N°. 1963. Donderdag 12 Juli. A0. 1866. Ten behoeve der nagelatene betrekkin gen van cholera-lijders en ten gerieve van de liefdadige gevers staat een Bus aan het Bureau van het LEIDSCH DAGBLADdie gestort zal worden bij de Cholera-com- I missie. De nieuwe regeling van liet openbaar lager onderwijs. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 iu de drie maanden. Afzonderlijke Nom- oiers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam'en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 16 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondag9 buiten dienst. Postbusiichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de NIeuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'snamidd. te 3 u. 35 m. avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 i\, 35 m.'s namiddags.Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraafi Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u.45m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren, Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - F resident der Commissie tan Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uien.-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. III. Bij al het lofwaardige, dat de gehouden beraadslagingen kenmerkten en het belangrijke, dat de nieuwe regeling be looft, is er toch iets, waartegen uit den boezem der bur gerij een stem moet opgaan. Wat de heer van Heukelom aanvoerde tegen het behoud der zevende klasse of van het onderwijs in de wiskundehet Duitsch en het Engelschis niet te weerleggenmaar wij komen op tegen de ontboeze ming, die er mede gepaard ging ten aanzien van het laten dwingen //door lieden, die het belang van het onderwijs voor hunne kinderen niet of verkeerd begrijpen." 't Is vol komen waar, dat de regeering zich niet mag laten dwingen want //dat daardoor een goede school bedorveneen be koorlijke regeling van het onderwijs onmogelijk gemaakt kan worden." Wij hebben evenwel te vergeefs gezocht naar eeni- Üen grond voor dien beweerden dwang. De ouders- of het moeten enkele uitverkorenen zijn - werden niet in de ge- legenheid gesteld kennis te nemen van de plannen die de nieuwe regeling betroffen en de burgerijdie daarbij belang keeft, kan zeggen: //de Gemeenteraad heeft beslist over dat gewichtig belang voor onsover ons en buiten ons." Wie Z1]i gehoord, wie hebben geëischt, wie hebben gedwongen? r°t wie is die stem doorgedrongen en wie heeft er ge- koor aan gegeven? Waar is //dat klein gedeelte der bur- 8enjdat haar belang en dat harer kinderen niet begrijpt, lDaar dat stem heeft gehad in de nieuwe regeling Wij behooren er niet toe en daar geen adressen bij den Gemeen teraad dat belang betreffende zijn ingekomen daar geen dagblad daaromtrent in beschouwing en beoordeeling is ge treden, komen wij op tegen de beschuldiging, waardoor de burgerg, Boe men de zaak ook beschouwt, wordt mis kend in haar recht en belang. Wij doen dat vooral, om het beginseldat de heer Goud smit met kracht verdedigd heeft, met gelijke kracht te be strijden en geen duim breeds te gunnen. Wij moeten een afgerond geheeleen stel van goed onderwijs hebben waar van het eene in het andere gedeelte sluit. Heeft men dit eerst, heeft de gemeente gezorgd, dat er geen gaping of leemte hoegenaamd bestaat, dat de ouders in de gelegen heid gesteld zijn hunne kinderen alle trappen van het onder wijs te doen beklimmen, dan behoort men niet aan allerlei vooroordeelen toe te geven. Ik kan mij begrijpen eene toe- geejlijkheid voor godsdienstige bezwaren, maar het huldi gen van caprices of dwaalbegrippen acht ik verkeerdde een zal zeggen: ik wil mijn jongen niet studentje laten spelen; de ander: myn jongen komt te laat thuis, een derde: hij komt te vroeg thuis, en waar is het einde? Waar het einde is? aan het begin. Noem dat alles ca prices of dwaalbegrippen het is 't daarom niet. De hoogere burgerschool staat gelijk met het gymnasium en die beide instellingen verschillen zooveel bij de lagere schooldat ieder verstandig ouder zeer ras dat verschil opmerkt in de verandering van leertijd niet alleenmaar ook vooral in den toon en de manierendie eigenaardig het gevolg zijn en steeds waren van den overgang tot de Latijnsche school. Zijn er ouders, die dat gaarne reeds zien van hunne jon gens op hun 12de jaar, er zijn anderen, en misschen de meesten, die minder gaarne zoo vroeg den aanstaanden stu dent, liever zoolang mogelijk den schooljongen willen zien, die de huiselijke orde willen handhaven en niet voor jon gens van 12 jaar verandering maken in den vastgestelden tijd voor het huiselijk samenzijn aan de ontbijttafel den maaltijd, de koffie- en theetafel. Noem dat caprices;

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1