Buitenlandsch Nieuws. zich in een sloot buiten de Hezelpoort om te baden en zijn beiden verdronken. Het zendingsfee9t te Bennebroek is ook dit jaar we gens de tijdsomstandigheden uitgesteld. Naar men zegt i9 te Kampen ernstig sprake, dat de theologische school der Christelijke Afgescheidene gemeenten van daar naar Utrecht zal worden verplaatst. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Kollum en Augstbuurt (Friesland) Ds. C. F. Grönemeijer thans te Sleeuwijk- te Lemele en Archem (Overijsel) de candidaat F. Hingst. Ds. D. G. M. Roldanus, pred. te Oostzaanheeft het beroep naar 's-Hertogenbosch aangenomen. Prof. Rauwenhoff maakt in het tijdschrift //de Gids" van Juni 1866 de volgende opmerking: //Blijft het ons een raadsel hoe de theologen der 17de en 18de eeuw tijd heb ben kunnen vinden voor geschriften waarvan de lectuur al leen een goed deel van een menschenleven vordertlatere geslachten zullen er zich mogelijk nog meer over verbazen hoe de theologische auteurs der 19de eeuw kans zagen hunne wijsheid binnen zulke enge proportiën samen te persen. Van folianten en kwartijnen kan geen sprake meer zijn. Zoover zijn wij reed9 gekomendat een boekeen wezenlijk boek een zeldzaamheid is geworden. Een brochure van tweedrie vel druks is al wat onze coryphaeën noodig hebben om hunne orakelen wereldkundig te maken. De diepste philosophische en sociale vraagstukken worden daarin met een bewonderens waardige vaardigheid afgehandeld. Des noodsals het on der de hand vergeten mocht zijndoet men in een post- criptum het Godsbegrip nog af. Gelukkige eeuw waar kin deren zonder eenige studie alles weten zonder eenig bewijs alles durven beweren." Wij vernemen dat de heer Groen van Prinsterer de benoeming als lid van de Tweede Kamer voor het kiesdis trict Leiden heeft aangenomen. Heden Dinsdag zijn aangegeven 10 personen als door de cholera aangetast en 10 als overleden. In het geheel dus aangetast 110 5 en overleden 7 27 personen. De Thermometer van Fahrenheit leekemie alhier Maan dag des namiddags te 5 uren 80°, des avonds le 8 uren 72°, te 10 uren 59°. Dinsdag morgen te 5 uren 56 te 8 uren 63°, 's middags te 12 uren 81c, 's namiddags te 4 uren 84°. Personen die uit Duitschland teruggekeerd zijn deelen den zonderlingen indruk mede die bet op hen maakte dat bij elk stationwaar de spoortrein halt hieldrechts en links de bajonetten der militairen door de portieren wer den gestoken. Telkens en overal werden personen in hech tenis genomen die men verdacht spionnen te zijn maar de overgroote meerderheid werd terstond weder in vrijheid ge steld. Een van hen bezocht verleden week Giesen en ver zekerde dat geen geweerschot te Friedberg was .gelost. Te Mentz verkeerde men in de grootste ongerustheid, daar men dagelijks de komst van troepen te gemoet zag. Zoo men in Holland zich met onjuiste berichten voedt, in de steden, door de troepen bezet, verneemt men zelfs deze niet, en de militairenzoowel de Pruisen als de Bondstroepenverkee- ren nog in grooter onwetendheid en dwaling dan het bui tenland. Men schrijft uit Heilbronn Aangaande de drie schependie onder Badensche vlag uit Nederland zijn gekomen met goederen bestemd voor Mannheim en Heilbronn en die alhier door de Pruisen zijn aangehoudenverneemt men uit een stellige brondat die aanhouding plaats hadomdat die schepen o. a. zwavel aan boord hadden, die als oorlogs-contrabande wordt beschouwd. Men twijfelt intusschen nietof voor de overige goederen zal vergunning tot lossing of doorzending worden verleend. Het verkeer van koopmansgoederen op den Rijn mits geen oorlogs-contrabande zijnde, is in de staten van het tolver bond geenszins gestremd. Aan het //Memorial diplomatique" wordt uit Weenen geschreven dat Benedek niet tot de offensieven zal overgaan alvorens officieel bericht ontvangen te hebbendat de mo biliseering der bondscontingenten voltooid is. Dan zullen Oos tenrijk en zyne bondgenooten samen tegen Pruisen oprukken. Het aantal troepen rondom het hoofdkwartier Olmutz bijeen- getrokken is ruim 300,000 man. Uit Leipzig schrijft menHoe bloedig en ernstig de Duitsche krijg weldra worden moge en zonder twijfel wor den zalmen zou tot heden bijna kunnen beweren dat een oorlog nog nooit op zulk een elegante, men zou haast zeg- gen ridderlijke wijze is aangevangen; overal waar de Prui sen zich vertoonen trekt de vijand of in de beste orde te- rugof treffen de wederzijdsche bevelhebbers zonder bloed vergieten een hoffelijke schikking. Zoo ging het in Stade, Saksen, Kassei, Hannover en overal elders. Op die wijze zou bijna het gezegde van een beroemd staatsman tot een onwaarheid worden//Elke oorlog is een groote schrede achterwaarts op het pad der beschaving." En toch kan men reeds nu de waarheid van dit gezegde be speuren. Men moet het ondervinden, om zich te kunnen voorstel len, welk een zonderlingen indruk het maakt, wanneer spoorwegenposterijen en telegrafen eensklaps hunne dien sten weigeren. Vrachtwagens, diligences en dorpsboden ko men weder als uit den grond te voorschijn. Ja! naar vele strekenmet name naar Oostenrijk, Beieren en over het ge heel naar Zuid-Duitschland worden brieven noch passagiers, laat staan goederen verzondendaar de legers alle wegen afsluiten; uit Weenen, Berlijn, Italië en Frankrijk komen de dagbladen doorgaans drie dagen later aan dan gewoon lijk, en hier, temidden van het krijgstooneel, verkeert men soms dagen achtereen in onzekerheid over hetgeen in de on middellijke nabijheid voorvalt. Uit Berlijn wordt gemeld 'dat het zoogenaamd Nederl. smokkeltractaat, met Pruisen is opgezegdzoodat dit met het einde van dit jaar vervallen zal. Pruisen moet, aldus meldt een korrespondenterkend hebben, dat in de bestaande omstandigheden aan het voeren van onderhandelingen over soortgelijke onderwerpen niet kan worden gedacht, zoodat de opzegging zelve beschouwd moet worden als in gemeen overleg met Pruisen te zijn geschied. Intusschen zou van den tijd tusschen nu en Januari gebruik worden gemaakt, om zoo mogelijk een nieuwe regeling voor te bereiden. Betrekkelijk tot den biddag, welke te Berlijn tegen 27 dezer is uitgeschreven, zijn de verschillende autoriteiten aangemaand, dat deze geheel vrijwillig moet zijn en perso nen die zich niet naar het Koninklijk besluit mochten wen- schen te voegendaartoe niet door de autoriteiten moeten worden genoodzaakt. Te Berlijn is een aantal brieven ontvangen van offi cieren van het Pruisische leger te Hannover, waarin nagenoeg eenstemmig het leedwezen er over wordt uitgedrukt, dat zij hunne vroegere kameraden van 1813 en 1814 (het Hanno- versche leger) terug vonden in een toestand van bijna on begrijpelijke en onverantwoordelijke verwaarloozing. De be richten, dienaangaande door de dagbladen verspreid, zijn volgens deze brieven hoegenaamd niet overdreven. Drie Pruisen uit Hobenzollerndie zich per spoor bij het leger wilden voegenzijn te Maintz door den Beierschen officier van de wacht, aan het station, aangehouden en in verzekerde bewaring gebracht. De Nassausche regeeringindachtig aan het schijf schieten der boeren in een dorp nabij Frankforthetwelk tot het praatje van den slag bq Friedberg aanleiding gaf, heeft bekend gemaakt, dat de artillerie Maandag en Dinsdag oefeningen zal maken in het vuur en men daaruit nu niet moet afleiden dat zij reeds met de Pruisen slaags zijn. De plaats waar tusschen het leger van Victor Ema nuel en de Oostenrijkers slag wordt geleverdligtgelijl men door een blik op de kaart zal bepeurenin de onmid dellijke nabijheid van Marengohetgeen echter niet moet worden verward met het Marengo van Napoleon (14 Juni 1800) tusschen Alessandria en Tortona; 23 Juni en 24 Juni zijn voor het overige gedenkdagen; de eerste van den slag van San Martinode tweede van dien bij Solferino, in den jongsten Italiaanscheu krijg (18 5 9). Het Frankforter Journal deelt uit Kassei de volgende piquante anecdote mede: //De audiëntie, waarin de Pruisi sche gezant, de heer von Roder, bij den Keurvorst op de aanneming der Pruisische sommatie kwam aandringen's> gelijk men weet, zeer ongelukkig voor den diplomaat uit gevallen. Wij kunnen uit authentieke bronnen de volgende

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2