ontvanger, waarop geplaatst zijn de HH. Henkes en Mr. J. C. du Pui. Buitenlandsch Nieuws. waarbij de Minister van Financiën gemachtigd wordt gedu rende het jaar 1866 aan de gemeente voorschotten te doen op de uitkeering van de opbrengst van het personeelwelke de wet haar toekent. Spr. achtte het onuoodig op de nut tige en weldadige strekking van dit besluit voor de ge- meente-financiën te wijzen en herinnerde van welken invloed het had kunnen zijn op de financiën dier gemèentewan neer de vorige Minister tot het nemen van zoodanig besluit ware overgegaanoverigens de redenen eerbiedigendedie Z.Exc. hadden geleid om het niet te doen. Dit nam volgens Spr. echter niet wegdat het thans de plicht van den raad was, openlijk het nuttige en weldadige van dezen maatre gel voor de gemeente te erkennen waarom Spr. de vrijheid namvoor te stellendat de Gemeenteraad aan de Minis ters van Financiën en van Binnenlandsche Zaken een adres van dankbetuiging voor het nemen van dezen maatregel zou indienen. Dit voorstel maakte op den raad niet dien indruk, welke men daarvan misschien had verwacht of gewenschtwant het was alleen de heer Stam die opstond om het voorstel te ondersteunen. Reeds wilde de voorzitter den raad mede- deelendat het voorstel dus geen punt van deliberatie kon uitmaken toen de heer Eysselldie niet wilde medewerken om de discussie te smorenhet mede ondersteunde. De behan deling van het voorsteltoen voldoend ondersteund, werd wegens het vergevorderde uur tot een volgende vergadering uitgesteld. De Woensdag morgen bevolen teerbrandingen te Sche- veningen hebbben nu zonder den minsten tegenstand te ont moeten plaats gehad. Terwijl al de buurten op een na, de eene in meerdere de andere in mindere mate door de cho lera asiatica zijn bezocht, trekt een onverklaarbare bijzon derheid de aandacht, namelijk dat de woningen, gelegen in de nabijheid van de vuilnisstallen der gemeente en bewoond door de behoeftigsteu dier plaats tot dusverre van de epide mie verschoond zijn gebleven. De arrond.-rechtbank te Gorkum leed Maandag een zwaar verlies door het overlijden van haren president, Mr. P. L. Begram van Jaarsveld. Hij was langer dan een halve eeuw in rechterlijke betrekking aldaar werkzaam en heeft daarin en in menig ander opzicht aan die stad en het ar rondissement de gewichtigste diensten bewezen. Ofschoon zijne jaren hoog waren, bleef hij steeds een voorbeeld van ijver en werkzaamheid en was algemeen geacht om zijne nederig heid en hulpvaardigheid. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Woensdag aangegeven 12 overledenen aan de cholera. De groote kerkeraad der Evang. Luth. gemeente, na zoo even kennis genomen te hebben van het bedanken van Ds. W. R. Poolmanpredikant te Leeuwardenheeft on middellijk beroepen den Wel-Eerw. Zeer Gel. heer A. M. L. Ruumkepredikant bij de Evang. Luth. gemeente te Mon nikendam. In de zitting van den Gemeenteraad-van heden Don derdag is aan Mr. H. W. Stuffken als lid der plaatselijke school-commissie en aan Mr. F. A. de Graaff als leeraar voor de oude talen bij de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs op verzoek eervol ontslag ver leend; - voorts benoemd tot lid der plaatselijke schoolcom missie Mr. G. A. van Hamel- de verordeningen op de heffing en invordering eener belasting op de honden en de instructie van den gemeente-ontvanger zijn na gehouden beraad slagingen gewijzigd en aan de leeraren aan de beide ge meente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs Dr. Sicherer en Dr. van Aken ieder een verhooging van bezol diging van 200 's jaars verleend. Vervolgens werd beslo ten de weduwen Omvlee en van der Noordaa in het ge not te stellen van drie maanden der toelage, aan hunne echtgenooten als wachtgeld toegekendaan D. A. Schret- len en Comp. en C. T. Steffelaar in eigendom af te staan gronden op den Vestwal, waarop hunne fabrieken worden uit geoefend, en de verordening, regelende het vormend onderwijs, te wijzigen. De burgemeester heeft in die zittiDg overgelegd twee voorstellentot heffing van hoofdelijke omslageningediend het een door den heer Wethouder de Fremery, het andere door het Raadslid den heer Scheltema; alsmede de aan bevelingslijst tot vervulling der betrekking van gemeente Heden Donderdag zijn 2 personen aangegeven als door de cholera aangetast en 1 als overleden. In het geheel dus aangetast 1309 en overleden 86 7 personen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens- dag des namiddags te 5 uren 61°, des avonds te 8 uren 59° te 10 uren 56°. Donderdagmorgen te 5 uren 54°, te 8 uren 59°, 's middags te 12 uren 6 6c, 's namiddags te 4 uren 64°. De opening van de zitting der Pruisische Kamers is thans vastgesteld op 30 dezer. Of graaf von Bismarck als dan reeds te Berlijn zal kunnen zijn dit hangt nog af van den loop der onderhandelingen in het Koninklijk hoofd kwartier. - Rothschild heeft aan den Pruisischen kommandant van Frankfort te kennen gegeven, dat als deze de stad mocht laten beschieten en plunderenhij en de voornaamste ban kiers en al hun correspondenten te Londen en te Parijs, zich failliet zullen verklaren. Men verhaalt, dat de stad aan Keizer Napoleon en het Engelsche Kabinet verzocht heeft ten haren gunste tus- schen beide te treden. Napoleon heeft dit verzoek met zijn gewone welwillendheid ontvangen. De oorlogschatting, door de Pruisen aan Frankfort opgelegd, heeft te Parijs in hooge mate de verontwaardiging opgewekt. Een lid van den Senaat van Frankfort is te Pa rijs aangekomenom de bescherming van den Keizer in te roepen, die beloofd heeft, in het belang van Frankfort te zullen spreken. Men zegt overigens dat de generaal von Mannteuffel in die zaak reeds gedesavoueerd is door het Kabinet van Berlijn. Naar men verzekert bestaat bij de oorlogvoerenden het voornemen om hunne zaken onderling te regelen en het te sluiten vredesverdrag daarna aan de goedkeuring der overige mogendheden te onderwerpen. Eerst later zal een congres en wel te Parijs worden gehouden. Op ontvangst van het bericht betreffende de aanne ming der wapenschorsing door de oorlogvoerende partijen is een zeer groot aantal Duitsche familiëndie sedert het be gin van den oorlog zich in Frankrijk en voornamelijk te Parijs bevondennaar Duitschland teruggekeerd. Volgens berichten uit de omstreken van Mainz van 21 dezerzijn de spoorwegen aldaar onbruikbaar gemaakt en is de vaart op de rivier gestremd. De groote brug over den Rijn is ondermijnd, ten einde haar in de lucht te doen springenzoodra de Pruisen een poging aanwenden om er zich meester van te maken. Men vreest nog altijd, dat de Pruisen de stad van de hoogten zullen beschietenen wel van die zijden alwaar de voornaamste hotels langs den ri vierkant het eerst aan het vuur zijn blootgesteld. Daar, ge lijk men weet, de kommandant het voornemen heeft te kennen gegeven om de stad tot het uiterste te verdedigen, hebben een aantal familiën naar elders de wijk genomen. Anderen hebben later dit voorbeeld willen volgendoch toen was de gelegenheid daartoe uiterst moeilijkzoo niet onmo gelijk geworden. Reeds is gemeld, dat den 19den dezer een gevecht heeft plaats gehad tusschen de bondstroepens die uit Mainzer voorstad Kastelen de Pruisen die uit Biebrich waren gekomen. Volgens nadere berichten hebben de Prui sen daardoor gelegenheid gevonden om een grooten trein belegerings-geschut op een gegeven punt voor de stad te brengen. Men vreest, dat zij reeds te goed met alle bijzon derheden van het terrein en den aanleg der defensie-werken bekend zijndaar deze in der tijd onder leiding van de officieren der Pruisische genie zijn aangelegd. Te Celle in Hanover hebben ernstige ongeregeldhe den plaats gehad. De belhamels hadden het volk naar het Schuttershuis ontboden waar een adres zou onderteekend wor den behelzende de verklaringdat men niet Pruisisch wilde worden. Er werd echter beraadslaagd noch onderteekend maar veel rumoer gemaakt naar aanleiding van een pro gramma behelzende eischen van den arbeidersstand. Den vol genden avond kwam het tot een gevecht met de brandweer, waarby geschoten werd en sommige personen gekwetst wer-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2