Buitenlandsch Nieuws. den heer G. Schlegel, translateur van het Ned. Indisch Gou vernement voor de Chineesche taal. //Ons bestek veroorlooft niet hier meer dan den inhoud der verhandelingen mede te deelen. wDe eerste bestaat in de vertaling van een Chineeschen roman: Hoa-Tsien-Ki - of de geschiedenis van het gebloemde briefpapier. Die roman is van plastieken aard en wordt het best gekarakteriseerd door de woorden van den vertaler in de voorrede, waar hij zegt: //Men zoeke niet naar wanhopige liefdemoorddadige ja loezie of schrikverwekkende ontmoeting in dit verhaal. Dier gelijke heftige gemoedsaandoeningen zijn bij de phlegmatische Chineezen onbekend en kunnen derhalve ook niet in hunne romans beschreven worden." //Het geheele verhaal is vloeiend en aangenaam, in elk geval aangenamer en vloeienderdan de //Travailleurs de la mer" van Victor Hugomet het oog op de ruime ver spreiding een nieuw bewijs van den wansmaak die in Frank rijk hand over hand toeneemt en overal in Europa zijn echo vindt. //De tweede verhandeling is getiteld: Thian Ti-Hwui. The Hung-League or Heaven-Earth-League. A secret society with the Chinese in China and India. //Die verhandeling is in het Eugelsch geschreven en men kan den inhoud mogelijk zamenvatten in de woordende Vrijmetselarij onder de Chineezen. //De derde verhandeling bevat de geschiedenis der pros titutie in China en mag als4 een noodzakelijke en belangrijke aanvulling beschouwd worden van hetgeen over dit teedere maar gewichtig gedeelte der menschelijke zamenleving door geschriften tot heden bekend is geworden. //Onzes inziens heeft de heer Schlegel zich door den hier oppervlakkig aangeduideu arbeid eene zeer eervolle plaats onder de wetenschappelijke mannen van Indië veroverd; of men er in Nederland ook zoo over denkthoopt men hier over eenige maanden uit de Gids of het Tijdschrift voor Ned.-Indië te vernemen." - De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Maan dag de9 namiddags te 6 uren 60°, des avonds te 8 uren 5 8°, te 10 uren 5 6°. Dinsdag morgen te 5 uren 5 2°, te 8 uren 60°, 's middags te 12 uren 67 J, 's namiddags te 4 uren 60°. Uit het Pruisische hoofdkwartier te Brünn wordt het volgende gemeld omtrent de voorwaarden, waarop, volgens de meening van invloedrijke personen in het leger, Pruisen thans alleen den vrede behoort te sluiten. 1°. Oostenrykdat uit deu bond treedt, bemoeit zich volstrekt niet meer met uitsluitend Duitsche aangelegenheden2°. het staat zijne rechten op Sleeswijk-Holstein af en doet afstand van de 24 millioeu thaler, die het te vorderen had ter vergoeding zij ner kostendie het gemaakt heeft in den oorlog tegen De nemarken 3°. als vergoeding voor Pruisens kosten in den tegenwoordigen oorlogbekomt het van Oostenrijk eenige kleine grensdistricten tot betere afronding zijner Silesische grenzen4°. Koning George van Hanover doet ter gunste van zijn zoon afstand van den troon; 5°. Hanover staat aan Pruisen de provincie Oost-Friesland weder af, in zoover deze vroeger Pruisisch was en deze provincie wordt met de Pruisische prov. Westfalen vereenigd6°. Oldenburg bekomt, als trouwe bondgenoot van Pruiseneenige districten van Hanover en Mecklenburg het aan gene zijde van de Elve gelegene, te midden van zijn gebied ingesloten Hanoversche ambt Neuhaus; 7°. Oldenburg staat daarentegen aan Prui sen af de midden in de Rijnlanden gelegen kleine Olden- burgsche enclave Birkenveld8°. Brunswijk komt na den dood van den tegenwoordigen Hertog aan Pruisen en vormt alsdan een Pruisische provincie Brunswijk9°. De Keurvorst van Hessen wordt gemediatiseerd behoudt zijn bijzonder ver mogen dat hij op zijne in Bohemen gelegen groote buiten goederen of des verkiezende ergens anders mag verteeren; 10°. geheel Keurhessen wordt een Pruisische provincie Hes sen met Kassei als provinciale hoofdstad met deze provincie zullen eenige deelen van Westfalen worden vereenigd; 11°. de kinderlooze Hertog van Nassau behoudt zijn groot fa milie-vermogen en erlangt voorts een ruime apanage, maar wordt insgelijks gemediatiseerd met Nassau worden eenige deelen van de Rijnlanden vereenigddie alzoo gezamenlijk eene Pruisische provincie Nassau met Wiesbaden als hoofd- stad uitmaken; 12°. Mainz wordt een Pruisische vesting. 13°. Beieren verliest de Rijnpaltz en Hessen Darmstadt Rijn hessen. Beide districten worden vereenigd en zullen eene Pruisische provincie Rijnpaltz uitmaken; 14°. Wurtember» verliest het Catholiekeeerst in 1816 daarmede vereenigda Opper-Zwabenhetwelk met het Catholieke Hohenzollern tot' een land van 500,000 a 600,000 inwoners vereenigd wor dende, den Koning van Saksen, die insgelijks Catholiek is als vergoeding wordt gegeven voor het Koninkrijk Saksen dat alsdan geheel met Pruisen vereenigdeen afzonderlijke Pruisische provincie met Dresden als hoofdplaats zal worden. Zoo de Koning van Saksen deze regeling niet wil aanne- mendan zal Leipzig met zijn district als oorlogsvergoe ding met Pruisen vereenigd wordeneven zoo maken Slees- wijk—Holstein—Lauenburg een afzonderlijke Pruisische provincie uit. Coburg-Gotha, Altenburg en Saksen-Weimar zullen voor hunne aan Pruisen verleende hulp in het grondgebied van den Hertog van Meiningen en in dat van een der vorsten van Reuss, die als vijand van Pruisen gemediatiseerd wordt, vergoeding bekomen. Voorts vertegenwoordigt Pruisen geheel Duitschland in het buitenland en de Koning van Pruisen is steeds opperbevelhebber der gezamenlijke bondsmacht te water en te land. Aan Italië staat Oostenrijk geheel Ve- netië af, alsook eenige van Italiaansch gebied omringde dee len van Italiaansch Tyrol, b. v. Riva aan het meer van Guarda. Daarentegen staat Italië aan Keizer Napoleon de eilanden Elba en eenige grensdistricten in Boven-Italië af. Het is op deze en in hoofdzaak daarvan niet afwijkende voorwaardendat de militaire partij hoopt den vrede weldra gesloten te zien. Het gerucht handhaaft zijn reputatie: het wordt voort gaande grooter. De schriktooneelen van den oorlog in West- Duitschland vermeld vinden een tegenhanger in de zeer kalme mededeeling van iemand, die zich vóór een paar dagen naar Wiesbaden begaf, en nu onder dagteekening van 28 Juli het volgende schrijft: //Langs den Rijn is het overal rustig. Te Coblentz zag ik eergisteren het eerste transport licht geblesseerden aanko men. Zij werden door de jonge schoonen van Coblentz op allerhande versnaperingen onthaald. Gisteren was ik te Wies- baden de trein loopt geregeld tot Mosbachvan daar gaat men per omnibus naar Wiesbaden. Zoo ook is de correspon- j dentie met Frankfort hersteld: men gaat per omnibus van Wiesbaden naar Hattersheim en verder per spoor naar Frank fort. Over het belegeren van Mainz wordt gelachen; er liggen in het geheel ongeveer 2000 Pruisen te Wiesbaden en Biberich. Zondag is uit Mainz een fabriek die te dicht onder de vesting lag beschoten en vernield. Daarbij zijn eenige Pruisen geblevenzoo worden soms ook enkele der voorposten getroffen. De Pruisen hebben in het geheel vier veldstukkendie zij aan de Mainzers op verschillende punten vertoonen om indruk te maken. Maar deze weten alleswant Mainz is niet omsingeld. De gemeenschap met Frankfort, Darmstadt en Wiesbaden is afgesneden, maar de treinen naar Worms' loopen zoo geregeld als in vredestijd. Ik ga rustig naar Wiesbaden en reken mij daar even veilig als vroeger." De //Ostdeutsche Post" meldt dat de Oostenrijksche regeeringom Frankfort zooveel mogelijk te gemoet te ko men in den benarden toestand, waarin de stad geplaatst is door de geëischte oorlogsschatting van 26 millioen gulden, zich tot den Keizer van Rusland en de Koningin van En geland die in nauwe bloedverwantschap tot het Pruisische vorstenhuis staanheeft gewendom hunne bemiddeling ten behoeve van Frankfort bij den Koning van Pruisen in te roepen. Ook Keizer Napoleon moet, volgens genoemd blad, dringende stappen bij den Koning ten gunste van Frankfort hebben gedaan. Het lijk van den burgemeester te FrankfortFellnerdie in den nacht van 23 op 24 Juli plotseling stierf, werd Woensdag in een met bloemen versierde kist in een kamer van zijn woning ten toon gesteld. Den geheelen dag stroomde een menigte burgers van alle standen derwaarts, om den algemeen beminden man nog eens te zien. De begrafenis was aanvankelijk op Donderdag ochtend bepaald. De familie liet echter Woensdag avond weten, dat zij in de tégen*

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2