Binnenlandsch Nieuws. Als het lager onderwijs overal zóó is ingericht als te Lei den, dan is er voor de Protestantsche en Roomsche ouders keus tusschen de bijzondere en de openbare school, ingericht voor verschillende standen die veel die weinig of niets kunnen betalen. De schoolwet is voor alle gemeenten dezelfde en de behoefte naar openbare en bijzondere scholen regelt zich juist naar den wil der ouders. De bijzondere school moet met de openbare wedijveren in degelijkheid van onderwijs en zoo zij daarin te kort schiet't is haar schuld of 't is te wijten aan de ouders, die er niet van gediend believen, 't Verbazend verschil in godsdienstbegrippen veroorzaakt een verwarringdie zich nog meer op Protestantsche dan op Roomsche gezindheidsscholen zou openbaren vooral wanneer de Staat daarvoor zorgen moest, dat het onderwijs op de school een sterker godsdienstige tint kreeg als de kinderen uit Christelijke gezinnen aldaar medebrengen en openbaren. De heer Groen van Prinsterer schrijft in zijne parlemen taire studiën en schetsen: //Neen! nooit was ik anders dan in bedriegelijken schijn, waaraan ik zelf geen schuld gehad heb, naar den gebruikelijken zin van het woord hoofd van een partij. Breng de kiezers niet langer in den waan dat ik het ben. En desnietteminik overdrijf nietals ikmet overtuiging en aandoening, beweer dat duizenden in den lande met mij eensgezind zijn. In de persoonlijke liefde en genegenheid en vertrouwen, mij zoo dikwerf, wegens over eenstemming in het ééne noodigebetoond in deze Evan gelische, in deze Christelijk-Nationale betrekking is mijn kracht." Die wel onderscheidt oordeelt wel. Allen die in Neder land gehecht zijn aan de belijdenis der Hervormde kerk, afgescheiden en niet-afgescheiden ook Remonstranten, Doops gezinden en Lutheranen eeren den heer Groen van Prinsterer, en achten hem hoog om zijn strijd voor de handhaving dier belijdenis, zonder dat zelfs het duizendste deel hem persoon lijk anders kennen dan naar het afbeeldseldat in menige pronkkamer van de eenvoudige woning gevonden wordt. De meestenniet allentot de kiezers en het volk achter de kiezers behoorendeprijzen al wat hij deed en doet in 's-Lands vergaderzaal, ook al gaat het hunne bevatting te boven. Ve len, die belang stellen of hebben bij bijzondere scholen, waar- deerén zijn ijver voor wat men noemt: Christelijk-Nationaal onderwijs. Slechts betrekkelijk zeer weinigen zijn uit overtui ging leden van de anti-revolutionaire partij, waarvan de heer Groen van Prinsterer hoofd en leider is. Er zijn evenwel onder die allen niet weinigen, die zijne begrippen, zijne bedoelingen, zijn strijd ten aanzien van Christelijke volksopvoeding en onderwijs te hoog, te duis ter, te onbestemd achten, om daarin de juiste en gewenschte overeenstemming te vinden met hetgeen het ouderlijk gezag recht en plicht, van individu, van huisgezinnen, van Kerk en Staat eischen en een strijd onvruchtbaar achtendie in het wezen der zaak niet anders loopt dan over het dragen der kosten van het onderwijs. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Sluis Mr. J. H. L. van Buren, thans griffier bij het kantongerecht te Brielle; tot sub3t.-griff. bij de arr.-rechtbank te Goes Mr. E. J. Tyndall de Veer, thans griff. bij het kantong. te Wijk bij-Duurstede, en tot lid van de comm. van adm. over de gevangenissen te Groningen M. Sichterman steenfabrikant wonende te dier stede. Z. M. heeft met den lsten dezer bevorderd tot luit. ter zee der 2de kl. de adelborsten der 1ste klasse: A. P. S. C. Gobée, A. Fokker, J. J. StookerH. van der Meer, J. A. Willink Ketjen, J. R. Eek, Z. J. CambierP. Holtzaptfel, H. R. J. J. Thorbecke, P. J. L. de Chateleux, N. Nijgh, J. Haremaker, A. J. Krabbe, A. E. J. FrackersJ. A. F. Schneither en H. H. Bowles. Z. M. heeft L. D. Taunay, op verzoek, eervol ontslagen als burgemeester van Weespercarspelen tot burgemeester dier gemeente benoemd W. Bruyn Jz., ten einde deze be- trekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester der gemeente Weesp. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Harmen c. a., den heer J. P. Reedé, thans ontv. van het grenskantoor te Strijbeekder in- en uitg. rechten te Strijbeek, den heer B. H. J. F. Endtz, thans surnumerair der bel. in Noord-Brabant; tot ontvangers der dir. bel. en acc.: te Herwynen c. a., den heer Jhr. T. S. H. H. Bowierthans te Ophemert; te Ophemert c. a., den heer G. J. A. Umbgrove, thans surnumerair der belastingen te Arnhem; te Woudenberg c. a., den heer B. A. Brinkhuis, thans te Borne; tot ontvangers: der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Kerkrade, den J. J. Borden, thans ontv. te Born c. a.; van de dir. bel. en acc. te Bom c. a., den heer W. F. J. Passtoorsthans surnumerair der bel. te Noord-Brabant, en eindelijk tot ontv. der dir. bel. en acc. te Sliedrecht c. a., den heer L. van de Kasteele, thans te Prinsenhage. Naar wij vernemen heeft het Z. M. den Koning be- haagd de doodstraf, waartoe Petronella van Rossem wegens kindermoord, gepleegd te zamen en in vereeniging, door het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland was veroordeeld, te ver anderen in tienjarige tuchthuisstraf. Heden Dinsdag is de zomer-vergadering der provin ciale Staten van Zuid-Holland geopend. De voorzitter deelde mede, dat de heer H. Willemstijn zijn ontslag als lid der Sta ten heeft genomenen dat drie andere leden door den dood aan de vergadering zijn ontvallen, namelijk de heeren: Tie- boel Siegenbeek, Molenaar en van Heteren Gevers, de laat ste tevens lid vau Gedeputeerde Staten. Hij bracht hulde aan de nagedachtenis van de overledeneninzonderheid van Jhr. van Heteren Gevers, die gedurende zesentwintig ja ren het lidmaatschap van Gedep. Staten met ijver heeft waargenomeu. In hunne plaatsen zijn benoemd: te Gorkum, de heer A. F. Visser van IJzendoornte Leiden, de heer Mr. P. du Rieu; en te Zoetermeer, de heer O. Baron van Wassenaer Catwijck. Na onderzoek en in orde bevinding van de geloofsbrieven dezer nieuw benoemde ledenworden zij als zoodanig toegelaten, alsmede de heer C. F. van Berckel, die, hoezeer vroeger benoemd, nog geen zitting had genomen. Na samenstelling der afdeelingen is op voorstel van den voorzitter besloten, om a. s. Donderdag den 5den dezer, over te gaan tot de verkiezing van een lid van Gedep. Staten, ter vervanging van Jhr. A. L. van Heteren Gevers, den 2 lsten Juni 1.1. overleden. De voorzitter heeft mededeeling gedaan van een aantal ingekomen stukken sedert de herfstvergadering van 1865, welke voor kennisgeving zijn aangenomen. Daarna zijn onderscheidene stukken ter tafel gebracht, die in handen van bijzondere commissiën zijn gesteld, of ter lezing zyn nedergelegd, of na Gedep. Staten verzonden. Ook te Groningen is de cholera ernstig uitgebroken, De Gr. Cour. geeft 't getal aangetasten op 226, dat der overledenen op 98; het //Handelsblad" meldt dat er opeen dag 62 zouden zijn aangetast. Door het gemeentebestuur worden er alle mogelijke maatregelen genomen. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Maandag aangegeven 2 8 overledenen aan de cholera. (Zijnde dit de opgave van Zondag en Maandag, en dus van twee dagen). Bij de Hervormde gemeente te Vlissingen is beroepen Ds. V. J. Koningsberger te Hazerswoude. In de vorige week is door de arbeiders Frans Hid- ding en Jannes Wolberts, aan het Ter-Apel-Kanaalin het veenterwijl zij bezig waren met turfgraven gevonden het lijk van een manspersoon, dat vele jaren onder het veen schijnt te zijn bedolven geweest. Voormeld lijk lag in de onmiddellijke nabijheid van den weg, in een rechte houding op de onderste veenlaag, en was gewikkeld in een wollen kleed, waarop nog sporen van strepen zichtbaar waren. Het vleesch was geheel en de beenderen bijna verteerddoch het vel, ofschoon bruin van kleur, was in zijn geheel, zoo zelfs, dat daaraan nog alle vingers en teenen zichtbaar waren. Het aangezicht was door het uitgraven beschadigddoch het hoofd haar was lang en de baard dicht en zwaar. Op het lijk wer den gevonden twee stokken, die het waarschijnlijk tot draag-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2