Buitenlandsch Nieuws. het daartoe meest geschikte oogenblik onteigening en afma king van aangetast, zoo noodig ook van verdacht vee te bevelen. Aan de wet is slechts een tijdelijk karakter toege kend. Bevoegdheid om ook verdacht vee af te maken schijnt niet gemist te kunnen worden. De regeering vraagt een nieuw krediet van f 500,000. Bij het voortgaan op den tot dusverre gevolgden weg zouden de kosten over een langer tijdsverloop worden verdeeldmaar naar het oordeel van deskundigen ten slotte veel aanzienlijker, zeker niet min der zijn. Tot dekking der buitengewone verhoogingen van de Staatsbegrooting voor 1866 namelijk f 500,000 voor den veetyphus en f 13 7,100 voor de meer opgekomen miliciens der lichting van 1866 bij het wapen der infanterie, heeft de regeering besloten de som voor amortisatie van schuld toegestaanwaarop nog 6 millioeu beschikbaar ismet de benoodigde som te verminderen. Volgens de oflticiëele opgaven der regeering nopens den staat van het onderwijs in het koninkrijk der Neder landen, was op 15 Oct. 18 64 het getal leerlingen dat de openbare scholen bezocht 295,676 dat der bijzondere ge subsidieerde scholen 5549 en dat der bijzondere niet-ge- subsidiëerde scholen 82,850, zoodat het getal leerlingen op de openbare scholen nog niet viermaal zooveel beliep als dat der bijzondere van beide klassen. Het getal leerlingen dat kosteloos onderwijs ontving was respectivelijk 15 9,4 71, 678 en 27,051. 't Getal gratis onderwijs genietende kin deren beloopt op de openbare scholen dus bijna de helft van het geheele getal, dat der bijzondere scholen bijna een derde. Mr. G. Groen van Prinsterer deelt in een naschrift van N°. XXX der Parlementaire Studiën en Schetsen mede, dat hij de op 7 Augustus bepaalde zitting der Tweede Ka mer niet zal bijwonen, zonder zich thans reeds te verbinden omtrent hetgeen hij doen zal in September. Het is derhalve nog niet zeker, dat de kiezers in het hoofdkiesdistrict Leiden dit jaar buiten oproeping zullen blijven, om in een buiten gewone vacature te voorzien. Het prov.-gerechtshof in Noord-Holland, heeft voor de door het overlijden van Jhr. Mr. T. H. J. L. Bosch van Drakestein vacante plaats van raadsheerhet navolgende zestal opgemaakt: Jhr. Mr. Van Lilaarsubst.-griffier bij dat collegie; Mr. A. van Eyk Bijleveld lid der arr.-rechtb. te Amsterdam; Mr. J. H. Gilquin, lid der arr.-rechtb. te Haarlem; Jhr. Mr. C. H. Backer, subst.-officier van justitie te Amsterdam; Mr. Hanlo, officier van justitie te Breda; C. M. M. J. van Lennepsubst.-officier van justitie te Amsterdam. In een brief uit de hoofdstad aan het Utrechtsche Dagblad geschrevenwordt medegedeeld dat aldaar sedert meer dan vijftig jaren in een der achterbuurten woonachtig is een persoon, die meer dan 100 handwagens of karren bezit, welke hij dagelijks verhuurt of uitleent voor vijf cents ieder, en bovendien behalve de wagen een rijksdaalder leent, om koopmanschap te drijven, naar de markt te gaan, een opkoop te doen van een of ander, dat in 't klein tegen winst weer af te zetten en 's avonds de rijksdaalder met 2 5 cents rente terug te brengen. Mej. A. C. de Vries, te Leeuwarden overledenheeft aan het weeshuis te Dokkum vermaakt f 3000, aan de ar men der R. K. gem. f 300, aan den pastoor der R. K. gem. 'sjaars ƒ6 00 voor zielmissen, voor het onderhoud der pastorie f 25 0 'sjaars, voor het gebruik van het altaar f 5 0 'sjaars, en eindelijk f 10,000 voor een binnen 20 jaar te stichten nieuwe R. K. kerk. Ds. J. F. van Dijk te Hilversum heeft voor het be roep naar de Hervormde gemeente te Woubrugge bedankt. Ds. T. J. Stipriaan Luiscius te Oosterland heeft het beroep naar Scherpenzeel aangenomen. Als een bewijsdat een hond het lang in het water kan uithouden wordt uit Delfzijl het volgende gemeld De heer V. alhier, eigenaar van een grooten Newfoundland- schen hondwilde zich wegens verregaande onreinheid en tusschen beide kwaadaardigheid van dit anders trouwe beest ontdoen. Hij besloot het dier in de Eems te verdrinken. Eenige mannen namen den hond aan boorden toen zij verre op de Eems warenbonden zij den hond aan het scheepszwaard vast en lieten hem zoo over boord vallen. Het beest zonk naar de diepte, maar worstelde onder water het beet het sterke touw stukwaarmede men het aan het zwaard had gebondenen zwom een tijd lang het zeilende schip na, dat zich spbedig wendde, zoodat het dier door den feilen stroom niet meer kon volgenhet zwom dus stroom afwaarts naar zeezoo lang totdat de vloed inviel waarna het weder voor den stroom terug zwomen des avonds, na een tocht van zeven uren zwemmens, aan den Oterdummer zeedijk aan wal kwam. Schoon doodelijk afge mat herstelde de hond zich toch en had weldra zijne wo ning weder gevondenalwaar hij wegens zijn trouw en vol hardende kracht nog weer is opgenomen. Te Haulerwijk is een niet onaanzienlijke boerenhui- zing afgebrand. Daar de buren eerst laat te hulp werden geroepen en het bleek dat alle meubelen en zaken van eenige waarde waren geborgen en verborgenzijn de bewoners Fokkema, vrouwen 20jarige dochter, gearresteerd. De vrouw moet reeds bekend hebbendat de brand is aangestoken. Het misbruik van sterken drank heeft te Weesp twee slachtoffers geëischt. Twee personendie in zeer beschonken toestand verkeerdengeraakten in de nabijheid dier stad in het water en verdronken jammerlijk; een derde persoon die hen vergezelde, liep, in plaats van in de nabijheid van het ongeval hulp in te roepen, tot dat einde naar Weesp; het spreekt wel van zelf, dat, toen men kwam om te helpen, het te laat was. Te Utrecht zijn Maandag 10, Dinsdag 6 en Woens dag 7 personen aan de cholera overledente Rotterdam Dinsdag 7, en te 's-Gravenhage 13 personen. Heden Woensdag morgen viel een knaap van omstreeks 12 jaren op de Heerengracht in het water. Aan de spoedig aangebrachte hulp van een knecht van de heeren Sanders en Comp., Jan de Vrind geheetendie zich gekleed te wa ter begaf, was het te danken dat de knaap, welke reeds naar het midden was afgedrevengered werd. Het heeft H. M. de Koningin behaagd ten behoeve der loterij van achtergebleven betrekkingen der slachtoffers van de cholera alhiereen prachtig cadeau in te zenden. Ook H. K. H. Prinses Hendrik heeft een prachtig tapisseriewerk ingezondendat met de vroeger vermelde toezending van H. K. H. Prinses Frederik een keurig geheel uitmaakt. Onze stad- en landgeuooten blijven voortgaan met het toezenden vaD prijzen en vele loten worden nog genomen. Ofschoon naar onze bescheidene meening de jonge dames zich wel wat te veel haastten met de Loterijis zij volkomen gelukt en worden zij ten volle beloond voor hun edel stre ven. Vrijdag vangt de Tentoonstelling aan in de Stads-Ge- hoorzaaldienaar wij vernemengeheel belangeloos word gedecoreerd door de heeren Van Ewijk en Groen. Ook het houtwerk en de stellingen worden door den heer Rijsbergen zonder eenige vergoeding geleverd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 63°, des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 5 6°. Woensdag morgen te 5 uren 5 4°, te 8 uren 58°, 's middags te 12 uren 66°, 's namiddags te 4 uren 64°. Naar het schijnt, hebben de onderhandelingen tusschen Pruisen en het groot-hertogdom Luxemburg tot opname van het laatste in den Noord-Duitschen Bond, tot dusverre tot geen resultaat geleid. De Koning-Groothertog, aldus wordt gemeld, wil voor Luxemburg liever een onafhankelijk be stuur hebbenhetgeen thans te gemakkelijker kan geschie den aangezien de stad Luxemburg opgehouden heeft een bondsvesting te zijn. De Fransche regeering zal daardoor van hare zijde die vesting niet langer kunnen beschouwen als tegen Frankrijk gericht, en uit dien hoofde rekent de Luxem- burgsche regeering in hare pogingen betreffende de volkomen zelfstandigheid van het groot-hertogdom op de ondersteuning van het Kabinet der Tuileriën. Gelijk men weet, heeft Baron Rothschild een onder houd met den Koning van Pruisen gehadaangaande de oorlogs-contributie van Frankfort. Nauwelijks was hij nu te Frankfort teruggekomenof hij ontving tot zijn niet geringe verwondering een telegrafische dépêche van graaf Von Bis marck inhoudende dat men hem bij vergissing had laten heengaan en dat de Koning verlangde hem nog eens te

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2