Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën. Ook meldt men uit Antwerpen dat twee militairen, die zich naar het fort van Wilrijk begaven en voor den regen °uder een boom schuilden, door den bliksem gedood zijn. haar hadden gediend. Het is mogelijkdat dit het lijk is van een der kloosterlingen, die in vroegere jaren het kloos ter Ter-Apel bewoonden. Het kleed geeft daartoe wel eeni- gen grond. Door den Rijks-veldwachter brigadier-titulair Heyt is een en ander onderzocht en daarvan aan de bevoegde autoriteit kennis gegeven. Door een hevigen brand, die 11. Vrijdag ochtend in het huis van den landbouwer Garbert te VVilsemnabij Har- denberg, ontstond, zijn in zeer weinig tijds het huis, twee schuren, twee schapenhokken, een bakhuis, de geheele in boedel, benevens een aanzienlijke partij rogge een prooi der vlammen geworden. Roerende en onroerende goederen waren voor slechts f 2200 gewaarborgd. De oorzaak van den brand is onbekend. Heden nacht omstreeks 12 uren is te Alfen aan den Rijn de houtzaagmolen van den heer Piek, staande aan den straatweg, door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Tegelijkertijd werd de toren van de Hervormde kerk te Oudshoorn getroffenmaar door spoedige hulp de daardoor ontstane brand gebluscht. Een achttal onzer stadgenooten heeft het plan gevormd tot het stichten eener arbeiders-vereenigingten doel heb bende voor gemeenschappelijke rekening der leden een win kelzaak van goedkoope en deugdzame voedingsmiddelen te drijven. De vorming van het kapitaal geschiedt door weke- lijksche bijdragen van 10 tot 25 cent, zoolang door de le den te storten, totdat zulks voor elk een som van f 5 0 be draagt. De ondernemers hebben hun plan op een duidelijke en overtuigende wijze aan de arbeiders klasse medegedeeld, want het strekt enkel tot bevordering van haar belang, om beter dan tot hiertoe zich de noodige levensmiddelen te ver schaffen. Die eenigermate bekend is met de wijze hoe dat thans geschiedt, zal erkennen dat de arbeiders huisgezinnen veel duurder dan de hoogere standen hunne winkelwaren moeten betalenen dat de hoedanigheid dan nog veel te wenschen overlaat. Opdat dat plan tot stand komt, wat onmiskenbaar is van algemeen belang, is het wenschelijk dat meervermogenden de hand reiken tot de eerste daarstel- ling, 't geen geschieden kan door giften en schenkingen. De gevestigde groote winkels kunnen daarbij geen schade lij den; maar natuurlijk is het plan niet in het voordeel van de talrijke snoepwinkels die men in stegen en op grachten aantreft. In het cholera-hospitaal alhier zijn van den aanvang der ziekte af tot heden 3 Juli ingekomen 150 lijders, waar van overleden 89, onder behandeling 20 en ontslagen 41. Heden Dinsdag zijn aangegeven 12 personen als door de cholera aangetast en 4 als overleden. In het geheel dus aangetast 1179 en overleden 778 personen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 66°, des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 57°. Dinsdag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 56°, 's namiddags te 4 uren 63°. Te Lier (België) had den 27sten Juni een treffend ongeval plaats. Na verscheidene dagen van echt tropische hittebarstte des namiddags van dien dag een hevig onwe- der boven die stad los. Nabij de voorstad Lisp was een dei- zonen van den schepen Verhulst met een knecht zijns vaders san het gras maaien; wegens den zwaren regen schuilden beiden onder een hooischelf, toen de bliksem in de schelf s'°eg, haar in brand stak en zoowel den zoon van Verhulst ah den knecht doodelijk trof. Een jongetje van 12 a 13 jaar, dat zich onder een andere schelf bevond, is ongedeerd gebleven. De vader van Verhulst, die zich mede in het wei land bevond, merkte nog lachende op dat zijn paarden on danks het onweder geen gebrek aan hooi zouden hebben, daar de inzameling uitmuntend was. Kort daarop ontdekte bij de lijken van zijnen zoon en den knecht. De //Gazzetta di Torino" meldt uit Florence dat het decreet betreffende een gedwongene Italiaansche leening van 1000 millioen weldra zal uitgevaardigd worden. Uit Florence wordt gemeld, dat men vóór den aan vang der campagne het gevoelen was toegedaandat de oor log tot verovering van Venetië lang zal durenen thans is men in die meening versterkt geworden. De regeering ver heelt dit niet; zij weet dat de door haar aanvaarde taak moeilijk isdoch zij moet alles wagen om het einddoel te bereiken. Zij kan, nu het werk aangevangen is, niet ter halverwege blijven staan, of, met andere woorden, zich niet terugtrekken. De kommandant van het contingent Schwarzburg-Son- dershausende luitenant-kolonel von Blennröder, heeft zich voor den kop geschoten. Men weet dat het contingent waarover hij 't bevel voerde, ingelijfd moest worden in het Pruisisch leger. Uit de woorden die dezer dagen aan dien ongelukkigen officier zijn ontsnapt, maakt men op, dat hij den dood heeft verkozen boven de deelname aan een broe- derkrijg tusschen Duitschers. Die zelfmoord heeft 't geheele land door de allersmartelijkste sensatie gemaakt. Krachtens besluit der Engelsche regeering is het ver bod op den invoer van vee uit Nederland in zooverre ge wijzigd, dat de invoer van vee uit de provinciën Groningen en Frieslanden wel uit de havens van Delfzijl en Harlin- gen, weder is vrijgesteld, met inachtneming van zoodanige bepalingen als door den Privy Council of'door de plaatse lijke autoriteiten daarop van toepassing zijn of zullen wor den verklaard. OFFICIEEL KIEUW». Burgerlijke Stand van Leiden, van den 30sten Juni tot en met den 2den Juli 1866. Overleden: N. Koet, geb. Molenaar, 46 j. J. Pijnnaken Z. ruim 11 m. J. Swaanenburg, geb. Riebeek, 74 j. M. Verhoe ven, geb. Piket, 40 j. E. M. de Beer D. bijna 9 m. Hendra. Nolet 51 j. A. M. van Staden D. bijna 4 m. W. M. van der Hart D. 5 m. A. A. Wijtenburg 47 j. J. Braggaar 25 j. Ma. van den Bogert 78 j. H. Trouwee Z. 1 j. 5 m. J. Neu teboom 38 j. J. Blansjaar, geb. Turenhout, 76 j. Catha. van Leeuwen 57 j. A. M. J. Stikkelman D. 8 j. ruim 5 m. S. Padtiest, geb. Monkoert, 57 j. A. G. van der Loo, geb Koenen, 59 j. J. van Bernmel 62 j. G. de Haas 19 j. H. Miereniet, geb. Hoppezak, 59 j. S. M. de Roo D. 1 j. bijna 9 m. G. W. van der Steen D. 4 j. 6 m. E. Kriek D. 6 j. 8 ra. J. F. Neij- censas 67 j. J. van Koperen D. bijna 13 m. G. van Nobelen, geb. Flink, 84 j. M. van Zijp 32 j. P. M. D. van Oerle 21 j. Elish. Joha. de Kleijnen 26 j. E. Neuteboom D. ruim 2 j. M.S. Hasselbach D. 5 j. 9 m. W. C. Nieuwenhuis D. bijna 4 m. J. Parmentier Z. 8 m. A. van Koperen Z. 3 j. bijna 6 m. A. M. Edik, geb. van Went, 73 j. Voor de menigvuldige blijken van belangstelling bij de bevalling zijner echtgenoote ondervonden, betuigt de on- dergeteekende zijnen welgemeenden dank. T. J. VAN 'T HOOFT. Leiden, 3 den Julij 1866. In het Roomsch Catholijke Wees- en Oude- liedenhuis alhier, wordt ten spoedigste ge vraagd om dadelijk in dienst te treden: 1°. Eene tweede NA AIJUFVROUWgoed bekwaam in het linnen- en wollennaaijentegen het genot van inwoning, kost en geneeskundige diensten en eene jaarlijksche belooning van f 90. 2°. Eene VROUWEN ZAALMOEDER ongehuwd of We duwe zonder kinderen, tusschen de 3 5 en 4 5 jaren oud, gezond van gestel, onder genot als boven en tegen eene jaarlijksche belooning van f 7 5. Belangstellenden vervoegen zich in persoon bij de Regentesse Mevrouw de Weduwe SCHRANT, Nieuwsteeg, Wijk IV, N°. 693. Voor aan huis verzorgde Cholera-lijders, hunne weduwen en kinderenis bij den Wethouder STOFFELS weder ontvangen In een brief, postmerk Leiden, N. N. f 200.van A. en W. f 20.— N.N./IO, N. N. f 10.V. L.f 5. N.N.flO.—N. N./"10.L. D. S. een coupon f 1.98.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3