f 271000 f 381000 Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. tot aankoop van rentegevende fondseneen belangrijk mid- del van inkomst, ter tegemoetkoming voor de belasting schuldigen. Eene vergelijking van de rekening over 18 65 met de be grooting van 1866 kan slechts in enkele opzichten doel tref fen, omdat de begrooting van 1866 geen normalen toestand voorstelt, wat betreft het belastingstelsel en de bezoldiging van het ambtenaars personeel. De uitgaven zijn voor 18 66 geraamd op f 392693.73 en zij beliepen over 1865 461384.895 een verschil opleverendef 68691.165 dat hoofdzakelijk voortspruit uit de bovenaangehaalde posten voor de hoogere burgerschool en de belegging van een deel der gasfabriek. De ontvangsten bedroegen over 1 865 f 504688.73 en zijn voor 1866 geraamd op 393006.355 het verschil vanf 1 11632.375 zit in het batig slot van 1864 de overwinst der gasfabriek en de raming der belastingen. Uit beide openbaar gemaakte en voor een ieder verkrijg baar gestelde stukken is eenigermate globaal te berekenen wat voor 186 7 te wachten staat. Als men het cijfer der uitgaven voor 18 66 vermindert met het bedrag van de bezoldiging der ambtenaren van de belastingen over de vier eerste maanden en met de bui tengewone uitgaven en vermeerdert met het beloop der wacht gelden voor een vol jaarverkrijgt men eeu normaal bedrag van f 3 80000. Tot bestrijding van die som strekken de ontvangsten op de volgende hoofdstukken Baten en opkomsten van gemeente-eigendommen en be zittingen f 242 5 0 Heffingen voor het gebruik van openbare werken3 9890 Ontvangsten van verschillenden aard 5 8000 Opcenten ryks directe belasting 70200 4/5 personeele belasting7 86 60 Hoofdelijke omslag110000 De kapt.-luitenant ter zee A. J. Kroeff; kommandee- rende Zr. Ms. wachtschip de Rijn te Hellevoetsluisis be noemd tot kommandant van Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Leeuwarden, liggende te Vlissingen. Door bijzondere omstandigheden is het vertrek van Z. M. den Koning van het Loo naar 's-Hage, tot nader uitgesteld; men verzekert zelfs, dat Z. M. nog gedurende de geheele maand Augustus op het Paleis het Loo blijft. De audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Woensdag den 8sten dezer niet plaats hebben. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben in hunne Donderdag gehouden buitengewone vergadering den heer H. Rahusen te Amsterdam, lid van de provinciale Staten van Noord-Holland, met 31 van de 5 7 geldige stemmen benoemd tot lid van de Eerste Kamers der Sta- ten-Generaalter vervanging van wijlen den heer Bosch van Drakestein. De Staats-commissie aan welke het onderzoek omtrent het drinkwater is opgedragenheeft den heer Beijerinck tot onder-voorzitter en den heer v. Capelle tot secretaris benoemd. De commissie heeft zich in tweeën verdeeldom zich met de twee volgende punten bezig te houden //Welke is de soort en hoedanigheid van het drinkwater, dat door de bevolking der gemeenten die in deze en vo rige cholera-epidemiën boven anderen &ijn geteisterd gedron ken wordt? Mag men, ook door vergelijking met de hoe danigheid van het drinkwater in gemeenten die van cholera bevrijd zijn gebleven, aannemen, dat er verband bestaat tusschen den aard van het drinkwater en de uitgebreidheid der epidemie?" en //Zoo er van de bovengenoemde gemeenten zijn waar voor- ziening in de behoefte aan zuiver drinkwater noodig bljjkt, op welke -wijze kan dit dan het best geschieden hetzij de zorg daarvoor aan partikuliere nijverheid worde overgelaten of de noodige maatregelen van overheidswege worden ge- nomen Dinsdag 11. bevond zich op den trein van den Rijn- Spoorweg, die te 2 uren 20 ^iin. uit Botterdam kwam, een dame met een zuigend kindje in de 2de. klasse, welke daarin werd overvallen door de heerschende ziekte. Het ap partement waarin deze ongelukkige zat werd afgesloten, zoo dat zij met het wichtje in den meest zorgvollen toestand verkeerde. Te Gouda werd zij door een paar heerendie het onheil vernamengeholpen en zoodanig verzorgd dat zij te Utrecht kon komen. Een dezer heerende heer H. van der Weerd, die de kranke onderweg van medicijnen kon voorzien, heeft haar terstond per vigelante naar een kamer gebracht, en het kindje naar een minne. De dame is voor het oogenblik eenigszins herstellende. In den nacht van Dinsdag op Woensdag te 12 uren werd de bevolking te Nijmegen verontrust door het geroep van branddie in de Lange Burgstraat in een kleine wo ning was uitgebarsten, eerst een dreigend aanzien had, maar weldra was gebluscht. Daarbij is de voortreffelijkheid van den extincteur gebleken. Immers de heer Van Rosendael, dépothouder van den extincteur, begaf zich bij het uitbar sten van den brand met den cilinder dadelijk in de bran dende woning en had het geluk den brand onmiddellijk te blusschenvoor dat nog een der brandspuiten water had gegeven. In den vroegen morgen van heden Vrijdag is een schokker van Urk tusschen de steenenhoofden onder de gemeente Loosduinen op het strand geraakt, terwijl de vis- scher die de wacht had was ingeslapen. Te Utrecht zijn Donderdag 12 en Vrijdag 5 per sonen aan de cholera overledente Rotterdam Donderdag 10 en te 's-Hage 6 personen. Heden Vrijdag zijn alhier geen aangiften gedaan van cholera-gevallen. Blijkens de met de jongste mail uit de Kolonie Su riname ontvangen berichten was de gezondheidstoestand aldaar ongunstig, ten gevolge van de weersgesteldheid en den voort- durenden landwind. Ook hebben zich enkele gevallen van gele koorts voorgedaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 61°, des avonds te 8 uren 61°, te 10 uren 5 8°. Vrijdag morgen te 5 uren 5 9°, te 8 uren 60°, 's middags te 12 uren 67c, 's namiddags te 4 uren 64°. Koning Leopold was voornemens, ter gelegenheid van zijn reis door Belgisch Limburg, een bezoek af te leggen bij den Koning der Nederlanden; om de tegenwoordige om standigheden en de vrees voor kwaadwillige uitleggingen schijnt dit plan opgegeven. De sterfte te Antwerpen is in de laatste maand ont zettend geweest. Er zijn 2103 personen overleden, 1147 van het mannelijk en 95 6 van het vrouwelijk geslacht. Het aantal geboorten bedroeg 349. Men beweert dat de Pruisische officieren aan den Koning den eerenaam willen toekennen van //Willem den Veroveraar." De heer Von Bismarck zal door den Koning met den titel van //Prins" worden begiftigd. Van den 2 8sten Juli af trekt een vliegende kolonne Pruisen door Keurhessen en brengt aan alle steden een be zoek. Zij wordt daar tijdelijk ingekwartierd. Verdere bijzon derheden omtrent die bezoeken zijn niet bekend. Naar men verneemt is reeds den 29sten Juli aan alle Pruisische troepen der landweer en reserve, die naar het krijgstooneel op weg warenper telegraaf bevel gezonden niet verder op te rukkenmaar halt te houden daar waar zij zich bij ontvangst dezer order bevonden. Uit Mainz wordt bericht, dat de kommandant der Hessische troepen in die vesting, generaal-majoor Von Loss- berg, tot het besluit is gekomen om vooreerst elke deelne-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2