Buitenlandsch Nieuws. Bij het op heden voor de litterarische faculteit der Leidsche Hoogeschool gehouden admissie-examen hebben zich 25 jongelieden aangemeld, waarvan 3 zijn afgewezen. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Woens- r dag des namiddags te 5 uren 63°, des avouds te 8 ureu 5 9°, te 10 ureQ 5 6°. Donderdag morgen te 5 uren 5 4°, te 8 uren •67°, 's middags te 12 uren 66c, 's namiddags te 4 uren 68°. Men verzekert te Brussel dat de Engelsche regeering aan de Belgische den raad heeft gegevenom met de ves tingwerken van Antwerpen den grootsten spoed te maken. Men verneemt dat in drie verschillende dorpenge legen in den omtrek van Berlijn de cholera is uitgebroken. Te Stettin woedt de cholera sedert eenige dagen met grooter hevigheid dan vroeger. Volgens mededeelingen uit Sleeswijk, heeft de Prui sische regeering het voornemen opgevat, om eerlang eene lichting van 40,000 man in de Elbe-Hertogdommen uit te schrijven. Zondag namiddag heeft men te Frankfort in de noord westelijke richting kanon-gebulder meenen te hooren. Het weder was stormachtigvergezeld van slagregen. Op den Rumburger straatweg - aan de Boheemsch- Saksische grenzen heeft een klein ruitergevecht plaats ge had waarbij de Pruisen op de vlucht werden gedreven. Uit Heidelberg wordt bovendien gemeld dat de Pruisen zich op Marburg hebben teruggetrokken. Men verneemt dat de generaal Benedeck herhaalde lijk aan de Oostenrijksche regeering heeft te kennen gegeven dat de militairen onder zijn bevel, met den besten geest zyn bezield en dat allen hunkeren naar het oogenblik waarop zij zich met de Pruisen zullen kunnen meten. Men weet en erkent algemeen, zegt hij, dat de Pruisische armee dapper is en dat men derhalve een vijand zal aantreffen, die de zege krachtig zal betwistenmaar dit vuurt den moed der troepen aan, in het bewustzijn, dat de eer der overwinning des te schitterender zal wezen. Uit Innspruck wordt gemeld, dat 3 5 compagniën scherpschutters behoorende tot den lsteu ban, Vrydag e. k. naar de grenzen zullen vertrekken. De landsstorm is reeds overal in Tyrol georganiseerd. De wapening zal op deze wijze geschiedende 3 eerste categoriën zullen worden voorzien van buksen en gewerende oudste met pieken en zeisen. Volgens officiëele opgaven zijn per staatsspoorwegen in Bohemen en Moravië, van het begin der tegenwoordige crisis tot 15 dezer vervoerd 44 0,000 man van verschillende wapenen, 48,000 paarden en 800 stukken geschut, behalve een buitengewoon groote hoeveelheid proviand. De magistraat van Hannover heeft zich den 16den des nachts te 1 uur aangemeld bij den Koning om hem te smeeken het land niet te verlaten, maar den vrede te be waren. De Koning beantwoordde dat verzoek met de me- dedeeling, dat de Koning van Pruisen eischen had ge steld waarvan de aanneming met de eer van Hannover in strijd zou zijn. De hoofdstad tegen de Pruisische over macht te verdedigen was niet mogelijken hij moest zich daarom naar het zuiden des lands begeven. De Koningin en zijne dochter liet hij aan de hoede zijner onderdanen over. De eigenlijke beschermer der Koningin is echter de Prins von Ysenburg, de Pruisische gezant, die als partikulier persoon in Plannover is achtergebleven en haar, in naam zijner re geering, veiligheid voor haar persoon en bezitting heeft be loofd. Van de Oostenrijksche grenzen, dd. 13 Junischrijft men //In Bad Landeck vertoeft tegenwoordig, ondanks de nabijheid der vijandelijke grenzen, Prinses Louise van Prui sen met hare hofdames. Aan gene zijde der grenzen te Jo- hannesberg, de zomer-residentie van den vorst-bisschop van Breslauals ook in het naburige stadje Jauernick, is geen militair te bekennen. De door Prinses Marianne der Neder landen nieuw aangelegde chaussée, die van Landeck over Wilhelmsthal en Mohrau naar de grenzen voert, werd gis teren door twee Oostenrijksche artillerie-officieren in oogen- schouw genomen. In geval van 't binnenrukken in het graaf schap Glatz van de zijde der Oostenrijkers, moet het bevel gereed liggenom op drie verschillende plaatsen met drie kolonnen te gelijk te opereeren, en wel van Nachod over Cudowa, van Grulich over Mittelwaldeen van Altstadt over Wilhelmsthal. Bij alle troepen is er 1 van iedere 5 manschappen van een lantaarn voorziendie hij in een foudraal aan den knapzak draagt en die hy bij een nachte lijken tocht gebruikt. De Oostenrijkers pochendat ze de vesting Glatz voor hun ontbijt zullen innemen." Oostenrijk' wil weder de methode van Radetzky van 184 8 volgen en zich, zonder den Italianen slag te leveren alleen bepalen tot de verdediging van den vierhoekom den 1 vijand bloot te stellen aan de koortswekkende uitdampingen van de moerassen en rijstvelden, ten einde op die wijze hun moed uit te dooven en het leger te decimeeren. Men mag evenwel niet vergeten dat sedert 1848 veel veranderd is, daargelaten nog dat koortsen en andere ziekten de Oos- tenrijksche garnizoenen, inzonderheid dat van Mantua, veel erger zullen aantasten dan de Italianen, die meer aan het klimaat gewend zijn. Vooreerst is er thans een Italiaansche vloot en ten tweede een korps vrijwilligers onder Garibaldi, die beiden zullen samenwerken om de Oostenrijkers te be letten eenvoudig defensief te handelen. Bovendien staat er een geheel ander georganiseerd leger tegenover Oostenrijk dan in 1848, en de Italiaansche krijgskundigen twijfelen er niet aan of zij zullen in staat zijn het vijandelijk leger tot een veldslag te dwingen. Het leger is reeds langs de ge- heele lijn in beweging. De twee eerste eskaders der te An- cona geconcentreerde vloot zijn geheel gereed voor den strijd en hebben door verkenningen reeds in zekeren zin de vijan delijkheden aangevangen. De gezondheidstoestand van admi raal Persano is echter van dien aarddat men vreest dat hij het kommando niet zal kunnen voeren. De stad Tysmienitz in Gallicieis op 12 dezer groo- tendeels door de vlammen vernield. Daardoor zijn 274 wo ningen van Israëlieten en 6 van Christenbewoners verbrand. Onder al de personendie door deze ramp zijn getroffen worden weinige gevondendie niet alles daarbij hebben verloren. Kapitein van Petersdorff van het 5 de Pommersche in- j fanterie-regiment is door een soldaat van de landweer dood geschoten. De moordenaareen gehuwd man bekende dat hij zijn compagnie van den tyran had willen verlossen en daarom zich zeiven had opgeofferd. De Keurvorst van Hessen, die 17 dezer namiddag Frankfort heeft bezocht, begeeft zich, naar men verzekert, zeer spoedig naar zijne goederen in Bohemen. Het schijnt dat de oudste zoon van den Keurvorst van Hessen, Prins Friedrich Wilhelm, geboren uit het morgana tisch huwelijk van genoemden Keurvorst met de Prinses van Hanau, geholpen door den Minister-President von Bismarck, de rol van Absalom in de staten zyns vaders zal spelen. De vermoedelijke opvolger van den Keurvorst is de zoon van wijlen den landgraaf Friedrich van Hessen en Prinses Char lotte van Denemarken. Zaterdag nacht en Zondag morgen heeft te Londen een hevige storm gewoeddie veel schade heeft te weeg ge bracht. Blijkens berichten uit Britsch-Indië wordt Bengalen nog steeds geteisterd door hongersnood en heeft te Mande- lay, de hoofdstad van Burmaheen brand gewoed, waar door 10,000 woningen vernield werden. Vrijdag is te Londen de nieuwe transatlantische kabel voltooid. Den 30sten Juni zal de Great Eastern met zijne kostbare lading vertrekken. De kabel is op eenige kleinig heden na over het geheel even als de vorige samengesteld. Het plan is hem te leggen van Valencia (Ierland) naar New- Foundland en dan hel overblijvend gedeelte op den terug tocht vast te hechten aan het stuk van den vorigen kabel dat nu nutteloos op den bodem des Oceaans ligt. De on derneming gaat dus uit van de onderstelling, dat dit deel weer zal kunnen gebruikt worden. Gelukt dit, dan zullen er evenwel ook twee lijnen gelegd zijn. Mislukt dit, dan zal men in allen gevalle een lijn van Valencia naar New- Foundland hebben. Garibaldi heeft zich een geheelen dag in het paleis Pitti bij den Koning van Italië bevondenom met hem een oorlogsplan te ontwerpen. Als een bewijs van het enthousiasme der Italianen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2