«of de Staat, zich bepalende tot zijn eigenlijke taakhand having van zijn bestaan en bescherming van orde, veilig heid recht en onbelemmerd verkeerer toe komen kon alle overige werkzaamheden van zijne bemoeiingen uit te sluiten?" Zoo is het ook met de gem.-besturen en als men er toe komt ieder ingezeten te belasten naar het bedrag van zijn inkomen, dan is er zeker een breede zoom, die daarvan behoort te worden vrijgesteldomdat onder de plaatselijke uitgaven niet onbeduidende sommen voorkomen, waarbij zij geen rechtstreeksch belang hebben. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft den heer K. F. Lannoye, ontvanger van het buitengewoon zegel te 's-Gravenhagetevens belast met de directie van het algemeen zegelkantoor, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's-lands dienst verleendbehoudens aan spraak op pensioen. Z. M. heeft den heer W. K. van Gennepoud-hoofdin specteur der domeinenop nieuw benoemd tot voorzitter van den raad van bestuur van het pensioenfonds voor bur gerlijke ambtenaren. Vele ingezetenen van Haarlem hebben den heer Fock als bewijs van hoogachting, bij zijn vertrek als burgemees ter naar Amsterdam, een sierlijk gebonden album en een fraai bewerkten zilver-vergulden beker met opschrift aange boden. -— Men schrijft uit Utrecht: //Zoo als reeds bekend is, heeft het studenten-korps te dezer stede een vereeniging opgericht, om zich in den wa penhandel te oefenenmet het doel om onze nationale weer baarheid te bevorderen. Men verneemt dat de Minister van Oorlog aan den wensch van de leden dier vereeniging vol daan heeft, door het kader van het te Utrecht gestationneerde 7de reg. inf., onder de leiding van den lsten luit.-adjudant P. J. Straatmande noodige voorschriften te gevenom be doelde leden in den wapenhandel te instrueerenwaartoe hun ook de noodige wapenen zullen worden verstrekt." Men bericht dat het spoorwegverkeer met Hannover en Noord-Duitschland geheel geopend is; het rechtstreeksch verkeer met Frankfort, Beieren en Oostenrijk over de lijn Deutz-Giesen is gestremd; over Mentz is het spoorweg-ver keer met Zuid-DuitschlandBaden en Zwitserland nog ge heel vrij. De zusters Franciskanessen te 's-Hertogenboschdie on langs door den Koning van Pruisen gedecoreerd werden, zijn het voorwerp geworden ook van een nieuwe onderschei ding. De Keizer van Oostenrijk, haar op zijn beurt zijn hoogachting willende betuigenheeft haar de versierselen van de Frans-Jozef-orde geschonken. Aldus voor hare zelfopofferingen in Denemarken beloond, gaan zij, op nieuwe slagvelden, rechten op de erkentelijk heid der menschen erlangen. De elf zusters, die de gekwet sten te Flensburg bijgestaan hebben, zijn den 15den dezer vertrokken naar Silezië, vergezeld van 15 andere zusters harer orde. Mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, heeft aan de geestelijkheid en de geloovigen in zijn bisdom een schrijven gericht, waarin er op gewezen wordt dat de cholera-ziekte zich in onderscheidene steden en plaatsen van het bisdom heeft vertoond. "Voor elk dier plaatsen zijn reeds door den bisschop openbare gebeden en godsdienstoefeningen voorge schreven, en tevens ten aanzien der kerkelijke vasten- en onthoudingswetvoor zooveel noodig, maatregelen genomen. Ofschoon vertrouwende dat God in Zijne goedheid en barmhartigheid zich over ons zal ontfermen en de gevreesde ziekte zich niet verder zal uitbreiden, heeft genoemde bis schop het toch plichtmatig geacht een herderlijk schrijven aan de geestelijkheid en de geloovigen te richtenom de drie volgende redenenIn de eerste plaats om door boet vaardigheid en ware bekeering des hartenGods wrekende arm te ontwapenen en de straffen te voorkomenwaarmede God de plaatsen welke tot hiertoe verschoond blevenbe dreigt. Ten tweede, om gezamenlijk door een vurig en vol hardend gebed, vol medelijden met onze broeders, die in lijden zijn ook voor hen Gods erbarming af te smeeken. Ten derdeom de geloovigen bekend te maken met alle de voor schriften van geestelijke oefeningen als ook met de voor waardelijke dispensatie in de vasten- en onthoudingswet voor het onverhoopt geval dat de ziekte zich mocht uit' breiden. Na er op te hebben gewezen dat het de eerste plicht is in die rampspoeden des levens den vinger Gods te beschou- wen, drukt de bisschop de hoop uit dat allen, naar het voorbeeld wat bereids in die plaatsen waar de ziekte heerscht is gegeven gewordenoveral waar die ramp zich onverhoopt mocht vertoonenelkanders lasten zullen helpen dragen. Overigens worden de geloovigen vermaand om de wijze en voorzichtige maatregelendie met zooveel zorg alom door het wereldlijk bestuur tegen de heerschende ziekte genomen zijn, met bereidvaardigheid op te volgen. Te Utrecht zijn Donderdag aangegeven als overleden aan de cholera 28 en Vrijdag 48 lijders. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Bot terdam zijn Donderdag aangegeven 11 overledenen aan de cholera. In afwachting van het meer uitgebreid verslag der raadszitting van Donderdag 28 Juni, deelen wij mede, dat de plaatselijke school-commissie heeft voorgesteldom van de vakken voor meer uitgebreid lager onderwijswaarin op de openbare school voor jongens wordt onderwijs gegeven, te laten vervallen de wiskunde, benevens het Engelsch en het Duitsch, die aldaar thans worden onderwezen, dewijl op de laagste klasse van de hoogere burgerschool die vakken wor den behandeld. Burgem. en Weth. konden zich daarmede niet vereenigenmaar meenden dat die vakken op de la gere school behooren te worden onderwezen zal zij aan de eischen voldoendie terecht kunnen gesteld worden aan een schooldie gezegd wordt bestemd te zijn voor meer uitge breid lager onderwijs der 1ste klasse. De HH. van Heuke- lom en Goudsmit beweerden dat die vakken behoorden tot het middelbaar onderwijs en niet volledig werden onderwe zen op de lagere school. De heer Goudsmit achtte het van belang dat de Regeering bepaald een volledige regeling van het onderwijs in zijn geheel en niet aan de keuze der ouders mocht overlaten wat die verlangden. De heer Stoffels sprak voor de vryheid, om al dan niet van de hoogere burger school gebruik te maken. De heer Burgemeester merkte op, dat het schoolgeld in billijkheid moest verlaagd worden, als de leervakken werden verminderd. De heer Cock sprak in het belang der ouders, die op de openbare lagere school voor meer uitgebreid onderwijs hetzelfde verlangden voor de jongens, gelijk men voor de meisjes gelegenheid gaf, zon der dwang om de hoogere burgerschool te bezoekenvoor jongens op 12jarigen leeftijd, die als studenten reeds vroeg de collegiën van het middelbaar onderwijs zouden bijwonen. Hij was voor vrijheid op godsdienstig gebied maar ook op schoolgebied. De heer van Outeren zou ook juist daarin voor het behoud der leervakken stemmenomdat de ouders die dat verlangden hunne kinderen naar de hoogere burgerschool konden zenden, in plaats van over te gaan tot de hoogste klasse der lagere school. Met dat gevoelen vereenigde ziek een groote meerderheid. (Wij mogen niet nalaten de opmer king te makendat in de openbaar gemaakte verslagen der plaatselijke school-commissie van 23 Februari 1865 en 27 Februari 1866 de gronden zijn uiteengezetdie voor de op heffing pleiten waarop bij de beraadslagingen te weinig schijn' te zijn gelet. Maar ook de school-commissie schijnt te heb ben uit het oog verlorendat volgens haar plan geen ver schil in de vakken meer bestaan zou tusschen de school waarvoor ƒ16 en die waarvoor 60 schoolgeld wordt be taald). Heden Vrijdag zijn aangegeven 13 personen als door de cholera aangetast en 9 als overleden. In het geheel dus aangetast 1136 en overleden 750 personen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder^- dag des namiddags te 5 uren 76°, des avonds te 8 uren 70 te 10 uren 64°. Vrijdag morgen te 5 uren 62 te 8 urea 64°, 's middags te 12 uren 72c, 's namiddags te 4 uren 67 - Buitenlandsch Nieuws. Den 15den en löden dezer had te Weenen.ander* maal een uitloting plaats van aandeelen ten laste van Vorst Esterhazyterwijl de uitbetaling der pryzen op de bij vroe-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2