N°. 1946. Vrijdag 22 Juni. A0. 186i Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeesters: van Amsten- rade H. J. Goessens; van Eikerzee J. M. de Glopper en vau Oud-Vossemeer C. J. de Vulder van Noorden, om deze betrekking gelijktijdig te bekleedeu met die van burgemees ter van Tholen. - Naar men verneemt worden HH. MM. de Koning D Koningin van het Loo, voor den 2 8sten dezer in de sidentie terugverwacht, ten einde bij de onthulling van het ooument van wijlen den Hertog van Saksen-Weimar tegen woordig te zijn. be Hoofdcommissie tot oprichting van een gedenk- e en ter eere van wijlen Z. H. Hertog Karei Bernard van sen-Weimar heeft bekend gemaaktdat de onthulling zal aats hebben te 's-Gravenhage op Donderdag den 2 8sten Zer. des namiddags te 3 uren. Alle heeren officieren en I -officieren der land- en zeemacht, mits in uniform, al- te met de Willems-orde versierd zijnzoo mede deputa- e" van het Zilveren en het Metalen Kruiszijn uitgenoo- 6 de plechtigheid bij te wonen; zullende zij, op het afge- en terrein, zonder uitnoodigings-kaarten worden toegelaten. Blijkens no. XXV zijner Parlem. studiën en fragmen- Za| de heer Groen van Prinsterer', indien hij een der uitgebrachte benoemingen voor de Tweede Kamer aan- de voorkeur geven aan de benoeming te Leiden. ruhem verlangt hij niet ééne stem. Voor den 26sten r1 Zal zijn besluit bekend zijn. - In de opkomst van Heuwe kabinet meent de heer Groen van Prinsterer een ommekeer te aanschouwen, welke hem met smartelijke verba zing vervult. Nu reeds, zegt hij, zijn de vier Ministers, op wier samenwerking hij voor de onderwijs-quaestie gemeend Lad rekening te kunnen maken (de heeren Mijer, van Zuy- lenBorret en Schimmelpenninck), geëffaceerd en geneutra liseerd door deu heer Heemskerk Az., Minister van Binnen- landsche Zakeu, naar wiens inzichten zij gedrongen zijn, zich te voegen. Hetgeen wel meer gebeurt, is namelijk ge schied; voor de portefeuille van Binnenlandsche Zaken is in dit Kabinet een benoeming gedaanwelke de heer Groen on gerijmd zou geacht hebben. //Ik dacht (schrijft de heer Groen), en iedereen dacht, dat door dit, ik zeg niet anti-revolutio nair, maar christelijk-historisch Ministerie, de leiding der anti-schoolwet-koalitie aanvaard werd. Iedereen dacht het. Eene rilling ging, even als in 185 6 door het liberalistische land, doch, even als in 185 6 kwam men met den schrik vrij." De slotsom is, dat het tegenwoordige Kabinet in de onderwijs-quaestie het orgaan is der onbekende, hetzij oud- conservatieve, of liberalistische, of moderne richting; het orgaan dier veelsoortige partijwelke vasthoudt aan voor rang en uitbreiding der staatsschool en aan het christendom boven geloofsverdeeldheidnaar de beschrijving van den heer Thorbecke. Het zal evenwel de vraag zijnzegt de heer Groen, of de talrijke schaar zijner christelijk-protestantsche vrienden hem ook nu weder, even als in 1856 bijkans al leen zal laten staan; of het roomschgezinde orgaan de //Tijd," omdat de heer Borret Minister is, zal moeten afzien van het uitnemend programma van 30 Mei, en of de conservatieve richting, vertegenwoordigd door het Haagsche //Dagblad," het vermoeden zal willen wettigendat zij komedie gespeeld heeft en het haar enkel om vermeestering van het bewind te doen geweest is Woensdag nacht is te 's-Hage plotseling overleden de heer Jhr. A. L. van Heteren Gevers, sedert vele jaren lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. De overledene was versierd met het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. Iu het zuidwestelijk gedeelte vau Scheveningen heeft men Woensdag voormiddag tegen half twaalf uren een bui tengewoon luchtverschijnsel gezien, dat de gedaante had van een vuurbal of granaat en uit de lucht naar beneden viel. Wij vernemen dat hetzelfde ook omstreeks dien tijd onder de gemeente Leiderdorp is waargenomen. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.7B, Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van L-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam'en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 jn.; 1 u. 24, m.j 3 u. 42 m.; 6 u. 16 m.j 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 3 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poitbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 45 m. en te 1L u.; 'snamidd. te 3 u. 35 in. avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-ïndisohe Landpost. Over Southampton, l en 17 over Triest, 1 en 23; over Marseille, 916 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUi-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - P resident der Commissie vin Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dazelyks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren .-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der ln- en Uitgaande Rechten en Aooijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van'«-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren, van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uren. Z. M. heeft Mr. B,, J. Graaf Schimmelpenninckop ver wek, eervol ontslag verleend als onder-voorzitter der alge- meene commissie van liquidatie der zaken betreffende de voor- talige Wees- en Momboirkamersmet dankbetuiging voor be trouwe en ijverige dienstendoor hem als zoodanig aan ben lande bewezen. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Haar- etstandplaats KrommenieC. Waligcand.-not. aldaar nans burgemeester dier gemeente. Z. M. heeft den luitenant ter zee van de 1ste kl. M. L. J. an Asperenthans in Oost-Indië, op verzoek, eervol uit den eedienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin besluit ter zijuer kennis zal worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1