GEÏLLUSTREERD Brievenbus. hoefte door de heerschende veeziekte; een voorwendsel, welk nimmer is te bewijzen noodig te zijn. O wreede dwing, landij die de schatkist onnoodig doet offeren, doch, wat meer een onrecht doet gevoelen die hartzeerlijk is die nim mer is overeen te brengen met al wat recht en billijkheid heet; en dat in dat gelukkige Nederland, waar de leuze is: //Vrijheid en leven!" Per Telegraaf. Beursberich ten. 7 Ohio Spw. 6 1882 7l£. Grieken Cert. 111. centr. Spg. 79^-. Mt. Coup. 21.—Nation. 27.30. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. NIEUWS N'. i. De Platen stellen voor: Luitenant-Generaal Von der Mülbe. Het kasteel te Stettin. Aankomst van den staatsgevangene keurvorst Friedrich Wilhelm van Hessen. Een korps Garibaldianen op marsch naar het Guarda-meer. Prins Karl van Beieren. Prins Alexander van Hessen. De Lido bij Venetië. Het Turksche observatie-eskader in de baai van Kiek in Dalmatië. Kaart van de wes telijke grens van Duitschland. Pardubitz. Prijs per kwartaal (18 Aileverinqenf 2.175. A. W. SIJTHOFF. Nederland, dat land der vrijheid, voor allen die niet beseffen wat vrijheid is, hoeveel onderdrukking en dwing- landij koestert zij in haren boezem. Dat land waar vrijheid steunende op recht en wet, gepredikt wordt, draagt gift in haar boezem dat zij verbergt onder den dekmantel dier gewaande vrijheid. O gelukkig Nederlandwaar 't libera lisme triomfeert, om zijne burgerij te verdrukken onder de opgeheven banier van 't gezag. O gelukkig landwaar men voorttreedt op den breeden weg van infideel genotom te worden verdrukt en geteisterdzonder daarvoor de oogen te kunnen openen zijnde verblindt door de schittering der tanende vrijheidszonnewaar waarachtige humaniteit geene plaats meer in vinden kan. Hoe heerscht onder de Neder- landsche bevolking een kanker, verwoestender dan de ge vaarlijkste ziekten omdat zij verwoest naar het lichaam niet alleen, maar haren invloed op den geest het smartelijkst gevoelen doet. Zij verstompt den geest, verwoest haar in een armzaligen staat. O gelukkig landwaar men geene zonen het ouderhart ontrukken ziet, om gedwongen in den vreemde zijne op voeding te verwaarloozen in de oefenschool van zedeloos heid en godvergetenheid, waar alle ontwikkeling een einde neemt. Hoe ziet men in dezen tijd in het naburig Duitschland zulks maar al te zeer geschieden, en in Nederland heft men de banier van vrede en onpartijdigheid omhoog, ver kondigt men hare zonen vrijheid, om haar straks te meer te verdrukken. Onder een schaamteloos masker verkondigt zij recht, waar zij recht en eerlijkheid in het slijk werpt. En wat is dat verwoestende zwaardwaar zijallen zon der onderscheid, zoo gevoelig mede treft, met zwarte letteren teekent men haardie rampzalige bloedloterijdie gedwongen conscriptie Ziet men in Duitschland de jeugd ontvoeren om naar het slagveld geleid te wordenwat doet men anders met de Nederlandsche jongelingschap, die in den bloei des levens worden weggeruktom in den vreemde te leven in de school van zedelijke verwoesting, in een land waar niets dan vrijheid gepredikt wordt, maar waar men eigenlijk geene vryheid kent. Die gevloekte bloedloterij, zij blijft bestaan, als een woedende pest, die immer vele slachtoffers neder- velt, die verblijdenden doet treuren, die gezonden doet ne- derliggendie 't schoone verwoest, die de maatschappij ver drukt. Die gevloekte bloedloterijniemand zal kunnen staven dat zij bestaan moet, zooals zij thans bestaat, in dien ver nielenden toestand. Hebben zich niet reeds vroeger stemmen tot hare alge- heele afschaffing doen hooren zonder ooit een gewenschten uitslag te erlangen. Haar geheele bestaan kenteekent een snood onrechtjais een zwarte vlek op de banier van eerlijkheid. Om dit te kunnen bewijzenbehoeft men slechts na te gaan op welke wyze de lotelingen worden vastgehouden, en gedwongen toe te stemmen in de onrechtvaardige willekeur der overheid. Zoo ook ziet men in deze dagen vooral gebeurennu jongelingen worden vastgehouden onder den schijn van be Welaan! verheft uwe stem, gij invloedhebbenden die we- ten wil wat strookt met recht en billijkheid. Die gevloekte bloedloterijrust niet voor zij verbannen is uit uw midden tot zij uwe kinderen niet meer doet sneven in den bloei huns levensmaar zijop eerlijker wijzeminder smartelijk voor het ouderhartminder vlekkeloos voor Nederlandge vormd worden om in tijden van nood bekwaam te zijn tot verdediging van het dierbaar vaderland. Toont daarin uw vermogenlaat uw invloed daartoe dienstbaar zijnen wan neer gij de zelfvoldoening zult smaken iets beters te voor schijn te zien tredenzal uw belooning zijn//de eer van Nederland, de blijdschap harer vrije bewoners en de zedelijke welvaart op elk gebieddie het gevolg daarvan zijn zal. Een belanghebbende. FLORENCE, 2 Aug. Bij Koninklijk besluit is een na tionale leening uitgeschreven van 350 millioen franks effec tief. De stortingen zijn zes in getal, verdeeld van 8 Octo ber 186 6 tot April 186 7. De interest is vastgesteld op 6 pCt. van de nominale waardewaarvan 5 pCt. wordt betaald als rente en 1 pCt. in den vorm van premiën. De rente wordt ieder half jaar voldaanvervallende het eerste half jaar in April 1866 terwijl de premiën zullen bestaan in halfjaarlijksche uitlotingen van prijzen van 100 tot 100,000 franks. NEW-YORK, 31 Juli. Te New-Orleans is een Staatkun dig oproer uitgebarstentengevolge waarvan de staat van beleg aldaar is geproclameerd. Het congres heeft de neutraliteitswet gewijzigd. MAINZ2 Aug. De wapenstilstand is niet gesloten en de vaart op den Rijn op nieuw geschorst. PARIJS3 Aug. De Keizerlijke regeering in Mexico wordt bedreigd. - De Keizerin is naar Europa afgereisd. ANTWERPEN, 3 Aug. De Précurseur verzekert, dat de Koning besloten heeft zijn bezoek aan deze stad uit te stel len totdat de onthulling van het standbeeld zijns vaders in het programma der feesten zal kunnen worden opge nomen. AMSTERDAM3 AugUStl nederl. Werk. Sch. 2^- H 3 4 spanje Buitenl. 2^ Binnenl. 3 Portugal te Londen. 3 1856/59 3 rusland 1798/1816 5 1828/29 5 Stieglitz Co. 4 5 e Serie 5 6e H 5 Sp.-aand. volg. 5 oostenrijk Metal. 5 2 Rente Amst. 5 Nationale. 5 N. Leening 5 5 pCt. Turken 2 5. 6 pCt. AmerikaMexico 16|> Amsterdam, 3 Augustus. Koolzaad Nov. 701. - Raapolie vliegend 401. Najaar 40|. Lijnolie vliegend 391. Na jaar 40. Granen onveranderd. s. pCt. 88f 88» 81* 31? 30 sif 3 0| 421 ii 42£ 95| ii 641 i H 60 n 78 178^ 179 ii 44 44^ - ii 22T7ïï n 63 ii 46^ 46Tff 46f n

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 4