Buiteniandsch Nieuws. De collecte voor het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland heeft te Rotterdam opge bracht f 977.76. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Rot terdam zijn Woensdag aangegeven 7 overledenen aan de cholera. De communicatie met Noord-Duitschland over den spoorweg Almelo-Salzbergenisnadat de Pruisen bezit hebben genomen van den Hannoverschen spoorweg, weder hersteld. De spoortreinen van Almelo zetten de reis naar Salzbergen weder voort. Woensdag avond omstreeks 10^- uur is in de stoom* meelfabriek en broodbakkerij van den heer C. van 'tWoudt, te Crooswijk, brand ontstaan, die al dadelijk een zeer ern stig aanzien verkreeg. Onderscheidene brandspuitenen daar onder de stoombrandspuitwaren spoedig op de plaats des gevaars aanwezig en in werking gebracht. Aan behoud der fabriek was echter, ondanks de krachtige houding der brand weer, niet te deuken, daar de vernielende vlammen met snelheid en hevigheid voortwoedden. Evenwel is het mogen gelukken het aangrenzende woonhuis te beveiligen. Onge veer te 12 uren was men den brand meester, nadat het fabriekgebouwdat tegen brandschade was verzekerd, ge heel was vernield. De Wel-Eerw. heer C. Rieken, predikant der Evang. Luth. gemeente te Zaandam, heeft zijn voornemen kenbaar gemaakt om zijn Evangeliebediening neder te leggen. Het Nederlandsche Opvoedingshuis onder het bestuur van Mevr. van Calcar is sedert 10 April dezes jaars te Was senaar gevestigd, alwaar een ruim gebouw is aangekocht en tot het doel ingericht. Elf van de vroegere kweekelingen zijn teruggekeerd, een nieuwe hoofd-onderwijzeres is be noemd en het aantal dagscholieren is vijf. De opbrengst van het verkochte huis te Leiden was met een som van f 5 700, gedeeltelijk in giften en overigens als renteloos voor schotvoldoende, om de onbetaalde rekeningen, de aan koop en de reparatiën van het huis te Wassenaar en de hypotheek op het huis te Leiden te vereffenen. Volgens een raming der jaarlijksche inkomsten en uitgaven komt er 400 elk jaar te kort, dat verdwijnen zal wanneer het aantal kweekelingen klimt. - De aandeelhouders zijn door commis sarissen opgeroepen tot het bijwonen eener algemeene ver gadering, Dinsdag 26 Juni aanstaande te Amsterdam te houden, waarin eenige kleine wijzigingen van de statuten zullen worden voorgesteld. Bij de openbare aanbesteding heden Donderdag op het Raadhuis gehoudenis het bouwen van een nieuwe ijze ren brug met trottoirs aan de Beestenmarkt in plaats van de Blauwpoortsbrug aangenomen voor de som van 17,890 door P. van der Kamp, timmerman alhier5 - terwijl het ijzerwerk zal worden vervaardigd in de fabriek van de HH. D. A. Schretlen en Comp. alhier. Heden Donderdag zijn aangegeven 20 personendoor de cholera aangetast en 17 overleden. In het geheel dus aan getast 1041 en overleden 6 66 personen. - De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 68°, des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 62°. Donderdag morgen te 5 uren 62', te 8 uren 68°, 's middags te 12 uren 81°, 's namiddags te 4 uren 81°. Den 6den dezer is in een huis te Weenen een ijzing wekkend tooneel voorgevallen. Een daar wonend schrijn werker, op genoemden dag van een langdurige reis huis waarts gekeerdvond zijn 5jarig kind doodzijn vrouw zieltogende - en zijne oproeping om zich naar het leger te begeven op de deur vastgehecht. De arme manzoo fel door het ongeluk bezocht, werd door een beroerte getroffen en was plotseling een lijk. De vrouw blies eenige oogenblikken later den laatsten adem uit. Aan het //Franforter Journal" wordt gemeld dat de uitvoer van steenkolen zoowel van de Saar als van de Roer, verboden is. Zaterdag nacht is uit Hannover te Bremershaven een extra-trein van 3 waggons met gemunt geld in vaten aange komen dat dadelijk in deden volgenden dagvertrekkende stoomboot Bremen geladen isom naar Engeland te worden ge zonden en te Bremen werden assurantiën op een som van 7 a 800,000 th., die van de Weser naar Engeland moest gezonden wordenaangebodenvermoedelijk voor rekening van de Hannoversche kroon. Alle berichten uit Hannover getuigen van de vriend- schappelijkeminzamewelwillende wijzewaarop de Prnj. sen het land zijn binnengerukt en zich van alle bureaus hebben meester gemaaktmeest overal slechts weinige nreD nadat die door de Hannoveraansche ambtenaren waren ver laten. Ook de spoorwegstations en telegraafkantoren werden door hen in bezit genomen en zoo spoedig mogelijk de dienst, die gestaakt was, hersteld. De spoorweglinie naar de Nederlandsche grenzenwaarop het verkeer een korte poos geschorst was, werd eveneens weder geopend. Op de zelfde wijze ging men in Saksen te werk waar men de grens stadjes bezette, zonder eenigen tegenstand te ondervinden, De communicatie werd overal zoo spoedig mogelijk weder tot stand gebracht en de berichten die men er over leest geven meer den indruk van het overdragen van het bestuur door een aftredende commissie aan een optredende, dan dien van een vermeestering van het gezag door een oorlogvoe rende mogendheid. De wapening der vesting Coblentz geschiedt met het oog op een mogelijken aanval van Zuid-Duitsche troepen, geens zins uit vrees voor plannen van de zyde van Frankrijk. De luitenant-generaal Prins Woldemar van Sleeswijk-Holstein- Augustenburgtot dusverre vice-gouverneur van Maintz, is tot gouverneur van Coblentz en Ehrenbreitstein benoemd. De positiën van de legers der oorlogvoerende partijen zijn thans aldus In het noordelijk gedeelte van Duitschland: 1°. De Pruisische armee, namelijk dat gedeelte hetwelk geplaatst is onder kommando van Prins Frederik Karei, ge vormd uit het 2de, 4de, 7de, 8ste en 9de korps Pruisi sche troepen gezamenlijk bekend onder den naam van het Pruisisch-Saksische korps. Na eenigen tijd aan de noordwes telijke grenzen van het Koninkrijk Saksen gestationeerd te zijn geweest, is deze armee zuidwaarts opgemarcheerd naar Dresden en Leipzig tot de reeds gemelde bewegingen. 2°. De armee van het Koninkrijk Saksen. Deze armee, onder medewerking van Oostenrijk belast met de verdediging van den boud, telt slechts 30,000 man en was alzoo niet bestand tegen de Pruisische korpsen. Om die reden is zij naar de westelijke grenzen des lands teruggetrokken, om zich aan te sluiten bij het Oostenrijksche legerhetwelk in Bohemenop het eerste bericht der aanvallende beweging van Pruisen naar de Saksische grenzen is opgerukt. 3°. De Noord-Oostenrijksche armee, onder bevel van Be- nedek, gevormd uit het 1ste, 2de, 3de, 4de, 7de en 8ste korps, met een sterke reserve cavalerie rondom Krakau ge concentreerd. Deze armee, na zich gedurende eenige dagen langs de Boheemsche en Silezische grenzen te hebben bewo gen, is gedeeltelijk naar Saksen opgerukt, met het gevolg dat het bovengenoemde 1ste korps, onder bevel van Clam- Gallas, zich reeds beneden Königstein bij de armee van den Koning van Saksen heeft aangesloten. 4°. De Pruisisch-Silezische armee, samengesteld uit het lste, 5de en 6de korps, onder bevel van den Kroonprins, Deze legerafdeeling strekt zich uit langs de linie van Bres- lau naar Oppeln en detacheert langs den spoorweg de troe pen bestemd tot observatiën in Bohemen en des noods tot verdediging der bergpassen. Voorts in het Zuiden: 1°. De Oostenrijksche armee, onder bevel van den aarts* hertog Albrecht, gevormd uit het 5de en 6de korps, te zamen ter sterkte van 160,000 man, waaronder dan niet zijn medegerekend de talrijke korpsen in garnizoen te Ve rona, Peschiera, Mantua, Legnano en Venetië. Deze armee is geconcentreerd in de omstreken van Venetië, van Padua en van Treviso. Zij dient tot het verstrekken van reserves aan de garnizoenstroepen in den bekenden vierhoek en tot defensieve operatiën. De eerste aanval van de zijde der Ita- liaansche armee wordt naar dien kant gericht. 2°. De Italiaansche armeegeéchelonneerd in de linie van Bologna naar Bergamo, is verdeeld in vier korpsen het lste te Lodi onder bevel van Durando; het 2de te Cremona onder Cucchiani, het 3de te Piacenza onder Delia Rocca, en het 4de te Bologna onder Cialdini, waarby dan nog komen de korpsen vrijwilligers onder Garibaldi. Volgens de berichten

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2