Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der directe be lastingen en accijnzen te Noordwelle c. a. A. F. van der Loeff, thans te Arnemuiden; te Akkrum c. a. M. Feickens thans te Midwoud; te Oudewater c. a. K. J. Gey van Fit- tius, thans te Werkendam eu tot ontvanger der directe belas tingen in- en uitgaande rechten en accijnzen te Hoorn J. U. Modderman thans ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Beerta. Z. M. heeft den 2den luit. B. Metelerkamp, van het 6de reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië. 0e zeilvereeniging //Oostergoo" hield Zaterdag jl. te Leeuwarden hare jaarlijksche algemeene vergadering. Daarin werd met eenparige stemmen besloten om toe te treden tot de oprichting en vestiging eener Koninklijke Nederlandsche Yereeniging voor zeewezen en scheepvaart, onder het opper bestuur van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Volgens een bericht uit Kopenhagen, door het Parij- sche dagblad «La France" medegedeeld, zou het reeds vroe ger verspreide gerucht nopens een voorgenomen huwelijk tusschen HH. KK. HH. den Kroonprins van Denemarken en Prinses Maria, dochter van Z. K. PI. Prins Frederik der Nederlandennader bevestigd worden. Door het Ministerie van Oorlog is bepaalddat de kolonel C. N. Peperkamp, kommandant van het 6de reg. infanterie, het bevel over de troepen in de 6de militaire afdeeling tijdelijk zal waarnemen. De gewone wekelijksche audientiën van den Minister van Oorlog zulllen voortaan niet meer op Dinsdag, maar op Donderdagdes middags te twaalf urenplaats hebben. De kiesvereeniging «Recht voor allen" te Arnhem, heeft tot candidaat voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer, ter vervanging van den heer van Lijnden, gesteld den heer Mr. B. A. Reigers te Ulft. Men verneemt dat het voornemen bestaat om ook bij het wapen der cavalerie de sabeltasch in te voeren. Dr. H. F. R. Hubrecht, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Rotterdam, heeft, naar men verneemt, de be noeming tot leeraar aan 's-rijks hoogere burgerschool te Utrecht niet aangenomen. - De tentoonstelling van Nederlandsche nijverheid en kunst in het //Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam, is Don derdag middag op plechtige wijze geopend. Te 12 uren ver scheen Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden in de fraai gedecoreerde zaal van het Paleis, alwaar hij door de muziek met fanfares en het spelen van het //Wilhelmus" werd ontvangen. De plechtigheid werd voorts bijgewoond door de Ministers Heemskerk en Schimmelpenninckdoor den burgemeester en de raadsleden verschillende commissiën en inzenders. Zoodra Z. K. H. en de genoodigden gezeten waren, werd door het orkest, onder leiding van den heer J. M. Coenen de feest-ouverture ten gehoore gebracht. De heer van Eijksecretaris van het //Paleis voor Volksvlijt," nam vervolgens, daar de heer Sarphati door ziekte verhin derd werd, het woord en complimenteerde den Prins, waarna de Minister van Binnenlandsche Zaken mede Z. K. H. ver welkomde en voorts de hoofd- en regelingscommissiënden jury en belangstellenden eenige woorden toesprak. De bur gemeester, Mr. Fock, noodigde vervolgens den Prins uit de tentoonstelling te openen na alvorens zijn leedwezen te heb ben betuigd, dat dit feest der vaderlandsche nijverheid ge vierd werd onder hoogst ongunstige tijdsomstandigheden. Spreker wees echter op menig verblijdend verschijnsel, waar van de herinnering hier gepast was, o. a. op de wegruiming van zoo menigen hinderpaal, die vroeger onze nijverheid en kunst belemmerdehij spoorde krachtig allen aandie daar toe konden medewerkenom nog bestaande gebreken op te sporenaan te wijzen en te helpen verbeterende eischen des tijds te leeren kennen en daaraan te voldoen en door nijverheid en kunst, eendracht en vrede te bevorderen. Z. K. H. nam daarop het woord en begon met te betuigen dat het hem zeer aangenaam was aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer plechtigheid te hebben kunnen voldoen. Z. K. H. her dacht al hetgeen door den heer Sarphati was verricht om deze tentoonstelling tot stand te brengen, en wees er op, dat, terwijl elders de oorlog heerscht, hier een concours van de nijverheid plaats heeft. Nadat de Prins zijne rede geëin- digd haddie staande aangehoord en met geestdrift toege- juicht werd, had de uitvoering der feestcantate plaats en volgde de bezichtiging van de tentoonstelling, die op schit terende wijze aan de verwachting beantwoordt. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Donderdag aangegeven 3 overledenen aan de cholera. Een zonderling luchtverschijnsel is waargenomen aan boord van Z. M. kanonneerboot N°. 32, liggende ter reede van Spakenburg bij den mond der Eem, op den 20sten Juni 1866, des voormiddags ongeveer te 11 uren. In het ZWtW., op ongeveer 30° boven den horizont, vertoonde zich een schitterende peervormige tong van vuur, van ongeveer een halve Ned. el schijnbare lengte, welke langzaam dalende, zich in een Z.Z.O.lijke richting bewoog, tot dat het ver schijnsel, weinige graden boven den horizont verdween. De zon scheen helder, de lucht was licht wolkdrijvend en heiig aan de kimde wind was flauw en van het N.N.W. Het licht was zóó sterkdat hetniettegenstaande de zon helder scheen, duidelijk zichtbaar was, en van dezelfde kleur als de zonneschijf in top. De luit. t./z. 1ste kl. kommandant, J. C. H. BEELOO. Door verscheidene personen is te Charlois Woensdag- voormiddagomstreeks 11 uren, een vurig luchtverschijnsel opgemerkt. Het had de gedaante van eeu bol met een staart; anderen zeggenhet geleek veel op een ooievaar. Het be woog zich van het noorden naar het zuiden. Sommigen meen den dat het in den omtrek van dat dorp nederviel. In naburige gemeentenverhaalt menis dat verschijnsel ook gezien. In den nacht van Zondag op Maandag en wel om streeks half twaalf uren werd te Keppel een enkele, doch zeer hevige donderslag gehoord. Zoo ver men weet is er daar in den omtrek geen schade door toegebracht. Alleen hoorde men Maandag namiddag het volgendeDe heer B. te Hummelo ging juist Zondag nacht, vergezeld van een boer, door een laan aan een weg bij Keppel. Voor den ge weldigen regen onder een boom schuilende, zag hij zich plotseling omringd door een verblindend licht en verloor oogenblikkelijk het bewustzijn van wat er rondom hem voor viel. Toen hij na eenige oogenblikken dat bewustzijn her kreeg, stond hij midden op den weg en was zijn parapluie een aanmerkelijk eind van hem weggeslingerd. Nog wel een kwartier lang bleef hem nu een soort van verblinding bij doch verder heeft hij geen letsel bekomen. Het eenige wat zich de heer B. herinnert is, dat hij eensklaps een gevoel in zijn hand kreeg als of de 'ijzeren steel der parapluie brandend heet was gewordenwaarom hij die dan ook los liet of wegwierp. Volgens het Kerkelijk Weekblad zijn de gezamenlijke leden van den kerkeraad te Deinum (Friesland) in verzet gekomen tegen den uitslag der stemming van floreenplichti- gendie den heer F. Lieftinck aanwees als predikant aldaar. Aan het klassikaal bestuur van Leeuwarden is door hen een brief verzondenwaarin zij verklaren de beroeping niet ker kelijk te kunnen makenaangezien benoemde leeraar bekend staat als de zoogenaamde moderne richting te zijn toe gedaan. 't Belooft veel, wanneer men in onzen tijd blijken aantreft, dat de wetenschap der staathuishoudkunde hare practische beteekenis en nuttigheid aan den dag legt. Met groote ingenomenheid laten wij de volgende stellingen, ter verkrijging van den graad van Doctor in het Romeinsch en Hedendaagsch Recht, aan de Leidsche Hoogeschool ver dedigd door Dr. E. Kist, hier volgen: //De eenige rechtvaardige belasting is een directe belas ting op de inkomsten. //Een directe belasting op de inkomsten is uitvoerbaar. //Voor dat een directe belasting op de inkomsten wordt ingevoerd, is een successie belasting in de rechte lijn wen- schelijk. //Kosteloos onderwijs van Staatswege aan niet-behoeftigen gegeven is geene ongeoorloofde benadeeling van het bijzon der onderwijs. //De verplichting tot het schoonhouden der straten kan

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2