Maandag 6 Augustus. A°. 18B& Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom inee Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.76. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van 1-4regels/O.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. 4poortreinea van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 m.; 1 u. 21 ra.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 34 ra.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtend 4 u., de over.ge dageu5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. PoatbusliohtiDgen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 11 u'snaraidd. te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisobe Landpost. Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u.45m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te li uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da ;ehjks vau 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren.-D# Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uien. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 3—6 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maaudag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen, zal Zondag bij gun stig weder te 3 uren door het garnizoen der residentie in de Maliebaan een groote parade gehouden worden. Op Donderdag 9 dezer, en op Vrijdag 10 dezer, zullen de Ministers van Financiën en van Marine geeD audiëntie verleenen. Naar men verneemt zal eerstdaags bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal worden ingediend de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag van die Kamer nopens het wetsontwerp houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartiering en het onderhoud van het krijgsvolk en de transporten en leverantiën voor 's Konings legers of vestin gen gevorderd. Naar men verneemt zijn er heden Zaterdag te 's-Hage reeds ongeveer 200 plaatsen genomen voor den spoortrein die a. s. Maandag naar Amsterdam zal vertrekken, voor de werklieden van verschillende fabrieken aldaar om de ten toonstelling in het Paleis van Volksvlijt te bezoeken. Met genoegen geven wij de geschiedenis van een //eendenjachtals //van goederhand" wetende dat deze //géén canard" is. Eenige liefhebbers van eenden schieten maken //halt" on der hunnen arbeid, ten einde in de open lucht te ontbij ten. Op bescheiden afstand staat een elfjarige knaap in zeer schamele kleeding, dat tafereel aan te zien. Het allerguns tigste gelaat van den knaap trekt de aandacht, zoodat een der jagers hem wenkt te naderen en hem een boterham aan biedt. Het volgende gesprek begon //Daar, jongen! wil je een boterham?" //Dankje meneer!" //Waarom niet?" //Ik mag niet //bedelen" meneer." //Wie heeft je dat geleerd? //Men //voader," meneer." //Waar woont je vader?" //Doar ginsen de knaap wijst op een zeer armoedige hut, op de uitgestrekte heide in de nabijheid van Vaassen. //Wat doet je vader //Boeren-arbeidermeneer!" //En wat moet jij worden //Als God blieft, //soldoat," meneer, //men voader is 't ook ewest." //Wil //ik" dan een soldaat van je maken //Asjeblief, meneer!" //Goed; ik zal om je denken." Hierbij bleef dit gesprek en de knaap met zijnen guns- tigen open blik gaat zijns weegs. Den volgenden voormiddag wordt de knaap onverwacht gehaald op het paleis //het Looen herkent nu in dien meneer, wiens boterham hij gisteren had afgewezen, den Koning. Vóór het kind van zijne verbazing was bekomen, stond het reeds van top tot teen in voegzame nieuwe plunje, om geleid te worden, ter inschrijving als kweekeling, op de welbekende gratis-particuliere Koninklijke schoolvoor burger //gemeente-kinderen" van aanleg en uit waardige burger-ouders gesproten. Op die school zal de knaap wor den opgeleid om zich te bekwamentot latere plaatsing bij het instructie-bataljon te Kampen. De wensch van den armoedigen knaapdie niet bedelen mocht, zal alzoo op //Koninklijke" wijze vervuld worden, verre boven zijne kinderlijke soldaten-illusiën. Dit was //den Koning" echter niet genoeg. Ook den eer- beseffenden vader, den oud-soldaat der voormalige 10de af- deeling infanterieElskamp geheetenwerd voor de lessen aan zijnen zoon een onverwachte belooning voorbereid. In weinige uren was dat behoeftige gezin (man, vrouw en zes kinderen) behoorlijk //ingespannen" en van alles voor zienterwijl de oude krijger der 10de afdeeling (men her innert zich die uit de dagen van 1830) een aanstelling kreeg als vaste werkman op 's-Konings particulier domein; en reeds wordt met ijver op den Koninklijken wenk gebouwd aan de vrije woning voor dat gezinvolgens het tegenwoor dig systeem voor die klasse, overeenkomstig het model, daar toe vroeger reeds aangewezen door een commissie uit het //Instituut voor Ingenieurs." Dit is de geschiedenis van een //eendenjachtsans être un canard Men schrijft uit Zutfen het volgende: Dikwijls worden op de post brieven vermist met gelds waarde, en altijd wordt door het publiek daarvan de schuld

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1