Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Andere bezuinigingen hebben gedoogd de aanzienlijke uit gaven voor het brandwezen, die veroorzaakt werden door een geheel nieuwe organisatie van de brandweer en de kosten van brandblussching, nacht- en stille wachten. Z. M. heeft op verzoek ingetrokken de benoeming van K. G. W. de Bosson apoth. te Dordrecht, tot lid van den geneesk. raad voor Zuid-Holland; op verzoek eervol ontslag als lid van den geneesk. raad voor Zeeland verleend aan Dr. J. C. van den Broecke te Middelburgbenoemd tot lid van den geneesk. raad voor Zuid-Holland, C. V. van Valkenburg, apoth. te 's-Gravenhagetot plaatsv. lid van dien raad J. Heglandapoth. te Dordrechttot lid van den geneesk. raad voor Zeeland Dr. J. Hazenberg te Vlis- singen; voorts tot burgem. der gem. Ckaam benoemd J. B. van Exel; aan Jhr. Mr. H. A. C. de la Bassecour Caan op verzoek eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Noordwij k tot burg. der gem. Noordwijk benoemd C. L. C. W. Pické, onder toekenning van eervol ontslag als burg. der gem. Beilenvoorts nog ingetrokken het bij besluit van 5 Maart 1862 toegekende pensioen aan den gew. binnenloods W. Fons, van 37, en aan hem te verleenen een pensioen van ƒ16 8 'sjaars; - voorts den luit. ter zee 1ste kl. Jhr. E. de Gijselaarop zijn verzoek eervol uit den zeedienst ont slagen. H. M. de Koningin heeft Dinsdag morgen weder een bad in open zee genomen. Met het teerbranden des morgens vroeg wordt steeds te Scheveningen voortgegaan. De tijdsomstandigheden in aan merking genomen, wordt er betrekkelijk veel gebruik ge maakt van het zeebad. Verleden Zondag bedroeg het aantal couverts aan de table d'Höte van het gemeente-badhuis 40. De gasten waren over de schotels en de bediening bij uit stek tevreden. Wij vernemen dat de bij de verschillende infanterie- korpsen tot aanvulling voor het blijvend gedeelteonder de wapenen zijnde miliciens der lichting van het vorige jaar in den loop van Augustus in het genot van onbepaald verlof zullen gesteld worden. Naar men verzekert is te Rotterdam een adres aan den Minister van Financiënbelast met het beheer der za ken der Hervormde en andere Eerediensten, in omloop, ten einde den Minister te verzoeken alsnog een algemeene bede dag te doen plaats hebben, en tevens, dat die op een der werkdagen zal worden gehouden. Bij de op den 31sten Juli jl. plaats gehad hebbende herstemming in het hoofd-kiesdistrict Leiderdorp voor een lid van de provinciale Statenis als zoodanig gekozen de heer Mr. F. A. G. Graaf van Limburg Stirum Noord- wijk met 328 van de 593 geldig uitgebrachte stemmen, hebbende de heer Jhr. Mr. K. A. T. Gevers 270 stemmen op zich vereenigd, terwijl 3 briefjes van onwaarde zijn verklaard. Zr. Ms. instructie-vaartuig //Urania," kommandant luit. ter zee 1ste kl. D. J. Brouwer, is Vrijdag te Nieuwe- diep ter reede ten anker gekomen met de adelborsten van het oudste studiejaardie een oefeningstocht in de Zuider zee hebben gedaan. Achtereenvolgens vertrekken de adelbor sten van het Koninklijk Instituut, na den afloop van het jaarlijksch examenmet verlof huiswaarts. Te Utrecht zijn Maandag 12 en Dinsdag 10 perso nen aan de cholera overleden en te Rotterdam Dinsdag 5 personen. Men verneemt, dat door den heer Johann Abraham Nottebohmonlangs overleden op zijn buiten //den Heuvel," onder Delfshavenbij testamentaire beschikkingen onder scheiden legaten zijn vermaakt tot weldadige en nuttige doel eindenwaaronder hier te lande: Aan de armen van Rotterdam 6000 aan die van Delfs haven 2000, aan de Gereformeerde kerk te Delfshaven 2000 aan het fonds voor predikanten te Rotterdam 2000, aan het genootschap voor vrouwen door vrouwen te Rotter dam 1000, aan het Luthersche weeshuis te Rotterdam ƒ1000, aan de inrichting voor doofstommen te Rotterdam 1000, aan de maatschappij tot oprichting van bewaar scholen te Rotterdam 1000, aan het genootschap //Nede rig en Menschlievend" te Rotterdam 5 00, aan het Nederl Mettray te Rijsel bij Zutfen 500 en aan het ooglijders, gasthuis te Utrecht 5 00. Voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school aan de Bilthebben zich aange. geven 7 5 sollicitanten. Ds. W. R. Poolman te Leeuwarden heeft het beroep naar de Evang. Luthersche gemeente te Haarlem aange- nomen. De Doopsgezinde gemeente te Sneek heeft aan de op te richten Doopsgezinde kerk te Nieuw-Appelscha een prach- tigen predikstoel ten geschenke gegeven. Den 28sten Juli 11. had te Hoorn een trelfend onge luk plaats. Een jongeling tusschen 12 en 13 jaren trad dien dag in dienst bij een grutter en moest het paard naar het land brengen; even buiten de poort gekomen schrikte het paard en wierp den armen jongen op den grond, met dat ongelukkig gevolg, dat hij niet alleen een vreeselijke wonde maar ook hersenschudding schijnt bekomen te heb ben. Ofschoon hem terstond geneeskundige hulp verleend is, bezweek hij korten tijd daarna. Heden Woensdag is 1 persoon aangegeven als door de cholera aangetast en geen als overleden. In het geheel dus aangetast 1321 en overleden 87 8 personen. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 60°, des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 54°. Woensdag morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 60u, 's middags te 12 uren 67°, 's namiddags te 4 uren 65°, De internationale vereeniging ter bevordering der so ciale wetenschappen te Brussel zal den 12den Augustus een vergadering houden van den raad van bestuur, daar het in de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk is te Turin dit jaar te vergaderenen daartoeeven als tot wijziging der statutenbesluiten dienen genomen te worden. De kommandant der Pruisische troepen te Nicolsburg heeft aan de Israëlietische gemeente aldaar een oorlogsschat ting van 20,000 gulden opgelegd. Daar deze gemeente niet in staat is zulk een som bijeen te brengen, zoo heeft zich, op verzoek dier gemeenteeen deputatiemet den burgemees ter aan het hoofd, tot den Koning van Pruisen in het hoofd kwartier begeven en hem de boeken van bedoelde gemeente voorgelegd, ten einde den Koning het bewijs te Jeveren, dat de jaarlijksche inkomsten dier gemeente slechts 1800 gulden bedragen. De Koning heeft daarop ontheffing ver leend van de oorlogsschatting. Uit Bern wordt van 27 Juli gemeld, dat volgens geloofwaardige berichten den 24sten des namiddags in het Val Sugana een belangrijk gevecht heeft plaats gehad tus schen 16 kompagniën infanterie, grootendeels van het re giment aartshertog Rainer en 10,000 man Italianen onder be vel van Boxio; het is ten gunste der laatsten uitgevallen. De Oostenrijkers werden geheel teruggeslagen. Verder wordt uit dezelfde bron medegedeelddat Garibaldi om Giudicaria talrijke troepen, men zegt zelfs 40,000 man, concentreert, om door het dal Cembra de Oostenrijkers te omgaan en hen in de linkerflank te vallen. Ten gevolge dezer manoeuvre hebben deze laatsten zich reeds genoodzaakt gezienom naar Duitsch Tyrol terug te trekken. Uit Gieszen wordt van 29 Juli gemeld: Gisteren nacht trok hier het Meiningsche bataljon door, 1000 man sterkop marsch naar Kassei. De manschappen waren nog slechts met het zijdgeweer gewapend. Gelijk bekend is vormde dit bataljon een gedeelte der bezetting van Mainz. Te Wiesbaden schijnen de adressen ter inlijving bij Pruisen zich te vermenigvuldigenook te Dillenburg had den zelfs de president van de Kamer van Koophandelde burgemeester en andere notabelen een petitie van gelijke strekking mede onderteekend. Te Kiel had graaf Rantzau een dergelijk verzoekschrift op touw gezetwaarbij zich een aantal groote grondeigenaren hadden aangesloten. Prins Napoleon is Zaterdag 11. gevallenwaardoor hij zich zóó ernstig bezeerd heeft, dat er sprake van was dat de Keizer zijn reis zou uitstellen. De heer Dr. Nélatou is terstond ontboden. Alle gevaar is thans geweken.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2