verwachtdie daar een kuur zal ondergaan. Den 7den Augustus 's avonds te 7 uren is nabij Wies- baden het Nassausche kruitmagazijn in de lucht gesprongen. Bij de overijling waarmede de Nassausche troepen een maand geleden aftrokkenwerd niet alleen het oorlogsmateriëel in de kazernenmaar ook de kruitvoorraad vergeten. Later onmiddellijk voor het binnenrukken der Pruisenwerd de burgemeester gerequireerd het kruit onbruikbaar te laten ma ken door er water op te laten strooien. De Gemeenteraad wees de requisitie van de handhij voelde zich niet geroe pen Staatseigendom te vernietigen, dat na eventuëele ver vanging van het oud staatsgezag door een nieuw aan dit vervallen moest. In strijd met het besluit van den raad liet de burgemeester zooveel water op het kruit gietendat men meende dat het geheel onbruikbaar was en in allen gevalle niet zou ontploffen. Hierop vertrouwendedacht men er niet meer aan. De ontploffing die nu heeft plaats gevonden, heeft bewezen dat hij zich vergist heeft. Zij vond plaats kort nadat het tot dusverre in Mainz liggend depot van het Nassausch contingent ongewapend was teruggekeerd. - Ook in Hanover hebben er enkele meer op zich zelf staande feiten plaatsdie getuigendat het volk tegen Prui sen is gestemd. Op de Bult, bij Hanover, heeft men op Pruisische troepen geschotenen door den militairen bevel hebber is een belooning van 100 thaler uitgeloofd voor hem die den dader aanwijstterwijl aan de schildwachten bevel is gegeven van hun geweer gebruik te makenwanneer op hun werda niet terstond een bevredigend antwoord wordt gegeven. Uit het onderzoek naar de schotendie op eeu schildwacht zouden zijn gedaan, blijkt nu dat een spoor wegwachter op snoek had geschoten in een vijver nabij de wacht. Later is er een knaap van 15 jaar, die in den om trek van een post geschoten hadin hechtenis genomen. De politie heeft nu een waarschuwing uitgevaardigd tegen be- leedigingen van Pruisische soldaten en tot straf aan de be volking geen verlof verleend voor de gewone Zondagavond bals, terwijl de herbergen enz. vroeger gesloten zijn. Het schieten is op strenge straf verboden. Den lsten dezer heeft de President-Minister Ricasoli te Florence een deputatie uit Zuid-Tyrol ontvangenbe- i staande uit de burgemeesters der door Garibaldische vrijscha- ren bezette gemeenten 28 in getal. Zij kwamen namens hunne gemeenten inlijving bij het koninkrijk Italië vragen, en de Minister deed hun goede beloften. Uit Ancona wordt gemeld, dat de dood gewaande tweede chef van den staf van admiraal Persanode dap pere Andrea del Santo, na tien uren met de golven ge worsteld te hebben en na een vreeselijken en wanhopigen strijd met twee mede-schipbreukelingendie zichtoen hij na zijn sprong in zee met het hoofd weder boven water kwam, krampachtig aan hem vastklemden, door de //Stella d'Italia" is gevonden en gered. Del Santo is geheel hersteld van een zware kneuzing, welke hij gedurende het gevecht ontving en van de brandwondenwelke de stralen der zon hem veroorzaakten tijdens zijn verblijf op een soort van vlot, dat hij met den luitenant Goudiano den marinier Isola en 35 matrozen uit overblijfselen van schepen had vervaardigd. De //Stella d'Italia" redde slechts 28 ongelukkigendaar de overigen door vermoeienis en bloedverlies waren bezweken, De bisschop van PiacenzaMgr. Ranza, is door bet hof van assises aldaar tot een jaar gevangenisstraf en een geldboete van 1000 franks veroordeeld, omdat hij de sa cramenten der stervenden en de kerkelijke begrafenis heeft geweigerd aan een priestermet name Pizzidie in der tijd zijn naam had geplaatst onder het adres, waarbij de gewe zen Jezuït Passaglia den paus verzocht de wereldlijke sou- vereiniteit neder te leggenen sedert geen berouw over dien stap had getoond. In den ochtend van den 7 den dezer had weder in de nabijheid van Londen een dier vreeselijke openbare vuistge vechten plaats, waarbij de overwinnaar 400 zou behalen. De strijders waren de welbekende boksers James Mace en Joseph Goss. Na ruim een half uur gestreden en vuistsla gen gewisseld te hebben voldoende om een os te vellen was Gossdoor bloedverlies verzwaktgenoodzaakt den

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2