Buitenlandsch Nieuws. doch door gebrek aan water kon men bijna geen hulp ver- leenenzoodat dan ook weldra de geheele huizingbene vens een groot gedeelte van den reeds geborgen oogst een prooi der vlammen werden. Naar men verneemt, is alles ge assureerd. Het huisgezin van den heer D. H. van Zutphen no taris te Haarlemleed Maandag namiddag 11. een treffend verlies. Twee zijner zoontjes, het een ongeveer 10 en het andere circa 3 jaren oud, ontvingen verlof om op het Bol werk te wandelen. Daar kreeg het jongste lust om bloempjes te plukken aan den kant der vrij breede en diepe sloot doch verloor het evenwicht en viel in het water. Zijn broe der kon door den afstand en de diepte geen hulp verlee- nen, zoodat de knaap het leven verloor. Drie geneeskundi gen hebben nog, hoewel vruchteloos, alle middelen tot be houd beproefd. Te Utrecht zijn Donderdag 16 en Vrijdag 17 perso nen aan de cholera overledente Rotterdam Donderdag 6 en te 's-Hage 19 personen. Door den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te Groningen is den 25sten dezer, ter vervulling der vaca ture ontstaan door het overlijden van Dr. W. H. Krijt en voortdurende door het bedanken van Ds. Bervoets, het na volgend alphabetisch gesteld zes- en drietal van Predikanten geformeerd zestalAdriani te Oud-LoosdrechtCreutzberg te Vaassen Dr. De Geer te Doesborgh; Hoog tejHaarlem Koningsberger te Hazerswoudeen Nonhebei te Middelburg. Drietal: DD. Creutzberg, De Geer en Koningsberger. Beroepen bij de Evang. Luthersche gemeente aan den Helder de proponent W. J. Mansen te Groningen. Heden Vrijdag zijn 3 personen aangegeven als door de cholera aangetast en 5 als overleden. In het geheel dus aangetast 1312 en overleden 87 2 personen. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 6 3°, des avonds te 8 uren 69°, te 10 uren 56°. Vrydag morgen te 6 uren 64°, te 8 uren 57°, *8 middags te 12 uren 62°, 's namiddags te 4 uren 60°. - In België is een Koninklijk besluit van 23 Juli jl. afgekondigd, bepalende dat de Nederlandsche muntstukken van een gulden en van twee en een halven guldengesla gen volgens de Nederlandsche wetten van 22 Maart 183 9 en 26 November 1847, ophouden wettig betaalmiddel in België te zynen dat die muntstukken tot den 31sten de zer ingesloten door de agenten der Belgische schatkist zul len worden ingewisseld, de eerste tegen 2 franks 10 cen times het stuk, en de tweede tegen 5 franks 26 centimes. Men verneemt uit goede brondat de cholera-epide- mie te Antwerpen en te Brussel snel aan het afnemen is. D# gevallen zijn minder talrijk en de genezingen worden menigvuldiger. Een correspondent van de //Indépendance Beige" meldt uit Frankfort, dat de heer Carl von Rothschild na twee bij eenkomsten en langdurige onderhandelingen met den gene raal Von Manteuffelhem het besluit heeft kenbaar gemaakt door hem en zijn collega's genomenom de betaling te weigeren van de oorlogschatting van 2 5 millioen florijnen. De generaal zeidedat hij in dit geval de stad zou doen bombardeeren en plunderen, waarop de bankier verklaarde, dat, indien zoodanige handeling gepleegd werd, hij Roth schild en de voornaamste bankiersalsmede al hunne cor respondenten te Parijs en Londenzich failliet zouden ver klaren. Welke de gevolgen dier verklaring zullen zijn, is onbekend, maar ingeval van faillissement zou de Pruisische schatkist alleen bij het huis Rothschild voor ongeveer 60 millioen thaler zijn betrokken. De Yoss. Ztg." te Berlijn vertelt, dat een landbou wer uit Lauenburg zich tot den heer Von Bismarck gewend heeft, om een brok der Staatsdomeinen, dat door zyn land wordt ingesloten te mogen erlangen. De petitie eindigt dus: #Uwe Excellentie geluk wenschende met de overwinnin gen die zij behaald heeft en die tot onmiddellijk gevolg zullen hebben u tot de afzondering van Pruisen in staat te stellen, verzoek ik u aan mijn wensch wel te willen vol doen, aangezien ik naar hetzelfde doel streef, met betrek king tot mijne bezittingen." Brieven uit Weenen melden dat het Oostenrijksche leger geheel gedemoraliseerd isde officieren ontzien zich niet te zeggendat de leiding van den oorlog toe te ver. trouwen aan dergelijke generaals, was de soldaten naar de slachtbank leiden. De van verschillende zijden inkomende berichten, om. trent de verpleging der gekwetsten in de Boheemsche en andere hospitalen luiden naar omstandigheden bevredigend. De officieren van gezondheid zijn gedeeltelijk afgelost door pleegzustersbehoorende tot Protestantsche diaconessenhuizen en Roomsch-Catholieke kloosterorde. Deze pleegzusters zullen eerlang bijgestaan worden door eene vereeniging van jonge mannen, meerendeels studenten in de theologie, welke zich daartoe ten gevolge eener oproepingten getale van 200 aangemeld hebben bij den heer Wichernhoofdbestuurder van het Rauhe-Haus, te Hamburg. Voorts zijn van het be gin van den veldtocht af, nog vóór de aankomst van pleeg, zusters in de hospitalen, op de slagvelden zeiven uitmun. tende diensten bewezen door de heeren van Sint-Jan. Af gevaardigden van deze ridderschap welker hoofdzetel te Berlijn gevestigd is en welke over het geheele land hare vertakkingen heeft, hebben menigmaal in het heetst van den strijd, of onmiddellijk na afloop daarvan, het werk van hospitaal-be dienden verricht. Zaterdag 11. zijn te Frankfort 892 passen afgegeven aan aldaar gevestigde Nederlanders enz., om zich uit die stad te mogen verwijderen. De zegepraal door het Pruisische leger in verschillende gevechten behaaldheeft zulk een in vloed op de Pruisische natie, dat in alle standen een stout moedigheid heerscht, die jegens vreemdelingen naar onbe schoftheid gelijkt. Onder de geringe standen vooral heerscht een geest van opgewondenheiddie het verblijf voor vreem delingen onveilig maakt. Men schrijft uit Frankfort, dat de omstandigheden waarin de stad verkeert op den burgemeester Fellner zoo- danigen indruk hebben gemaakt, dat hij, na de geheime vergadering over de contributie en na een onderhoud, dat hijten gevolge van het in die vergadering genomen be sluit met den Pruisischen kommandant gehad heeft's nachts een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De tijding hiervan bracht 's morgens in de stad een hoogst smartelijken indruk te weeg. - De troepen werden in marschtenue op de markt en de nabij gelegen pleinen geschaard om door militair machtvertoon een soort van pressie uit te oefenen. - Bij plakkaat is bekend gemaaktdat slechts zijdie in het be zit van passen zijn, vrij passeeren kunnen, behalve door de Pruisische voorpostenen dat geen passen meer zullen ge geven worden, 's Avonds te 8 uren is de executie met zware inkwartiering aangevangen. Uit berichten van Hanover blijkt dat niet enkel des Konings vermogen naar Engeland in veiligheid is gebracht, maar ook een groot deel der fondsen in de schatkist voor handen, ten bedrage van ongeveer 19 millioen thaler. Generaal Jochmus is benoemd tot opperbevelhebber van al de Oostenrijksche vry willigerkorpsen. Aartshertog Heinrich is benoemd tot kommandant van het 7de armeekorps, hetwelk de kuststreken moet dekken. Het verdedigings-kommandement in Tyrol heeft om versterkingen verzocht, daar de vijand met aanzienlijke massa's begint te oppereeren en de beschikbare troepen niet toereikend zijn om al de dalen en bergpassen te bezettendaarenboven is er bijna niets geen artillerie voorhanden. De Working-mens-associationeen der groote reform clubs van Londenheeft Dinsdag avond een vergadering gehoudenwaarin plan gemaakt is op een nieuwe meeting in de open lucht is Lincolns-inn-fieldswaarin verder de houding der politie ten sterkste is afgekeurd en een zeer scherp geformuleerd votum van wantrouwen tegen dit Mi nisterie is aangenomen. Keizer Napoleon moet aan een Frankforter Senaats lid hebben toegezegd, stappen ten gunste van de bedrukte stad te zullen doen. Men verneemt, dat de zending van Prins Napoleon naar Italië hoofdzakelijk ten doel heeft, om te onderhande len over den vorm, waarin de afstand van Venetië zal plaats hebben. De Italianen blijven in den afstand van dat land aan Keizer Napoleondie geen deel genomen heeft aan den oorlogeen beleediging zien van de zyde van Oostenrijk.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2