Buitenlandsch Nieuws. woord van den ervaren en bekwamen geneesheer niet ver geten had toen hij in gezonde dagen over het geweld der ziekte sprak wij begrijpen God niet;" die zijn laatste ster vende woorden had gehoord: «Vader in den hemel! in uwe handen beveel ik mij en de mijnen," die eerwaarde ma n sprak uit het hart tot en naar het hart van de schare die het graf omringde. En wat hij getuigde van het geeste lijke leven, dat het sterfbed openbaarde, gaf den spreker recht, om met ernst en stichting van den overledene te spreken. Die toespraak werd beantwoord door den heer bur- meester Dr. van den Brandelerdieeerbiedigende de wensch van den overledene, toch behoefte gevoelde, om te getuigen van de diensten door den overledene ook aan de Leidsche bur gerij bewezende dankbare tranen van zoovelenvoor wie hij een liefderijken en reddenden engel was geweest, hadden hem bij zijn leven de blijken gegeven van erkentelijkheid. Bij zijn graf paste een woord van dankbaarheidwaarvan de te genwoordigheid eener talrijke schare getuigde. Aandoenlijk en treffend beval de Burgemeester Gode de ziel des afgestor venen aan en zoovele tranen van die er aanwezig warenle verden het bewijs van den diepen indrukdien de plech tigheid op ieder maakte. Nadat de predikant, de ambtgenooten en vrienden van den beweenden doode, de Burgemeester, de garnizoens- kommandant en eenige officieren de in de grafkelder ne- dergelaten kist met aarde bestrooid haddenen de doffe klank aankondigde dat het dierbaar overschot voor het oog der le venden werd bedektverliet de schare de begraafplaats om later een ieder voor zich te overpeinzen, of het eeniger- mate begrijpelijk is, waartoe God de cholera en de doods engel laat heerscheneD of het niet isom bij tijds te leeren sterventen einde voor eeuwig te kunnen leven. Heden Zaterdag zijn 6 personen aangegeven als door de cholera aangetast en 5 als overleden. In het geheel dus aangetast 1 296 en overleden 869 personen. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Vrij dag des namiddags te 6 uren 60°, des avonds te 8 uren 5 8°, te 10 uren 56°. Zaterdag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 5SU, 's middags te 12 uren 63°, 's namiddags te 4 uren 61°. Onder de bevolking van Weenen en de omgeving dier stad heerscht een ware paniek. Men had verwacht, dat Benedek nog een krachtige poging zou hebben gewaagd om den Pruisen het voortrukken tegen de hoofdstad te beletten. Nu dit niet geschied is, vreest men, dat het den vijand gelukken zal Weenen te bereiken; van daar, dat angst en schrik in aller gemoederen is gevaren. Uit ZnaymBrünn Krems en eenige kleinere plaatsen zijn een verbazend groot aantal huisgezinnen naar Weenen gevlucht. Velen dezer vluch telingen hebben hun huisraad, enz., op wagens en karren geladen, medegebracht; anderen hebben huis en hof metal wat er in was, ja zelfs met de reeds geoogste veldvruchten in den steek gelaten om alleen hun persoon in veiligheid te brengen. Menigeen onder deze vluchtelingen vreest thans, dat hij ook te Weenen niet veilig is, en begeeft zich, ge lijk ook vele der residentiebewoners zei vennaar Graz, Innsbruck, enz. De in het arsenaal voorhanden voorraad van wapensde machines voor de fabricage van geschut en de verzamelingen van historische voorwerpen zijn reeds ingepakt, om in geval van nood naar Innsbruck overge bracht te worden. Hoe licht valsche berichten verspreid worden, bewijst het volgende vermakelijke voorval, door een schalkschen toe rist verhaald: //Een koopman te Weenen, mijn vriend, ver zocht mij een Chiueesche //tam-tam" mede te nemen en dit voorwerp ter hand te stellen aan een heer te Praagdie het gekocht had. De //tam-tameen soort van trommel, wordt dikwijls bij jachtpartijen gebruikt, om er het teeken tot vertrek mede te gevendoor middel van den klopper kan men op de «tam-tam" schelle en dofte tonen voort brengen, die op verren afstand hoorbaar zijn. Ik zat alleen in een spoorwegwaggon van een sneltrein en verveelde mij ijselijk. Louter om den tijd te doodenpakte ik de //tam tam" uit, hing ze op in den wagen en begon toen met den klopper, nu eens licht trillend, dan weder hevig er op slaande, te musiceeren. Weldra bemerkte ik, dat de passa giers overal de hoofden buiten de portieren staken, en de conducteurs naar een bepaalde richting wezen. Ik pakte na tuurlijk mijne '/tam-tam" zoo spoedig mogelijk in en bleef stil zitten. Aan het eerste station kwamen de passagiers bij elkander. ////Hebt gij het schieten gehoord?"" vroegen zij elk ander. ////Dat was een kanongebulder; hoogstens acht mijlen van hier kan het geweest zijn."" - ////Wat? Acht mijlen? Geen twee!"" De conducteurs, die natuurlijk allen beter dan de reizigers zien en hoorenduidden nauwkeurig de streek aan van waar de kanonschoten kwamen. Te Pardu- bitz werd de zaak al met vele bijzonderheden verteld, en toen ik den volgenden morgen te Praag in een koffiehuis kwamlas ik in een dagblad de met vette letters gedrukte telegrafische dépêche: ////Passagiers, die van Boheemsch- Prütau naar Wildenschwert reisdenhebben in die streek een hevig kanongebulder vernomen." Vijf- of zeshonderd jongens en meisjes zullen in de Koninklijke Engelsche fabriek te Enfield worden aangenomen tot het maken van patronen voor de van achteren te laden geweren. Zij worden vervaardigd in een aantal zeer kleine werkplaatsengescheiden door aardhoogten en voorzien van een groote hoeveelheid water. Een groote tuin in de nabij heid levert vruchten op, die tegen lagen prijs verkrijgbaar zijn voor het jonge werkvolk, dat daarenboven brood en vleesch krijgt, en ook voor eenige stuivers een meer volle- digen maaltijd zich kan verschaffen, 's Avonds worden zij bij troepjes naar huis gebracht en evenzoo des morgens weder afgehaald en naar de werkplaatsen gebracht. Uit Calais bericht mendat in Normandië en door geheel noord-westelijk Frankrijk de vraag naar ossenkoeien, kalveren en schapen voor Engeland zoo groot is geweest, dat de markt daaraan niet kon voldoen. Dientengevolge wordt nu vee in het zuiden van Frankrijk opgekocht. In de af- geloopen week is in Calais een getal van 600 ossen, die uit het zuiden waren aangevoerdop één dag naar Enge land ingescheept. Op een anderen dag was het aantal 300. Ook ander vee werd in groote hoeveelheden verzondenter wijl Calais daarenboven niet de eenige Fransche haven is, van waar vee uit het zuiden des lands is ingescheept, De groote brand te Portland in den Staat Maine, is den 4den Juli ontstaan in een laarzenwinkel, voor wel ken een jongen vuurwerk afstak, midden tusschen eenige houtspaanders die daar lagen. Een groot deel der stad is zoo geheel verwoest, dat men de richting van vele straten niet meer kan herkennen. Over anderhalve mijl ziet men niets, dan hier en daar een schoorsteen met een stuk muur er aan. Wel 60 huizen zijn omvergehaald om den loop van het vuur te stuitenen nog hadden de bewoners nauwelijks den tijd om naar het hooger gelegen gedeelte der stad te vluchten. De Engelsche Regeering heeft 2000 tenten ter beschikking der slachtoffers gesteld. Men rekent dat 1500 gebouwen zijn vernield. Den 6den is men begonnen met het wegruimen van puin en asch. Tot nog toe isdank zij de ruim schoots aangebrachte hulp nergens gebrek aan voedsel geweest. Het fabriceeren van valsche banknoten heeft in Rus land zulk een uitgebreidheid gekregen dat men er ten hoog ste over bezorgd wordt. Er zijn daar gansche goed georga niseerde vereenigingen ontdekt, wier geheele en uitsluitende bezigheid in het vervaardigen dier banknoten bestaat. In eenige steden heeft men een menigte valsche papieren roe bels in sigaren verborgen ingevoerd. Nog erger is hetgeen het dagblad van Moskou aangaande de vermetelheid en ge slepenheid van de Russische dieven mededeelt. Eenigen tijd geleden begaven zich vijf als gendarm-officieren verkleede dieven in het Kogosch hospitaal te Moskouen verklaar den dat zij door de regeering gezonden waren om onder zoek naar valsche banknoten te doen. Zij verzegelden hierop al het papierengeld dat in het gesticht aanwezig was ten be drage van 60,000 roebels en namen het mede na onder vele formaliteiten daarover een bewijs van ontvangst te heb ben afgegevenen afscheid van de heeren directeuren van het gesticht te hebben genomen. Mevr. Adelaide Ristori zal te Genua een soirée ge ven ten voordeele der Garibaldiaansche en patriottische com- mités en van de wapening der vrijwilligers. De voornaamste koopman te New-York, de heer Ste wart, heeft als zijn jaarlijks inkomen aangegeven f 12,000,000. Hiervoor betaalt hij aan de inkomsten-belasting één millioen.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2