terdam zijn Maandag aangegeven 20 overledenen aan de cholera. (Zijnde dit de opgave vau Zondag en Maandagen dus van twee dagen). Te 's-Gravenhage neemt de cholera zeer toe. Sedert Zaterdag middag tot Maandag middag zijn 81 personen aan gegeven als overleden, waaronder 18 te Scheveningen; ter wijl 69 waren aangetast, waaronder 42 te Scheveningen. Te Groningen zijn Vrijdag 21 en Zaterdag 17 perso nen aan de cholera overleden. De Algemeene Synode der Ned. Hervormde kerk heeft zichbij voortzetting van hare werkzaamheden voornamelijk bezig gehouden met de behandeling der aangelegenheden vermeld in het verslag der Algemeene Synodale Commissie. Onder de zaken door de Synodale Commissie behandeld, wekte vooral de zaak der Bijbelvertaling de belangstelling der Synode. Zij vernam daaromtrent nog dat de voorloopige druk der vertaling van het Nieuwe Testament op 1 Juli vol tooid en hiermede het veelomvattend werk der Commissie van eindredactie ten einde gebracht was, zoodat thans aan de laatste revisie de hand kan worden geslagen en de ver taling nog in den loop dezes jaars ter uitgave gereed zal kunnen zijn waarom ook de vereischte maatregelen voor de authentisatie werden genomen en een voorbericht van de Synode, in elk exemplaar te plaatsen, ten einde de verhou ding der kerkvergadering tot de nieuwe Bijbelvertaling te doen kennen gearresteerd werd. Tevens werd aan het mo- deramen der gecommitteerden tot de vertaling van het Oude Testament de voorloopige druk der bewerkte stukken van dit gedeelte der H. Schriften toegestaan, ten einde ook dezen gewichtigen arbeid tot een gewenscht einde te helpen brengen. In de vergadering van curatoren der Theolog. School te Kampen, jl. Donderdag gehouden, is besloten om, ter verlichting van de taak der docenten, een vierden leeraar, en wel voor talen en wetenschappen aan te stellen. Tevens zijn bij het gehouden examen tot candidaten voor de evan geliebediening bevorderd de heeren M. Boon, A. Brink, W. T. van Dijk, J. GroenewegenD. J. te Grootenhuis, L. Lindeboom, J. Meijer, J. C. Nederhoed Jr. en D. de Pré. Door de bestuurders der Algemeene Doopsgezinde So ciëteit te Amsterdam zijn dezer dagen tot proponenten aan gesteld de heeren Dr. S. Cramer, G. Cool, C. Leenderts, J. P. van der Vegte, C. Bakker, S. Kutsch Lojenga en H. D. Tjeenk Willink. Door wijlen Mr. F. A. Baron van Hall is aan de dia conie der Hervormde gemeente te Sandpoort vermaakt een legaat van [500, vrij van successierechten. - Ds V. J. Koningsberger heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Vlissingen bedankt. Het 2de nommer van het «Geïllustreerd Nieuws" ziet het licht. Het geeft ons o. a. te aanschouwen het bivouak der Pruisen op den Ettersbergde aankomst van een af- deeling Pruisische garde-kurassiers in Breslau de voorhoede eener Oostenrijksche infanterie-kolonne aan de Mincio allen tooneelen uit den hedendaagschen oorlog; gezichten op Praag, Venetië en Glatz, met een korte beschrijving, die ons op dat tooneel verplaatst. Maar 't is ook verrijkt met een af beelding van het monument voor Hertog Bernhard van Sak- sen-Weimar. Dat ook deze aflevering in uitvoering niets te wenschen overlaat behoeven wij wel niet te verzekeren. Heden Dinsdag zijn 15 personen aangegeven als dooi de cholera aangetast en 3 als overleden. In het geheel dus aangetast 1 273 en overleden 839 personen. Door den gouv.-gen. van Neêrl.-Indië zijn o. a. be noemd tot secretaris der resid. Timor, J. J. Overdijken geplaatst bij het gam.-bat. der Z. en O. afd. van Borneo de maj. J. L. d'Harvant, thans tijdelijk ter beschikking van den milit. komm. der Moluksche eilanden. Uit Paramaribo wordt ons van dd. 14 Juni het vol gende medegedeeld OfschooD in den grooten regentijd, regent het hier, naar rato, niet veel, evenwel genoeg; de plantagehouders kla gen dan ook niet, noch over te groote droogte, noch over te veel regeD. Kapitein van der Hoeffvan het koopvaardy- schip Commewijne heeft, toen hij Woensdag voor 8 dagen nauwelijks uitgezeild was, in zee pogingen aangewend om zich zeiven het leven te benemen doch daarin tot tweemaal toe verhinderdzich door de kajuitspoort in het water ge worpen het schip draaide dadelijk bij, de boot werd ter stond uitgezet en van der Hoeff nog levend opgevischt, maar korten tijd daarna bezweek hij. Daar men nog in het ge. zicht van het land was, besloot de 1ste stuurman terug te keeren het lijk te begraven en daar hij zelf nu het bevel van het schip op zich moest nemen een bekwamen tweeden stuurman te Paramaribo op te doenhetgeen hem gelukte zoodat hij Zondag 11. weder in zee is gestoken. De ongelukkige van der Hoeff moetofschoon men daarvau bij de afreis niets bemerkt hadaan verstandsverbijstering geleden hebben. Wel had hij eenige dagen te voren geklaagd over drukking in het hoofd. Het was een bekwaam kapitein en een oppassend man, wiens zaken zeer goed moeten staanzoodat zijne daad niet aan wanhoop, maar aan zinsverbijstering moet worden toegeschreven. Van tijd tot tijd hoort men hier nog al van zelfmoorden minder onder de bevolking dan wel onder de militairenin dit jaar had dit al tweemaal plaatsmeestal geschiedt het om welverdiende straf te ontgaandoch ook uit baloorigheidomdat het soldaten-leven hier velen zoo schrikkelijk tegenvalt. Nu, het is hier voor den geringen man ook alles behalve prettig om soldaatje te spelen, zij--lijden een vervelend leven zoowel hier in de stad als op de buitenpostenomdat ze hoegenaamd niets te doen heb bendan een weinig te exerceeren en eenige wachten te betrekken. - De luitenant-kolonel v. d. Muelen is hier vóór eenige weken van Curasao aangekomen en heeft het kom mandement van den kapitein van Eps overgenomen terwijl deze later naar Curagao is vertrokken, om aldaar het kom mandement te aanvaarden, en, zooals men meent en hoopt, spoedig tot majoor te worden bevorderd. Ook is van hier met de Fransche mailboot van den 4den vertrokken de heer Mr. Immerzeel en familie, thans gepensioneerd administra teur van Koloniën, terwijl in zijn plaats die betrekking aan vaard heeft de heer Cohen Stuart, vóór een paar maanden met familie uit het Moederland aangekomen. Deze schijnt door vriendelijkheid, innemendheid en rechtvaardigheid de sympathie der ingezetenen verworven te hebbenwelke zijn voorgangerhetzij dan te recht of ten onrechtegeenszins genoot, maar wiens pensioneering en vertrek wel met sym pathie werden vernomen. De Staten-Koloniaal gaan zachtjes aan met hunne werk zaamheden voort. Er is al een reglement van orde vastge steld, er is al een griffier benoemd, en dezen is reeds een instructie gegevener is reeds besloten om aan den Minister van Koloniën het millioen gulden voor de emigratie uit te strekken niet tot 1867 maar zoo lang als dat geld niet is verbruikt; er zal ook een aanvang gemaakt worden met de beraadslaging over de begrooting. De laatste had al lang moeten geschiedendoch de benoodigde stukken en staten konden niet tijdig genoeg worden gedruktomdat de druk kerijen hier zeer slecht van personeel voorzien zijn. We blijven hier gelukkig van heerschende ziekten ver schoond; de gele koorts heeft slechts drie slachtoffers ge maakt en is toen weder opgehoudenmaar er heerschen nog al koortsen en herhaalde koortsenzoodat doctoren en apothe kers het druk hebbenMogen zij zich spoedig in wat meer rust verheugen De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 72°, des avonds te 8 uren 65°, te 10 uren 62°. Dinsdag morgen te 5 uren 59", te 8 uren 63°, 's middags te 12 uren 68°, 's namiddags te 4 uren 68°. Buitenlandsch Nieuws. Daar bedevaartgangers bij duizenden door de straten van Brussel trekken gebeden opzeggende ter wering van de cholera, heeft de burgemeester een proclamatie uitgevaardigd waarin hij die processiën afkeurt. Uit Frankfort wordt gemeld dat de gezanten der Bonds staten en de officierendie deel uitmaken van den Bond in den ochtend van den 15den met een extra trein naar Heidelberg zijn vertrokken. De werkzaamheden aan de schan sen zijn gestaakt. Vrijdag namiddag tegen 3 uren werd er alarm ge blazen en vertrok het grootste gedeelte van het te Frank fort en in den omtrek liggende 8ste korps achtereenvolgens per spoor in de richting van Aschaffenburg. Het troepen vervoer hield den ganschen nacht aanblijkbaar ten gevolge van den inval der Pruisen over Kissingen en Hammelburg.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2