schooltijden voor het lager onderwijs en zij dat nimmer van willekeurige bepalingen afhankelijkdie een abnormalen en ongeregelden toestand scheppen. In den Gemeenteraad is niet het minst acht geslagen op een gewichtige verandering die de school-verordeningen heb ben oudergaan. In art. 25 van n°. 6, en art. 24 van n°. 9, en in art. 20 van n°. 12 wordt bepaald, dat jaarlijks een prijs wordt uitgereikt aan de leerlingen der hoogste klasse van de verschillende scholeneen beperking die niet te vinden is in art. 27 der verordening van 1861 n°. 6, en art. 2 0 van n°. 9 en in art. 18 van n°. 12, waar de gunst zich uitstrekt tot alle klassen. De theorie, dat men de deugd alleen moet beminnen om haar zelfs wil, of dat het eigenbelang en niet de eerzucht de drijfveer moet zijn tot ijver en trouw de theorie is nog niet doorgedrongen tot de school, omdat zij in het maatschap pelijk leven nog schaarsch toepassing vindt. Titels, eeretee- kenenvereeringen en eereposten worden bejaagd door aan zienlijken, door geleerden, door staatsmannen, door krijgs- liedep; in eiken 9tand vindt men die door belooning, of door hoop op belooning tot hun plicht en hun eigen be lang zelfs moeten worden gedreven. Zal men dan kinderen van zesjarigen leeftijd uitsluiten van het mededingen naar een prijs of het uitzicht op een prijs benemenwanneer zij zich goed en ijverig gedragen? 't Is een onmenschkundige wijziging, een onpaedagogische greepwaarover de Gemeen teraad heen gegleden istoen de bedoelde wijziging, door geen enkel woord toegelicht en gerechtvaardigd, stilzwij gend werd goedgekeurd. Voor de hoogste klasse het lof felijk getuigschrift, en in elke klasse een of twee prijzen die maatregel is een beproefd middelom op de school lust en ijver voor het onderwijs bij de jeugd op te wekken. Even onopgemerkt is voorbijgegaan eene hoogst lofwaar dige nieuwe bepaling in art. 23 van n°. 9 en in art. 19 vau n°. 12, houdende, dat maandelijks aan de ouders of die hen vervangen, een schriftelijk rapport wordt medege deeld omtrent het gedrag, de vlijt en de vorderingen hunner kin deren of pupillen. Die bepaling strekt om de belangstelling en medewerking der ouders in de taak des onderwijzers op te wekken en te bevorderen. En nu ten slotte. Bij de nieuwe wettelijke regeling van het openbaar onderwijs wordt alleen dan te kort gedaan aan het belang van het bijzonder onderwijs, wanneer de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs aan de ge meentekas meer kosten dan zij aan schoolgelden opbren gen. Zoo dat schoolgeld dekt de bezoldiging van het on derwijzers-personeelhet onderhoud der school endeschool- behoeften waarom zou dan de bijzondere Christelijke school als het onderwijs even deugdelijk is, niet daarmede kun nen concurreeren Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft den titel van hoogleeraar verleend aan Dr. P. de Jong, interpres legati Warneriani aan de Leidsche Hoogeschoolen aan Dr. C. A. Engelbregt, oud-hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Onderdendam, den heer D. Raven, thans in die zelfde betrekking te Schagen. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag den 2 8sten Juli a. s. niet plaats hebben. Uit's-Hage wordt aan de Middelburgsche Courant gemeld //Het voorstel door de Regeering aan de Synode der Her vormde kerk gedaan, om een biddag uit te schrijven, is door de Synode met slechts 9 tegen 6 stemmen aangeno men. Deze zes tegenstemmers hebben bovendien aanteekening verzocht dat zij tegen dit besluit protesteeren. //Men vond, het niets tot de ziekte afdoende van een bid dag daargelaten, het beleedigend voor de Kerk, wanneer de Regeeriug daaraan zulke wenschen te kennen gaf, waarin het verwijt ligt dat deze hare eigene plichten niet vervult. Tot zulk een grove behandeling van de Synode is de Re geering echter overgegaan om de massa voor zich te win nen. De meerderheid der Synode was wel niet met veel vuur voor het voorstel bezield maar meende tochnu het gedaan was, zich daartegen niet te moeten verklaren." De groote buizen dezer dagen door de gasfabriek te 's-Gravenhage aangebrachtkunnen hare goede strekking heb ben om in de kanaalbuizen meerder aanvoer van gas te verschaffen ten einde de verlichtiugzoo voor de gemeente als voor de ingezetenen te verbeterenmaar het schijnt dat men daarmede te ver is gegaanwant de groote hoeveel heid ga3die zich nu in de nog nauwe buizen bevindt heeft ten gevolge gehad, dat Maandag avond op de Turfmarkt een gasontploffing plaats gehad heeftdie schromelijke ge- volgen had kunnen hebben. De ontploffing had echter plaats tusschen 10 en 11 uren, toen de bewoners nog bij de hand warenzoodat zij door eigen hulp werd gestuit. Het //Handelsblad" meldt dat het deukbeeld om een onderzoek naar den invloed van goed drinkwater op de ge- zondheid der ingezetenen uit te lokkenvan Z. M. den Ko ning persoonlijk afkomstig is. Men leest in den //Nederl. Spectator" van 21 dezer: Paleis der Staten-Generaal. Men weet in Frankrijk meer over ons aanstaand paleis der Staten-Generaal dan wij. De heer Ch. Blanc deelt in het Juli-nominer van de //Gazette des beaux arts," de Salon van 186 6 besprekende, mede dat de heer Pascal //belast is met het bouwen van een pa leis voor de wetgevende macht in den Haag." Hij voegt er bij dat de heer Pascal met veel geluk den stijl van Louis XIII heeft gebezigd; //zoo geschikt voor het noordelijk kli maat door zijn hooge daken en door de schakeering van baksteen en gehouwen steen die in een nevelachtig en treurig land den geest verlevendigt." Wij herkennen daarin een der drie Fransche plannenwaarvan de schoone uitvoering der teekeningen in het jury-rapport genoemd is; doch niemand wist bij ons, dat aan den genoemden bouw meester de oprichting van het gebouw was opgedragen." Het werkje van den kapitein de Roo van Alderwe- relt, //onze zeemagt," heeft eenige opmerkingen uitgelokt van den luitenant ter zee 1ste klasse C. A. W. Halverhout, waarin men verschillende staaltjes aantreft omtrent het ge halte van het materiëel onzer marine. Wij lezen daarin on der anderen - om slechts een van die staaltjes aan te ha len - dat toen aan den heer H. het bevel over Z. M. stoom schip //Samarang" werd opgedragen, circa 30 lappen op de ketels moesten worden gezeten dat op zekeren middag de 1ste machinist den officier van de wacht kwam mede- deelen dat een der stokers met zijn knie door het bescha digde gedeelte van den ketel had gestooten. Ik liet, zegt de heer H., er dat stuk uitkappen en zond het aan den kommandant der zeemacht, met de vraag: //of het nu geen tijd werd de ketels te repareeren." Als kommandant van de //Madura heb ik met Euro- peesche stokers gevarenom steeds de ketels te kunnen re pareerendie telkens lek sloegen. Ofschoon de kermis niet doorgaat zal het cirque Carré voorstellingen te Amsterdam mogen geven in een tent op de Plantage. Te Dordrecht is dezer dagen een hoeveelheid slecht vleesch in beslag genomendat nog wel bestemd was voor de soep-commissie. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Dinsdag aangegeven 1 l overledenen aan de cholera. Te Utrecht zijn Maandag 23 en Dinsdag 13 personen aangegeven als overleden aan de cholera. Dr. H. E. Faurete Bergschenhoekheeft de be noeming ontvangen als reizend predikant der Confessioneele Vereeniging. De heer W. R. Poolman, pred. bij de Evang. Lu- thersche gemeente te Leeuwardenheeft Dinsdag aan zijn gemeente medegedeelddat hij voor de beroeping naar Lei den had bedankt, doch de beroeping naar Haarlem in over weging zoude nemen. De officier van gezondheid der 1ste klasse J. K. Brou wer, is van het garnizoen te Amsterdam, te dezer stede overgeplaatst en tot eerstaanwezend officier van gezondheid bij de infirmerie alhier benoemd. Heden Woensdag is 1 persoon aangegeven als door de cholera aangetast en 5 als overleden. In het geheel dus aangetast 1 307 en overleden 866 personen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 63°, des avonds te 8 uren 61°,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2