N°. 1975. Donderdag 26 Juli A°. 11 DSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- rners Vijf Cents. I -ff e Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en ltotterdam: te 8 u. 38 in.; 10 u. 15 ui.; 1 u. 24 iu.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dageu5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./ra. 2 u. 30 ra. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'snamidd. te 3 u. 35 m. avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snaraiddags. Oost-ïndisobe Laodpost. Over Southampton l en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegranf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en JFet houdersMaandag en Donderdag te 11 ut en. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie ia open da<chjk8 van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uien.-Dtf Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der ln- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 3 6 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, üiusdag, Woensdag eu Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 34 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, vau 'i 4 uren. Oe nieuwe regeling van het openbaar lager onderwijs. Slot Wij hebben de nieuwe schoolregeling beoordeeld uit het oogpunt beide van algemeen plaatselijk belang en van het bijzonder belang van ouders of voogden voor de ouderwijs- behoevende kinderen. Zonder eenig uadeel toe te brengen aan het openbaar en bijzonder onderwijs, zonder uit het oog te verliezen de grondwettige plicht der Overheid voor de zorg van voldoend lager onderwijs, en zonder in eenig op zicht te miskennen de verdiensten van het daarbij betrokken personeel van onderwijzers, hebben wij uit volle overtuiging de opheffing der jongensschool van 60 schoolgeld als eene belangrijke bezuiniging verdedigd. Aan die bezuiniging paart zich een andere, door de vooreerst onnoodige verbouwing der schoollocalen aan en om de Waalsche kerk, die op f 20,000 wordt geraamd; - benevens een bate, door den onverhinderden verkoop van de meisjesschool op de Breêstraat. - Wij wil len thans nog enkele punten beschouwen, waarover ouders meer bevoegd zijn een oordeel te vellen. De avondschool is behouden voor het gewoon lager on derwijs voor on- en minvermogenden. Zij wordt gehouden van 7 J tot 9 uren en komt te gemoet aan de bezwaren van ouders, die hunne kinderen niet langer gebruik kunnen doen maken van de dagschool, die 's namiddags te 4 uren eindigt, terwijl zij ook voor de leerlingen der dagschool toegankelijk is, maar onverplicht. De avondschool is ook behouden van H tot 7 uren voor het meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens, maar alleen voor die f 16 schoolgeld betalen. Op de scholen voor meisjes wordt geen avondschool gehouden die voor de jongensschool van f 60 schoolgeld is opge heven en vervangen door de namiddagschool op Woensdag en Zaterdag van 2 tot 4 uren. - Het autoriteitsgeloof schijnt bierbij zijn invloed te hebben willen doen gelden. Het be vreemdde ons zeer, omdat men zoo in de gelegenheid is, wanneer men een talrijk gezin heeft, ervaringen op te doen ei gevolgtrekkingen te maken, waarvan de waarde minstens Selijk staat met //de adviezen van paedagogen en van me dici, van Dr. Allebé te Amsterdam en van den alleszins des kundigen hoofdonderwijzer van Dijk." Zij kunnen oordeelen oyer het schoolgaande ouders over de inspanning op de school en in huis voor het zoogenaamd schoolwerk, De avondschool of het gemeenschappelijk samenzijn ter school doet geen hinder als de kinderen slechts aangenaam wor den bezig gehoudenen dat hangt af van den rooster der lessen. Of de kinderen van 5 tot 7 uren school zijn, of dien tijd te huis moeten besteden tot het maken van hun schoolwerk, 't verschilt niet; het zou zelfs in het voordeel der avondschool zijnwanneer de geest minder met afge trokken en inspanning kostende vakken van onderwijs werd beziggehouden dan met aangename en tevens nuttige lessen bijv. zang, geschiedenis, schoonschrijven, natuurlijke histo rie. En toch is de avondschool onnoodig, omdat voor de huiselijke opvoeding die tijd beschikbaar moet blijven. Wan neer de kinderen van 9 tot 12, van 2 tot 4 en van 6 tot 7 uren ter school zijn, dan is in ordelijke huisgezinnen mis schien een morgenuur, maar dat ook niet in den winter, de etenstijd, ofschoon zeer ongeschikt, en misschien nog een avonduurals dat niet aan schoolwerk moet worden besteed, voor het hoofd des huisgezins beschikbaar om zich met zijne kinderen bezig te houden. Dat kan nietomdat bovendien in alle huisgezinnen voor godsdienstig onderwijsin vele gezinnen voor andere vakken nog tijd vereischt wordt. Dat mag niet, omdat de opvoeding wordt verwaarloosd en dat gebrek niet door de school kan worden vergoedwanneer die leiding en het toezicht, de waakzaamheid en de zorg, de handhaving van orde en tucht niet uitgaat van het ou derlijk gezag. Als de school moet dienen voor bewaarplaats van kinderen ten gerieve der oudersvoor wie zij in huis tot last zijn, dan moet men de avondschool behouden, maar het bezoek niet verplichtend stellenzoodat het vrij staat het opgegeven schoolwerk te huis of op de avondschool te maken. Op dienzelfden grond moet de namiddagschool van Woensdag en Zaterdag vervallenwanneer de onderwijzer slechts zorgt voldoend schoolwerk op te gevenwaarmede de leerlingen zich te huis een paar uren moeten bezighou den; - want zoowel des winters als des zomers is het nut tig den kinderen ontspanning of uitspanning te geven door wandelen en spelenterwijl die uitzonderingen onder het opkomend geslacht, die meer aanleg hebben tot diepzinnige studie, zich als van zelf zullen openbaren. Maar dan doe ook de openbare school geen meerdere concessiën dan worde het geven van onderwqs in den godsdienst door de kerke lijke overheid ook behoorlijk geregeld in verband met de

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1