LOTERIJ Advertentiën. Negende Nederlandsch Letterkundig Congres te Gent. ten behoeve van achtergebleven betrekkingen der slachtoffers van de cholera. van des morgens 10 tot 's namiddags 4 uren. spreken. Daarop is hij naar Berlijn vertrokkenalwaar men verwacht dat de zaak nu wel geschikt zal worden. Intusschen zijn de soldaten wel niet langer bij de burgers ingekwar tierd doch hier tegenover staat dat er andermaal een re quisite is uitgeschreven krachtens welke het stedelijk be stuur onmiddellijk ten dienste der Main-armee moet leveren 40,000 flesschen wyn20,000 pond koffie, 80,000 sigaren en 122 paarden. Daar nu al de paarden reeds door de Pruisen waren medegenomenis de autoriteit genoodzaakt daartoe paarden uit andere plaatsen in koop te ontbieden hoewel deze, zelfs tegen een zeer hooge betaling, thans bijna nergens te krijgen zijn. Men berekent dat de gezamen lijke kosten dezer contributie op 90,000 thalers zullen ko men en daar er in de openbare kas slechts een bedrag van 60,000 thalers beschikbaar is, zal het bestuur zijne toevlucht moeten nemen tot een buitengewonen omslagof een leening. In particuliere Oostenrijksche berichten van de Dal- matische kust leest mendat Oostenrijksche matrozen thans bezig zijn met het opvisschen van de overblijfselen der Rè d'Italia. Behalve een aantal wapenen en ammunitie, waar onder kogels van 280 pond, hebben o. a. ook boven water gebracht de welgevulde cassettewaarin het tafelzilver van den admiraal Persano placht bewaard te wordenen een andere cassette, inhoudende een aantal officiëele papieren. In die zelfde berichten wordt de door admiraal Tegethoff met 23 tegen 32 schepen behaalde overwinning niet alleen hierom merkwaardig genoemdomdat die admiraal aan de 644 kanonnen en 10,12 2 man zijns vijand slechts 500 ka nonnen en 77 89 man kon o verstellenmaar ook omdat de 7 gepantserde schepen der Oostenrijksche vloot (de Italiaan- sche vloot telde 12 zwaar- en 3 licht gepantserde schepen) zonder uitzondering gebouwd zijn in Oostenrijk zelf, met be hulp van materialen, afkomstig uit Oostenrijksche fabrieken. Met name geldt dit van het te Triest gebouwde pantser schip Erzherzog Max, door hetwelk de uit Amerika afkoms tige en schijnbaar veel sterkere Rè d'Italia in den tijd van weinige minuten in den grond geboord is. De vleeschetende dieren uit den zoölogischen tuin te Frankfort zijn, wegens de tijdsomstandigheden, naar Ham burg gezonden en aldaar verkocht. Den 2 2sten Juli is te Lissabon de wet tot onteige ning der kloostergoederen afgekondigd. Zij bepaald dat de vaste goederen van de kloosters, de godsdienstige vereeni- gingen, de godvruchtige en liefdadige gestichten binnen zes maanden openlijk geveild en verkocht worden ten bate der schatkisten dat deze jaarlijks drie pCt. van de opbrengst der veiling als rente aan de tegeuwoordige bezitters zal uit- keerenzijnde het aan de kloosters enz. voor het vervolg verboden vaste goederen te koopen. Het //Volksblad voor Stad en Land" bevat het vol gende verhaal, voor welks waarheid het instaat: De vier nachten vóór zijn vertrek naar bet leger heeft de Koning van Pruisen geen oog geslotenomdat hijzooals licht te begrijpen is, in de grootste spanning verkeerde. Zijn omge ving, die zeer bezorgd voor hem was, smeekte hem den nacht voor zijn afreis dat hij toch trachten zou eenige uren rust te nemen. De Koning gaf aan dat verzoek gehoor. De officier van de wacht hoorde hem echter nog een half uur lang met gejaagde schreden heen en weder loopen. Bezorgd heid met den dierbaren Vorst bracht hem er toe een onbe- merkten blik te werpen door de half geopende deur en toen zag hij hoe de Koning zich op de knieën wierp en drie kwartier lang met innigheid den Heer der Heirscharen en Koning aller Koningen om Zijne hulp smeekte, Zijnen bij stand tegen den vijand inriep en al zijn zorgen en nooden aan het Vaderhart legde. Weinige dagen later werd de over winning van Königgratz behaald. De proefnemingendie te Parijs met een pistool welke 60 schoten per minuut lost, zouden plaats hebben, zijn zeer gunstig uitgevallen. Door die proefnemingen is ech ter nog niet beslist, welke diensten het nieuwe pistool op bet slagveld kan bewijzen. Ook spreekt men zeer veel in militaire kringen van een werptuig, dat op dit oogenblik le Meudon door de artillerie wordt beproefden in eenige seconden een ruimte van 100 vierkante ellen met kogels als overdekt. Het werktuig heet de maaister. Behalve de op genoemde wapenen beeft de regeering niet minder dan 47 Modellen van nieuwe gelijksoortige uitvindingen ontvangen, Maandag 11. heeft aan de Sorbonne te Barijs de jaar- lijksche prijsuitdeeling plaats gehad. De plechtigheid werd, by afwezigheid van den Minister van Openbaar Onderwijs, verricht door den Minister van Buitenlandsche Zaken, die een redevoering uitsprakwaarin hij eenige vleiende woor den inlaschte voor den Keizer, dien hij roemde als een be kwaam beminnaar van de oudheid. Om daarvan de leerlin gen te meer te overtuigen, bevonden zich onder de boeken, die onder hen werden uitgedeeldvele exemplaren van //het Leven van Julius Cesar," van den Keizerlijken auteur. Zie daar dan Napoleon III een classiek schrijver gewordenDe zoon van generaal Cavaignac heeft mede een prijs behaald en wel voor Grieksche verzen. Het aflezen van zijn naam werd met een zeer levendig applaudissement begroet. Het onderwerp voor de door de Fransche academie voor het volgende jaar uitgeschreven prijsvraag voor poëzie is de dood van den president Lincoln. Manuël Matamoros, Spaansch banneling, is den 31 sten Juli 11. te Lausanne, waar hij een school tot opleiding van evangelisten voor Spanje bad overleden. Algerië heeft zooveel van de sprinkhanen te lijden dat menom ze uit te roeienhet geheele Afrikaansche le ger heeft moeten te hulp roepen. De massa dooden is ruim drie duizend kwintalen per dag. In Amerika maakt men thans ploegenof eigenlijk ploegscharenvan glas. Men beweertdat zij uitmuntend werken, onverslijtbaar zijn en niet aanhangen. In de prairiën langs de Mississippi heeft men er met succes mede gewerkt. Mangels van glas gebruikt men ook sedert eenigen tijd in Engeland. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming bij het overlijden mijner dierbare echtgenoote ADRIANA SOPHIA GLAZENER ontvangen, betuig ik mijnen oprechten dank. D. DE LOOS. Lei oen 9 Augustus 1 86 6. De ondergeteekenden berichten aan hunne geëerde Stad- genootendat de TENTOONSTELLING van de Voorwer pen hun zoo welwillend toegezonden ten behoeve der Loterij zal gehouden worden in de Stads-Gehoorzaalop Vrijdag 10, Zaterdag 11, en Maandag 13 Augustus, Entree 2 5 Cents en Dinsdag 14 Augustus, Entree 10 Cents, Met dankbaarheid maken wij melding van de ontvangst van de prachtige prijzen van H. M. de KoninginH. K. H. Prinses Frederik en H. K. H. Prinses Hendrik. Wij zullen gaarne, gedurende de dagen der Tentoonstellingnog de prij zen ontvangen welke onze Stadgenooten ons zullen willen toezenden. De Verloting zal plaats hebben den 15 den Augustus. Loten zijn te verkrijgen bij M. M. VAN LAER, Hooigracht. M. P. MULLERBreêstraat. M. DEUTZ Schulpenpad. Leiden, 8 Augustus 1866. Namens de Commissie tot regeling van het NEGENDE LETTERKUNDIG CONGRES te Gent, bericht ik dat by mij dezer dagen te verkrijgen zullen zijn de Toegangs kaarten en Programma's, tegen betaling van f 2.375. A. W. SIJTHOFF. Leiden, 8 Augustus 1866,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3