N°. 1936. Woensdag 4 Juli. A0. 18 Openbaar en bijzonder onderwijs. LË1D8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Sohiedam^en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 n. 21 in.; 3 u. 42 u.; 6 u. 16 m.; 9 a. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van '^-Gravenhage naar Leiden: te 10 n. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, .Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 's uamidd. te 3 u. 35 in. 'avonds te 7,u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u.45m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgtmeester en JPet houdenMaandag en Donderdag te 11 ui en Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdrg en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie vatt Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 aren .'Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken Werkdag van 'smorgens 121 uien. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijlts Directe Belas tingen, Maandag, Diusaag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uren. Bij de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal was, bij de hervatting der zittingen is weder een strijd van beginselen te wachten. Waarover die strijd loopen en waartoe hij betrekking hebben zal, 't is niet moeilijk te raden. Op dat punt hebben we ook een eigen meeningde open bare school strekt tot aanvulling der behoefte daar en dan waar en wanneer de bijzondere school er niet geheel aan voldoet. Wie gehecht is aan het bijzonder onderwijs mag niet dulden dat het openbaar onderwijs daarmede in gel delijk opzicht concurreert, - maar moet er toch zooveel voor overhebben, dat de bijzondere school kan bestaan. Voor hen, die prijsstelten op de openbare schoolmoet ook gelegen heid bestaan daarvan gebruik te maken. Die bedeeld of minvermogend is kan in zijn persoonlijk belang evenals in het algemeen belang eischen dat de toegang tot de school zoo gemakkelijk mogelijk zij. Kosteloos onderwijs is voor hen die geen schoolgeld kunnen betalenen het algemeen belang brengt mede dat daarvoor scholen zijn. Het moet bovendien elk ouder vrij staanom zijne kinderen te zenden waar hij wil, in verhouding tot zijne middelen, in overeenstemming zooveel mogelijk met zijn beginselen. De openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs kunnen door heffing van school geld bijna overal in eigen onderhoud voorzien. Scholen voor ar men en minvermogenden komen gelijk vroeger ten laste der ge meentekas. Wat wil men nu? den toegang tot de openbare school door wettelijke voorschriften bemoeilijken om de bijzondere school te bevolken? Wie zal die eisch billijk vinden? Het is zelfs niet redelyk te vooronderstellen, dat hier een strijd tau ontstaan tusschen de beurs en het geweten van hen, die aan de bijzondere school de voorkeur geven. Zoo een bijzondere Bchool niet kan in stand blijven zonder bijdrage u't de openbare kas, waarom zou haar die steun onthouden wordenals zulk een openbare school niet bestaatmaar zoo die bestaat en sympathie bezit, zou dan de opheffing der bijzondere school moeten volgen Eene ernstige vraag valt ons uit de penis er wel zoo veel belangstelling in het Christelijk Nationaal onderwijs te bespeuren, zoodat dit alleen en niet andere drijfveeren tot de stembus drijven zou? Weet men wal men wil, dau verdient die meenirig te worden geëerbiedigd maar gaat men op de klank of op geheel andere gronden af, dan is de schoolwet agitatie hartstocht, door .niets te verdedigen. Wij meenen ook van het belang en de plicht, die een vader heeft ten aanzien van het onderwijs zijner kinderen innig doordron gen te zijn. Wij kunnen zeggen ou3 leven daaraan groo- tendeels te hebben gewijd, om de opvoeding te maken tot een ernstige levensstudie en die niet enkel te bepalen tot het huismaar ook daarin te begrijpen de school. Door Gods goedheid en zegen hebben wij daarvan ook goede vruchten tot nog toe mogen plukken betere zelfs naar een onpartijdige vergelijking dan over het algemeen het gevolg is van de heerschende neiging, om aan de school over te laten, wat in het huis behoort te worden geplaht en gekweekt: de godsdienstige opvoeding en wel de handhaving van het ouder lijk gezag door leiding, orde en tucht. Alen hoort veel wat ongunstig luidt en stemt voor de openbare school; men mocht ook wel eens luisteren naar hét oordeel van den onderwijzer, de openbare of bijzondereover den zedelij keu en godsdiensti- gen toestand der huisgezinnenkenbaar uit den geest vau ingetogenheid, bescheidenheid, eerbied en orde, die kinde ren op de school openbaren. Als in het huisgezin het goede zaad werd gestrooid en aan de plant zooveel zorg wordt besteed als plichtmatig en mogelyk is, dan kan het niet verborgen blijven, wanneer het onderwijs op de school strijdt met den eerbied verschuldigd aan de godsdienstige begrippen der ouders en art. 23 der schoolwet is een uitstekend middel en wapen voor alle ouderszoowel dienstig voor de bijzondere als voor de openbare school. Maar die dit middel of wapen onge bruikt latenmiskennen hunne ouderplichten en de persoon lijke verantwoordelijkheid, die op hen rust.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1